Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko, levicové revoluce, spolčení s Ruskem a bortící se chrámy z dluhů

Řecko, levicové revoluce, spolčení s Ruskem a bortící se chrámy z dluhů

09.04.2015 15:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Je stále jasnější, že evropští věřitelé nepochopili podstatu řecké krize. Kdyby přišli s dohodou, která by vyhovovala právem dotčeným Řekům, pak by tato dohoda nutně nabourávala program úspor, který byl prosazen v dalších zemích na jihu Evropy. Ústupky by podpořily populistická hnutí ve Španělsku, Itálii a Portugalsku a zároveň by přivedly německý euroskepticismus do bodu varu. Pokud budou naopak věřitelé neoblomně trvat na původních podmínkách, mohou spustit řetěz politických reakcí, které ohrozí samotnou EU.

Jean-Claude Juncker, který stojí v čele Evropské komise, rozumí popsaným hrozbám dokonale a varuje, že pokud někdo zvažuje Grexit, může napáchat „nenapravitelné škody na prestiži celé EU“ a stát u zrodu jejího pádu. Warren Buffett může tvrdit, že pokud by se unie zbavila svého nejslabšího článku ve formě Řecka, nakonec by jí to pomohlo. Tím ale tento investor pouze potvrzuje svojí vlastní radu, že bychom se neměli vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumíme.

Alexis Tsipras vede první radikálně levicovou stranu zvolenou do vlády po druhé světové válce. Syriza je testem, zda je taková strana schopna vést v rámci eurozóny něco, co lze považovat za nezávislou ekonomickou politiku. V podobné pozici se nacházel Jacobo Arbenz v Guatemale. Jeho experimenty s pozemkovou reformou nakonec utnul puč organizovaný CIA, který proběhl v roce 1954. Důsledky byly dalekosáhlé. Generace studentů z Kuby a Argentiny byly přesvědčeny, že Spojené státy nenechají nikdy u moci levicovou demokraticky zvolenou vládu a tudíž je nutné, aby se vlády chopily revolucí.

Dnes žijeme v jiné době, ale kdyby padlo rozhodnutí dostat Řecko a rebely ze Syrizy z eurozóny, důsledky by byly podobné. V EU neexistuje žádný smluvní základ pro takové jednání. Poválečná solidarita by vypadala jako jeden velký humbuk. Willem Buiter ze Citigroup varuje, že pokud by se Řecko vrátilo k drachmě, přišel by ekonomický horor v této zemi a velké problémy v celé Evropě. Když někdo z monetární unie odejde, ihned se objeví spekulace, kdo bude další. Řecko by navíc nemohlo odejít z eurozóny a zároveň zůstat v NATO. Dostalo by se totiž do objetí Ruska, kde se už nyní nachází Orbánovo Maďarsko.

Ze zápisů MMF z roku 2010 unikly informace, které potvrzují to, co Syriza tvrdí od samého počátku: Řecko bylo v bankrotu a nepotřebovalo nové půjčky, ale restrukturalizaci těch stávajících. Takový plán byl ale zavržen, aby bylo zachráněno euro a evropský bankovní systém, protože v té době neměla eurozóna žádné nástroje na jejich záchranu. Řecký ministr financí Janis Varoufakis hovoří správně o tom, že došlo k „cynickému transferu ztrát soukromého sektoru od bank na ramena těch nejzranitelnějších řeckých občanů“. Škody byly ještě znásobeny prudkým utahováním, které mělo za následek jen to, že míra zadlužení namísto poklesu vystřelila ještě výš. Indický zástupce v MMF varoval, že tuto politiku nelze uplatňovat bez toho, aby nebyla vyvážena monetární stimulací. Měl v každém ohledu pravdu.

Současná krize je těžko řešitelná, protože zde proti sobě stojí dvě naprosto rozdílné interpretace. Tsipras před svým lednovým zvolením řekl v kruhu svých blízkých spolupracovníků, že kdyby ho evropští věřitelé tlačili ke zdi, řekne jim, ať tedy dělají, co umí. Pak by jim celý dluhový chrám padl na jejich vlastní hlavy. Doposud Tsipras ukazuje, že to asi myslel vážně.

