Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko, levicové revoluce, spolčení s Ruskem a bortící se chrámy z dluhů

Řecko, levicové revoluce, spolčení s Ruskem a bortící se chrámy z dluhů

09.04.2015 15:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Je stále jasnější, že evropští věřitelé nepochopili podstatu řecké krize. Kdyby přišli s dohodou, která by vyhovovala právem dotčeným Řekům, pak by tato dohoda nutně nabourávala program úspor, který byl prosazen v dalších zemích na jihu Evropy. Ústupky by podpořily populistická hnutí ve Španělsku, Itálii a Portugalsku a zároveň by přivedly německý euroskepticismus do bodu varu. Pokud budou naopak věřitelé neoblomně trvat na původních podmínkách, mohou spustit řetěz politických reakcí, které ohrozí samotnou EU.

Jean-Claude Juncker, který stojí v čele Evropské komise, rozumí popsaným hrozbám dokonale a varuje, že pokud někdo zvažuje Grexit, může napáchat „nenapravitelné škody na prestiži celé EU“ a stát u zrodu jejího pádu. Warren Buffett může tvrdit, že pokud by se unie zbavila svého nejslabšího článku ve formě Řecka, nakonec by jí to pomohlo. Tím ale tento investor pouze potvrzuje svojí vlastní radu, že bychom se neměli vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumíme.

Alexis Tsipras vede první radikálně levicovou stranu zvolenou do vlády po druhé světové válce. Syriza je testem, zda je taková strana schopna vést v rámci eurozóny něco, co lze považovat za nezávislou ekonomickou politiku. V podobné pozici se nacházel Jacobo Arbenz v Guatemale. Jeho experimenty s pozemkovou reformou nakonec utnul puč organizovaný CIA, který proběhl v roce 1954. Důsledky byly dalekosáhlé. Generace studentů z Kuby a Argentiny byly přesvědčeny, že Spojené státy nenechají nikdy u moci levicovou demokraticky zvolenou vládu a tudíž je nutné, aby se vlády chopily revolucí.

Dnes žijeme v jiné době, ale kdyby padlo rozhodnutí dostat Řecko a rebely ze Syrizy z eurozóny, důsledky by byly podobné. V EU neexistuje žádný smluvní základ pro takové jednání. Poválečná solidarita by vypadala jako jeden velký humbuk. Willem Buiter ze Citigroup varuje, že pokud by se Řecko vrátilo k drachmě, přišel by ekonomický horor v této zemi a velké problémy v celé Evropě. Když někdo z monetární unie odejde, ihned se objeví spekulace, kdo bude další. Řecko by navíc nemohlo odejít z eurozóny a zároveň zůstat v NATO. Dostalo by se totiž do objetí Ruska, kde se už nyní nachází Orbánovo Maďarsko.

Ze zápisů MMF z roku 2010 unikly informace, které potvrzují to, co Syriza tvrdí od samého počátku: Řecko bylo v bankrotu a nepotřebovalo nové půjčky, ale restrukturalizaci těch stávajících. Takový plán byl ale zavržen, aby bylo zachráněno euro a evropský bankovní systém, protože v té době neměla eurozóna žádné nástroje na jejich záchranu. Řecký ministr financí Janis Varoufakis hovoří správně o tom, že došlo k „cynickému transferu ztrát soukromého sektoru od bank na ramena těch nejzranitelnějších řeckých občanů“. Škody byly ještě znásobeny prudkým utahováním, které mělo za následek jen to, že míra zadlužení namísto poklesu vystřelila ještě výš. Indický zástupce v MMF varoval, že tuto politiku nelze uplatňovat bez toho, aby nebyla vyvážena monetární stimulací. Měl v každém ohledu pravdu.

Současná krize je těžko řešitelná, protože zde proti sobě stojí dvě naprosto rozdílné interpretace. Tsipras před svým lednovým zvolením řekl v kruhu svých blízkých spolupracovníků, že kdyby ho evropští věřitelé tlačili ke zdi, řekne jim, ať tedy dělají, co umí. Pak by jim celý dluhový chrám padl na jejich vlastní hlavy. Doposud Tsipras ukazuje, že to asi myslel vážně.

Autorem je Ambrose Evans-Pritchard.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

ČR - Inflace v březnu mírně zrychlila
09.04.2015 9:25
Spotřebitelské ceny se v posledním měsíci zvýšily o jednu desetinu, a ...
Řecké splátky dluhu přehledně
09.04.2015 11:29
Od Vánoc prakticky nepřetržitě sledujeme řeckou anabázi vyjednávání s ...
3D tiskárny jsou už také zastaralé?
09.04.2015 13:07
Co kdyby 3D tiskárny byly stokrát rychlejší? Co kdybychom mohli tiskno...

