Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eso v rukávu pro evropské akcie

Eso v rukávu pro evropské akcie

12.06.2015 17:45

V jednom z nedávných příspěvků jsem se zde rozpovídal o relativní atraktivitě amerických a evropských akcií. Násobky jsou našponované u obou, pro ty druhé podle mne hovoří zejména situace kolem zisků: V USA jsou marže, zisky a jejich podíl na celkových příjmech na mimořádně vysokých úrovních. V Evropě je situace skoro opačná, protože zisky jsou daleko za předchozími cyklickými vrcholy. Tato logika ale samozřejmě předpokládá, že Evropa si bude procházet relativně standardním cyklickým oživením. To je s ohledem na řecký syndrom a ne tak úplně ideální funkčnost celé měnové unie předpoklad, který nelze brát jako samozřejmost. Žádný oběd zadarmo se tak nekoná ani zde, rizika jsou jasná i na straně „známých neznámých“.

Ohledně atraktivity evropských akcií bych ale rád zmínil ještě jeden faktor, o kterém není v této souvislosti zase tak často slyšet. Na mysli mám odkupy. V USA jde o intenzivně probírané téma a právem. Výrazně totiž pomáhají poptávce na trhu. Kdysi jsem zde dokonce psal, že hlavním stimulantem pro americké akcie není Fed s jeho nákupy dluhopisů tlačícími investory do rizikovějších aktiv a zvedající poptávku i po akciích. Podle některých odhadů totiž poptávka přicházející ze strany firem (odkupů) totiž tento efekt celkem jednoznačně převýšila. Pro připomenutí si síly tohoto faktoru stačí graf od pana Yardeniho:

evropa akcie 1.png

Odkupy jsou ale samozřejmě dvojsečnou zbraní. Vytváří poptávku po akciích, zároveň snižují počet akcií a tudíž zvyšují EPS. Zkratkovitá úvaha by nás dovedla k tomu, že tím zvyšují i hodnotu akcií a je tu oběd zadarmo jak vyšitý. Ale tento růst EPS by měl jít ruku v ruce s poklesem PE, protože rizikovost vlastního jmění a akcií spolu s odkupy roste (ať už jsou financovány dluhem, či snížením zásoby hotovosti v rozvaze). Výsledný efekt (EPS nahoru, PE dolů) tak závisí na to, zda firma svou rozvahu odkupy optimalizuje, či nemístně ždímá. Díváme se zde spolu na řadu konkrétních firem v sérii Zaostřeno na blue chips a z tohoto pohledu je patrné, že v řadě případů jsou odkupy minimálně neškodné. Někdy je ale přece jen na místě zdvižené obočí. Podle mne je tomu například u traktorky Deere.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby firmy nepomáhaly trhu a ceně/hodnotě svých akcií odkupy, ale tím, že by investovaly do nových, čistých technologií, výrobních linek, či nejlépe do nás samotných. Realita je ale jiná a jako fakt musíme brát to, že odkupy v USA trhu zatím hodně pomohly a (snad) ještě plošně nezasely sémě dalšího pádu. Pointou mého dnešního příspěvku je pak hlavně to, že v Evropě je situace značně rozdílná, což je patrné z druhého obrázku:

evropa akcie 2.png

Pokud odkupy vyjádříme relativně k celkové kapitalizaci trhu, jsme v posledních třech letech v Evropě zhruba na třetině toho, co probíhá v USA. Přitom zadlužení evropských firem není podle některých měřítek na takové úrovni, jako v USA. UBS například tvrdí, že čistý dluh nefinančních firem v poměru k vlastnímu jmění je nyní v Evropě na cca 40 %, zatímco v USA na 50 %. Já mám radši poměry dluhu k tokovým ukazatelům (EBITDA, či CF), ale uvedené by mělo i tak naznačovat, že v Evropě „zdroje jsou“. Zde ale toto konstatování snad nebude mít tak nešťastný nádech, jako tomu bylo v případě jednoho z našich bývalých předních „oranžových“ politiků.

Pokud je někdo zapřisáhlým nepřítelem odkupů, bude v souvislosti s popsaným vývojem tvrdit, že Evropské trhy jsou na tom nyní vlastně lépe, protože odkupy jsou na nich relativně nižší. Standardní pohled investorů by ale byl asi takový, že Evropa i zde stejně jako u korporátních zisků pokulhává za Amerikou a její dohánění amerických odkupů sebou přinese podporu pro evropské akcie. Možná je to takové eso v rukávu – majiteli pomůže, ale není zrovna fér.


Čtěte více:

Project Syndicate: Přehodnoťme cílování inflace
10.06.2015 13:00
V posledních dvaceti letech se stalo převládajícím rámcem měnové polit...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – sektor Healthcare
12.06.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Průmysl v eurozóně - nepatrný dubnový růst zaostává za očekáváními
12.06.2015 11:16
Průmyslová výroba v eurozóně letos zatím vykazuje střídavé úspěchy. Du...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data