Autorem je Ambrose Evans-Pritchard.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

ČR - Inflace v březnu mírně zrychlila
09.04.2015 9:25
Spotřebitelské ceny se v posledním měsíci zvýšily o jednu desetinu, a ...
Řecké splátky dluhu přehledně
09.04.2015 11:29
Od Vánoc prakticky nepřetržitě sledujeme řeckou anabázi vyjednávání s ...
3D tiskárny jsou už také zastaralé?
09.04.2015 13:07
Co kdyby 3D tiskárny byly stokrát rychlejší? Co kdybychom mohli tiskno...

Váš názor
 • to su take drísty...
  09.04.2015 19:53

  Grécko žiadne dlhy nemá. čo skutočne existuje je stratové podnikanie nemeckých bánk a teda sa jedná o podnikateľské riziko - "charakteristika činnosti, ktorá spočíva v tom, že výsledok činnosti je neistý a v prípade neúspechu hrozia nepriaznivé následky". Nemcom boli odpustené reparácie ... TO SA POTOM PODNIKÁ. Nemeckým súkromným bankám sa vybudoval EUROVAL. TO SA POTOM PODNIKÁ. A objatie Ruska ? Iba idiot si môže myslieť že Rusko potrebuje Grécko. Iba idiot si môže myslieť že Rusko potrebuje Ukrajinu. Toto si fakt môže myslieť len hlúpi vymetený mozog. Inak mam tu info. pre toho retarda Putnu z patrie usd/rub je 52,35
  jářku
 • Buffet má pravdu
  09.04.2015 16:58

  Tenhle článek jsou politicky korektní bláboly euronaivního niemanda lízajícího Junckerovo rektum. Řecko žije méně disciplinovaně, v pohodě si dává ouzo a vírou v populistické odpadní politiky a žitím nad své poměry po 40 let se dostalo samo do těchto problémů. Mezitím porušilo v podstatě všechna ekonomická pravidla EU a eurozóny, která se porušit dají, takže existují právní nástroje s Řeky naložit v podstatě jakkoliv, například je všechny pozavírat a zkonfiskovat tuto zemi, když jen trochu přeženu. Nebo se to může vyřešit jinak a dojednat, že prostě vypadnou ze společenství, kam neměli nikdy vstoupit a kam nepatří. Je úplně jedno, že s vystoupením smlouvy EU a eurozóny nepočítaly. Tak se pravidla budou muset pozměnit. Je jasné, že funkční společenství suverénních národů musí mít takovou brzdu, jinak by bylo zaručeno že později nebo spíše dříve narazí do skály. Vyhození Řecka bude znamenat, že porušení pravidel EU nebo eurozóny má důsledky, že to není jen horda papíru a zbylí členové budou moci očekávat, že se dohody a pravidla plní a systém bude více efektivní než s Řeckem. Jsem víceméně euroskeptik, ale s eurem se dá platit stejně dobře jako s íránskou měnou, zlatem nebo čímkoliv jiným a evropské obrázky na té měně se nedají používat na vydírání zbylých národů na kontinentu. EU udělala hodně věcí špatně, ale hlavně homogenizuje Evropu a já se mnohem více bojím toho, že k nám docpe řecké přístupy k ekonomice, než to, že všude zanese ty německé - prostě proto, že ty německé jsou evidentně životaschopnější.
  Lumídek
  • Re: Buffet má pravdu
   09.04.2015 17:07