Váš názor
 • to su take drísty...
  09.04.2015 19:53

  Grécko žiadne dlhy nemá. čo skutočne existuje je stratové podnikanie nemeckých bánk a teda sa jedná o podnikateľské riziko - "charakteristika činnosti, ktorá spočíva v tom, že výsledok činnosti je neistý a v prípade neúspechu hrozia nepriaznivé následky". Nemcom boli odpustené reparácie ... TO SA POTOM PODNIKÁ. Nemeckým súkromným bankám sa vybudoval EUROVAL. TO SA POTOM PODNIKÁ. A objatie Ruska ? Iba idiot si môže myslieť že Rusko potrebuje Grécko. Iba idiot si môže myslieť že Rusko potrebuje Ukrajinu. Toto si fakt môže myslieť len hlúpi vymetený mozog. Inak mam tu info. pre toho retarda Putnu z patrie usd/rub je 52,35
  jářku
 • Buffet má pravdu
  09.04.2015 16:58

  Tenhle článek jsou politicky korektní bláboly euronaivního niemanda lízajícího Junckerovo rektum. Řecko žije méně disciplinovaně, v pohodě si dává ouzo a vírou v populistické odpadní politiky a žitím nad své poměry po 40 let se dostalo samo do těchto problémů. Mezitím porušilo v podstatě všechna ekonomická pravidla EU a eurozóny, která se porušit dají, takže existují právní nástroje s Řeky naložit v podstatě jakkoliv, například je všechny pozavírat a zkonfiskovat tuto zemi, když jen trochu přeženu. Nebo se to může vyřešit jinak a dojednat, že prostě vypadnou ze společenství, kam neměli nikdy vstoupit a kam nepatří. Je úplně jedno, že s vystoupením smlouvy EU a eurozóny nepočítaly. Tak se pravidla budou muset pozměnit. Je jasné, že funkční společenství suverénních národů musí mít takovou brzdu, jinak by bylo zaručeno že později nebo spíše dříve narazí do skály. Vyhození Řecka bude znamenat, že porušení pravidel EU nebo eurozóny má důsledky, že to není jen horda papíru a zbylí členové budou moci očekávat, že se dohody a pravidla plní a systém bude více efektivní než s Řeckem. Jsem víceméně euroskeptik, ale s eurem se dá platit stejně dobře jako s íránskou měnou, zlatem nebo čímkoliv jiným a evropské obrázky na té měně se nedají používat na vydírání zbylých národů na kontinentu. EU udělala hodně věcí špatně, ale hlavně homogenizuje Evropu a já se mnohem více bojím toho, že k nám docpe řecké přístupy k ekonomice, než to, že všude zanese ty německé - prostě proto, že ty německé jsou evidentně životaschopnější.
  Lumídek
  • Re: Buffet má pravdu
   09.04.2015 17:07

   Ještě jsem k tomu zapomněl napsat, že strašení rozpadem EU je nesmysl. Když se EU má rozpadnout, tak ať se rozpadne. EU není žádný svatý grál, pravda navždy vytesaná do kamene. Je to společenství národů, které se nějak vyvíjí a může vyvíjet. Někdy se zdá, že integrace je k dobru věci, ale pak se může ukázat, že byla chybou apod. Když byla chybou, tak se může vrátit. Průšvihy Řecka rozhodně posilují názor, že velká integrace v EU a eurozóně byla chybou. Fanatickým propagandistickým podvodníkům a lidem na ně napojeným pupečními šňůrami se může nezamlouvat jakékoliv oslabení nevolených institucí v Bruselu, ale ti nemají žádné právo mluvit za občany evropských zemí. Z druhé strany, když se uvolní EU nebo vypustí několik dalších členů, pořád mohou země dále používat euro. Je to nakonec hlavně mezinárodně potištěná nová německá marka. Čím méně problematických národů z měnové unie vypadne, tím více euro bude připomínat německou marku. Ale to není na škodu věci. Na německé marce není nic špatného a i v době, kdy existovala jako ryze německá měna, jí s chutí používal leckdo mimo Německo. Takže tyhle věci se nedají spojovat. Zda některé národy používají společnou měnu je zcela jiná otázka než to, zda chtějí mít společné zákony v rezortech XY nebo zda dokonce chtějí mít společné rozpočty a přerozdělování. Jedno je možné bez druhého. Z textu výše je snad jasné, že na společné měně regulované nezávislou bankou nevidím nic špatného, ale na evropské vládě a přerozdělování ano. Ať je dluh Řecka v jakékoliv měně, je velký a je správné a legitimní, když ho věřitelé vymáhají, a jsou-li problémy, vymáhají reformy, které umožní Řecku závazky kompenzovat nějak jinak. I když Řecko vypadne z eurozóny nebo EU, stále bude dlužit ohromné peníze, které se budou vymáhat, a to i po bankrotu. Utéct z takových závazků zcela lze opravdu pouze "smrtí", přinejmenším v ekonomickém smyslu slova.
   Lumídek
   • státní bankrot
    09.04.2015 19:57

    Co by znamenal státní bankrot pro Řecko? Protože pokud by to znamenalo to, že by Řecko přišlo o dluhy s tím , že by přišlo logicky o důvěru věřitelů, tak by to ro Řecko byla cesta. Protože bankrot by nemusel nutně znamenat to, že by Řecko muselo opustit Euro. Proč se tady nepíše o tom, jak probíha statní bankrot se všemi PRÁVNÍMI aspekty ,které ho provázejí?
    Jan Planička
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data