Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příliš slabý faktor strachu

Příliš slabý faktor strachu

04.03.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Během finanční krize roku 2008 se do popředí zájmu médií dostala Wall Street a vlastně celý bankovní systém. Bylo kritizováno nadměrné riziko, které banky podstupují, manipulování s cenami a sazbami či aktivity zaměřené na vyhýbání se daním. Jak moc se od té doby situace změnila? Stephen Platt je odborníkem na finanční kriminalitu a tvrdí, že některé finanční instituce i nadále pokračují v nezákonném chování. Platt působí jako profesor na Georgetown University, pracuje i pro Světovou banku, Europol a řadu dalších organizací. Za posledních dvacet let se věnoval tisícům případů praní špinavých peněz, korupce veřejných činitelů, drogových obchodů a dokonce i terorismu. Jeho cílem bylo zejména sledování pohybu špinavých peněz napříč finančním systémem.

„Pokud se máme vyhnout další krizi, musíme pochopit, že kriminální aktivity jsou tím nejhorším symptomem nefunkčního finančního systému. Je to stejné, jako když jdeme k doktorovi s tím, že jsme nemocní. Ten správný lék nám napíše pouze tehdy, když pochopí, co nám skutečně je,“ říká Platt. A dodává, že pokud se na problém díváme z pohledu největších ztrát, finanční systém škodil zejména tím, že na sebe bral příliš velká rizika. Z jiného úhlu pohledu ale můžeme tvrdit, že tím nejhorším jevem jsou právě kriminální aktivity.

Ohledně současného dění kolem banky HSBC odborník tvrdí, že nejde o nic překvapivého a jeho kolegy prý zaráží, že je tomuto případu věnováno tolik pozornosti. Jde totiž o věc, která je osm let stará a „jak Švýcarsko, tak banka od té doby pravděpodobně udělaly hodně pro to, aby došlo ke změně“. HSBC podle něho nebyla žádnou výjimkou, podpora daňových úniků klientů je stále rozšířeným jevem. Klíčovou otázkou zůstává, proč jsou tyto aktivity tolik spojovány se Švýcarskem. „Odpověď je jednoduchá. Vyhýbání se daním placeným v jiných zemích není ve Švýcarsku trestným činem. V jiných daňových rájích tomu tak není a přesto jsou právě ony terčem mezinárodní kritiky. Většina finančních institucí jen využívá tuto arbitráž založenou na rozdílných právních systémech,“ říká Platt.

Banky jsou dnes stále ochotny poskytovat služby třeba pro zkorumpované vládce z afrických zemí, kteří si oficiálně vydělávají 10 000 dolarů, ale do banky vkládají 500 milionů dolarů. Děje se tak kvůli tomu, že „banky nejsou ochotny ptát se na podstatné věci, protože se jim to nevyplatí.“ Jinak řečeno: „Faktor strachu stále není v tomto odvětví dost silný.“ Podle Platta se nic nezmění, pokud vedení bank „nepocítí, že jde i o jejich kůži“. Narážíme ale na to, že politici, kteří se zaměřují hlavně na to, jak bude vypadat následujících pět let a zda budou znovu zvoleni, nejsou v této oblasti ochotni mnoho podniknout. Vidíme to i na tom, že od krize se stále mnoho nezměnilo a neustále se objevují nové skandály.

Jak moc kapitálu můžeme ve světové ekonomice spojovat s různými nezákonnými aktivitami? Platt odhaduje, že drogy vynášejí ročně asi 400 miliard dolarů, všechny kriminální aktivity dohromady pak asi 2,1 bilionu dolarů. Odborník ale zároveň tvrdí, že „finanční a bankovní systém není skrz naskrz prolezlý toxickými penězi“. Najdeme v něm řadu lidí, kteří se snaží o prevenci zločinu. Současný stav představuje spíš důsledek nedostatečné regulace. „Samozřejmě, že některé banky by se mohly snažit více. Ale už dnes banky pomáhají v boji proti zločinu třeba tím, že hlásí podezřelé aktivity,“ říká Platt. Za to je ovšem média nikdy neocení, zatímco kritika se najde vždy.

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

Warren Buffett slaví 50 let u kormidla Berkshire Hathaway; 17 zajímavostí, které jste o něm nevěděli
04.03.2015 11:00
Čtyřiaosmdesátiletý Buffett je podle aktuálního žebříčku časopisu Forb...
Henkel v 2014: výsledky smíšené; negativní dopad konfliktu na Ukrajině
04.03.2015 10:44
Tržby společnosti dosáhly v roce 2014 hodnoty 16,42 mld. EUR (+3 % yo...
Začátek roku je pro evropské maloobchodníky ve znamení růstu
04.03.2015 11:09
Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu příjemně překvapily, když vzrost...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data