   Ještě jsem k tomu zapomněl napsat, že strašení rozpadem EU je nesmysl. Když se EU má rozpadnout, tak ať se rozpadne. EU není žádný svatý grál, pravda navždy vytesaná do kamene. Je to společenství národů, které se nějak vyvíjí a může vyvíjet. Někdy se zdá, že integrace je k dobru věci, ale pak se může ukázat, že byla chybou apod. Když byla chybou, tak se může vrátit. Průšvihy Řecka rozhodně posilují názor, že velká integrace v EU a eurozóně byla chybou. Fanatickým propagandistickým podvodníkům a lidem na ně napojeným pupečními šňůrami se může nezamlouvat jakékoliv oslabení nevolených institucí v Bruselu, ale ti nemají žádné právo mluvit za občany evropských zemí. Z druhé strany, když se uvolní EU nebo vypustí několik dalších členů, pořád mohou země dále používat euro. Je to nakonec hlavně mezinárodně potištěná nová německá marka. Čím méně problematických národů z měnové unie vypadne, tím více euro bude připomínat německou marku. Ale to není na škodu věci. Na německé marce není nic špatného a i v době, kdy existovala jako ryze německá měna, jí s chutí používal leckdo mimo Německo. Takže tyhle věci se nedají spojovat. Zda některé národy používají společnou měnu je zcela jiná otázka než to, zda chtějí mít společné zákony v rezortech XY nebo zda dokonce chtějí mít společné rozpočty a přerozdělování. Jedno je možné bez druhého. Z textu výše je snad jasné, že na společné měně regulované nezávislou bankou nevidím nic špatného, ale na evropské vládě a přerozdělování ano. Ať je dluh Řecka v jakékoliv měně, je velký a je správné a legitimní, když ho věřitelé vymáhají, a jsou-li problémy, vymáhají reformy, které umožní Řecku závazky kompenzovat nějak jinak. I když Řecko vypadne z eurozóny nebo EU, stále bude dlužit ohromné peníze, které se budou vymáhat, a to i po bankrotu. Utéct z takových závazků zcela lze opravdu pouze "smrtí", přinejmenším v ekonomickém smyslu slova.
   Lumídek
   • státní bankrot
    09.04.2015 19:57

    Co by znamenal státní bankrot pro Řecko? Protože pokud by to znamenalo to, že by Řecko přišlo o dluhy s tím , že by přišlo logicky o důvěru věřitelů, tak by to ro Řecko byla cesta. Protože bankrot by nemusel nutně znamenat to, že by Řecko muselo opustit Euro. Proč se tady nepíše o tom, jak probíha statní bankrot se všemi PRÁVNÍMI aspekty ,které ho provázejí?
    Jan Planička
Aktuální komentáře
23.05.2024
8:51Evropa zahájí mírně pozitivně, výsledky zveřejnila Nvidia a Colt  
8:08Skupina Colt CZ v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila výnosy, zisk jí ale klesl
8:02Braňo Soták: Příběh Nvidie je zkrátka neuvěřitelný, velmi pravděpodobně ještě uvidíme nová maxima  
5:55ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
22.05.2024
22:37Nvidia (+5 %) oznamuje výsledky na očekáváním a silný výhled pro 2Q. Zvyšuje dividendu a avizuje akciový split
17:57Extrémem světových trhů jsou stále Spojené státy na straně jedné a UK na straně druhé
17:15Pavol Mokoš: Nová maxima na amerických trzích, pozitivní impulzy a sázky na vítěze
16:50Analýza: Do pět let nahradí AI většinu dovedností administrativních pracovníků
16:49Vystoupí dnes Wall Street z vyčkávacího módu? Evropa zatím klesá  
15:07Patria Finance upozorňuje na podvodné jednání, zneužívající její jméno ve spojení s výzvou k investicím
14:53Laffer Tengler Investments: Trh má prostor pro další růst, jsme na počátku nového cyklu růstu produktivity
14:52Čína by měla zvýšit clo na dovoz benzinových aut, míní expert z čínského úřadu
13:22Než otevře Wall Street: Lululemon, Target  
12:12Gross: Vládní výdaje zvyšují inflační tlaky, celková návratnost je u dluhopisů opět málo relevantním tématem
11:09Britská inflace zvedla nejistotu kolem sazeb a pokazila začátek dne  
9:21Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 2,3 procenta, je nejníže za tři roky
9:09Šéfka ECB je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu
9:05Rozbřesk: V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak zareaguje Evropa?
8:54Je na čase zrušit mimořádnou daň? Inflace v Evropě je podle Lagardeové pod kontrolou a futures jsou smíšené  
6:18BlackRock: Nižší sazby by mohly působit protiinflačně, zajímavé jsou některé nudné akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů