Cena mědi se včera díky slabšímu dolaru a oživění na akciovém trhu v Číně vyšvihla nad 6000 USD za tunu. Cena kovu, který se používá převážně na výrobu elektrického vedení a napájecích kabelů se tak vrátila na úroveň ze začátku letošního roku. V polovině ledna vývoj ceny mědi vypadal o hodně méně optimisticky. Pokles poptávky před novoročními svátky v Číně spolu s nárůstem krátkých prodejů poslaly v lednu cenu mědi na pětileté minimum.
Poptávka v Číně je přitom klíčová nejen pro trh s mědí. Čína poptává více než 40 % kovů vytěžených společnostmi jako je , nebo Codelco. Právě čínská poptávka po mědi je potom do značné míry odvislá od potřeb pro výstavbu nejen elektrických vedení a spotřeby kabelů do aut, ale i spotřebního zboží. Podle těžařů má ovšem měď budoucnost i při výrobě elektromobilů, větrných turbín nebo vysoce účinných silových transformátorů. Největší světové těžařské společnosti, jejichž jmění závisí na mědi, zůstávají optimistické. Podle nadnárodní těžařské korporace bude svět poptávat v příštích 10 letech každých 15 měsíců více než 1 milion tun mědi, což odpovídá roční těžbě chilského dolu Escondida.
Stejně tak jako u jiných komodit, jejichž cena je denominována v amerických dolarech uvolnily náladu na trhu události minulého týdne v čele s umírněným vyjádřením Fedu, následovaným vývojem na akciovém trhu v Číně, kde se v očekávání vládního stimulu obchodovalo na sedmiletých maximech.
Cena tříměsíčních kontraktů na měď na London Metal Exchange, největší burze průmyslových kovů na světě, vzrostla o 1,2 % na 6119,5 USD. V Šanghaji se včera nejobchodovanější kontrakt na měď prodával za nejvyšší ceny od počátku ledna, viz graf.

Únorový dovoz mědi byl přitom podle Jefferies na nejnižší úrovni od července 2011 a tato data potvrzují spíše slabší poptávku po kovech. „Vzhledem k tomu, že nálada na trhu již je spíše negativní, je to nejhorší pravděpodobně za námi a zhruba v následujícím měsíci by mělo dojít ke zlepšení na straně poptávky,“ uvedl analytik Jefferies Gayle Berry. Na straně nabídky by měl být trh s mědí podle analytiků vyrovnaný. Vzhledem k tomu, že v měděných dolech dochází k poruchám a následným výpadkům či přerušením těžby, je podle analytika Standard Bank Leona Westgatea spodní hranice, na kterou může cena mědi klesat do značné míry omezena. Pro další růst ceny mědi by pak podle Toma Price z bylo žádoucí sezónní zlepšení čínské průmyslové potávky, ke kterému obvykle dochází někdy mezi únorem a květnem.
Graf zachycuje včerejší nárůst ceny mědi doprovázený zvýšeným objemem obchodů.

Zdroj: FT, BI, CNBC