Napětí mezi Athénami a eurozónou dál roste. Přes optimistické výroky Angely Merkelové a jejího řeckého protějšku Alexise Tsiprase o vzájemném porozumění a potřebě setrvání Řecka v eurozóně, začíná být zřejmé, že se od minulého měsíce jednání nikam neposunula. Německá kancléřka chce, aby řecká vláda navázala na původní plán reforem připravený předešlou vládou. Nevadilo by jí, pokud by ho doplnila nebo obměnila jinými reformami, které ovšem přinesou “stejný efekt”. Řecký premier přitom otevřeně hovoří o tom, že seznam reforem předložený uplynulou vládou je pro něj tabu. Bez něj ale nemůže čekat uvolnění zbytku peněz (7,2 mld. euro) z kapes mezinárodních věřitelů.
Alexis Tsipras směřuje dnes do Berlína na rozhovor mezi čtyřma očima s Angelou Merkelovou. Dopis, který ji před tím poslal (a který unikl do tisku), však stále drží stejnou argumentační linii. Nová řecká vláda odmítá prakticky veškeré bolestivé reformy a sází na to, že Merkelová spolu s ostatními evropskými lídry nebude riskovat exit země z eurozóny.
Přitom Řecku pravděpodobně na konci dubna dojdou peníze a nebude mít buď na platby penzí a státních zaměstnanců nebo na splátky dluhu zahraničním věřitelům. Pokud v brzké době nebude vidět v jednáních pokrok, pravděpodobně ještě zesílí odliv peněz ze země a Athény mohou být dotlačeny k zavedení kapitálových kontrol. Zvlášť pokud se ECB v tomto týdnu odhodlá řeckým bankám zpřísnit podmínky, za kterých mohou držet pokladniční poukázky vlastní vlády.
Naděje trhů se upírají k dnešnímu setkání v Berlíně. Pozice Řecka a mezinárodních věřitelů jsou ale natolik vzdálené, že sázíme spíše na další eskalaci napětí než na jeho zklidnění.
Region - Forex
Středoevropské měny v pátek vůči euru mírně oslabovaly. Trendu se nakonec vzepřel pouze forint, jemuž (stejně jako vládním dluhopisům) pomohlo rozhodnutí agentury S&P , která zlepšila maďarský rating o jeden stupeň na BB+ (se stabilním výhledem). Hlavním důvodem je stabilnější pozice vzhledem k vnějšímu prostředí (Maďarsko vyřešilo dlouhodobý problém s hypotékami v cizích měnách a běžný účet PB by letos mohl dosáhnout přebytku až 4 % HDP).
Nadcházející týden je zajímavý nejen díky dění v eurozóně, neboť zasedají dvě regionální centrální banky - MNB a ČNB. V případě MNB (úterý) čekáme snížení sazeb o 20 bps, v případě ČNB (čtvrtek) žádné dramatické novinky nečekáme. Co se týče maďarských aktiv, tak zlepšení ratingu je z jejich pohledu jistě dobrou zprávou, zejména s ohledem na probíhající QE v eurozóně. Pokud jde o korunu, tak ta se před čtvrtečním zasedáním ČNB tradičně dostává pod tlak.
Dluhopisy
Výnosy amerických dluhopisů (na 10 letech) zakončily týden pod důležitou technickou hranicí 1,94 %, když trh stále ještě absorboval výstupy z holubičího zasedání Fedu. Situace v Evropě byla klidná s výjimkou řeckého a portugalského vládního dluhu. V druhém případě pak proto, že agentura S&P zvedla Portugalsku (vedle např. Maďarska) rating.
Jinak řecký dluh podléhá i nadále vysoké volatilitě, která bude pokračovat před schůzkou kancléřky Merkelové a řeckého premiéra Tsiprase. Ten podle Financial Times německému protějšku napsal, že pokud jeho země neobdrží od věřitelů či ECB další půjčku bude muset Řecko v dubnu defaultovat (aby mohlo i nadále vyplácet penze).