Již relativně známá kryptoměna bitcoin se pro část Řeků stává únikem jak konvertovat a vyvést své peníze mimo Řecko. Chtějí je tak ochránit před možným znehodnocením při možné konverzi do drachmy. Prostě je směňují za bitcoiny.
Přestože oficiální čísla neexistují, je jasné, že zájem o měnu bitcoin vzrostl s tím, jak je to asi jediná legální možnost, jak dostat peníze ze země, protože tato kryptoměna nemá centrální autoritu a její regulace je tak mimo dosah a vliv jak řeckých, tak evropských měnových autorit. Navíc může být ovládána jedním klikem na displeji chytrého telefonu.
Nové úložky s vkladem alespoň 50 EUR na jediné burze s bitcoiny v Řecku BTCGreece otevřené pouze pro Řeky vzrostly o 400 % v květnu i v červnu. Zakladatel této burzy říká, že průměrný vklad se zečtyřnásobil na 700 EUR.
Podle zaklatadetele BTCGreece jsou lidé spokojení s tím, že nakoupili bitcoiny, nemají eura a teprve teď budou zkoumat, jak bitcoin funguje a co s ním lze všechno dělat. Většinu z nich údajně nechávají na účtu a v jejich očích jsou nyní ve větším bezpečí než v eurech.
To je ovšem jen milný pohled na věc. Bitcoin zaznamenal za posledních několik let slušnou jízdu, když vystoupal na hodnotu 1200 USD za jeden kus, aby se pak během měsíce propadl o 70 %. Na začátku roku 2014 byla dokonce japonská burza Mt. Gox hacknuta. Takže bitcoin je ještě mladá a nestabilní platební platforma. Ale Řekům i přes rizika může pomoci ochránit jejich úspory v případě zavedení paralelní měny nebo zavedení úplně nové drachmy.
Na kurzu bitcoin/USD jsme za posledních několik dnů mohli vidět několik významných vrcholů. Jeden se nachází na přelomu června a července a časově se vztahuje k datu, kdy vypršel druhý balík záchranného programu pro Řecko, další ještě vyšší vrchol nad 270 USD za bitcoin je spojen s 6. červencem. Tedy prvním pracovním dnem po nedělním referendu ve kterém Řekové odmítli návrh věřitelů. Od 26. června vzrostla hodnota bitcoinu vyjádřená v amerických dolarech z 240 až nad 270 USD, kdy na svém vrcholu představovala tato změna výkon cca. 14,6 %.
Výsledky hlasování v referendu potvrdily, že Řekové dohodu s eurozónou odmítli. Po sečtení všech hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo 61,31 procent voličů, naopak pro hlasovalo 38,69 % Řeků. Účast dosáhla hranice 62,5 %.
Zdá se tak, že černý scénář se příblížil a růst ceny bitcoinu může potenciálně znovu vytvořit další lokální maximum. Problémem je, že Řekové, kteří své úspory nestihli vybrat včas, mají svá eura blokovaná v bankách a dostanou se jen k 60 EUR denně. Proto se dá očekávat, že další růst ceny bitcoinu by mohl být minimálně z určité části hnán spíše spekulací na růst.
Zdroj: Reuters, Bloomberg