Ceny ropy dnes konečně obrátily a začaly směřovat vzhůru až o více než 4 procenta. Dopomohly jim k tomu překvapivé zprávy o poklesu zásob surové ropy v USA společně s růstem globálních akciových trhů, včetně dnešního více než pětiprocentního zisku akcií v Číně. Limitem pro ropné zisky však i nadále zůstává přebytek černého zlata na trhu.
Po oživění akcií na Wall Street dnes rostly i asijské trhy včetně toho čínského. Čínská burza zaznamenala další rozkolísanou seanci, kterou nakonec díky přiznaným státním intervencím uzavřela s více než 5procentním ziskem. Zmírnily se tak obavy o dlouhý a hluboký propad světových trhů a ropa tak zareagovala pozitivně.
Ropný trh se konečně odlepil od šestiletých minim, na která dosáhl na počátku týdne, na ceny však stále tlačí neustávající vysoká produkce ve světě společně se slábnoucí asijskou poptávkou. Včerejší data o amerických zásobách surové ropy, která zveřejňuje tamní EIA ukázala, že zásoby surové ropy v týdnu do 21. srpna klesly o 5,5 milionů barelů. Jednalo se tak o největší týdenní pokles od počátku června. Analytici přitom očekávali růst těchto zásob o 1 milion barelů. Jak se již ukázalo v minulých týdnech, takový pokles zásob nutně nemusí znamenat obrat trendu. Konkrétně tento týdenní propad by mohl pouze odrážet pokles amerického dovozu ropy.

Dnešní ropná raketa: Ropa Brent v poledne rostla o 4,29 procenta na 44,99 dolarů za barel. Cena ropy WTI stoupala o 4,59 procenta na 40,37 dolarů za barel.
Navíc přestože asijské trhy se dnes vzpamatovaly, celkový ekonomický výhled pro tento region zůstal slabý. A to navzdory tomu, že čínská vláda podporuje trh, jak jen může. V zájmu podpory prodejů aut v Číně, které klesaly čtyři měsíce v řadě, se Peking tento týden rozhodl snížit požadavky na povinné minimální rezervy pro společnosti zabývající se automobilovým a finančním leasingem. I přesto nemusí tato opatření být dostatečným krokem k pozvednutí prodejů osobních vozů a poptávky po ropě, na kterou přirozeně dopadl i slábnoucí trend v automobilovém sektoru. Vzhledem k tomu, že většina kupujících automobilů v Číně však platí za auta v hotovosti, jedná se tak spíše o psychologickou podporu.
Několik členů organizace OPEC navíc volá po mimořádném zasedání. Včera Ekvádor odhalil finanční stres uvnitř OPEC pramenící z nízkých cen černého zlata a jako první člen Organizace zemí vyvážejících ropu přiznal, že čerpá ropu se ztrátou. Za barel Ekvádor dostává 30 dolarů, zatímco průměrné produkční náklady dosahují 39 dolarů za barel.
Mimořádné zasedání OPEC podporuje i Írán, který bezprostředně po uvolnění sankcí hodlá získat zpět svůj původní podíl na trhu za každou cenu. Teherán již několikrát opakoval, že je připraven zvýšit ropnou produkci o více než 1 milion barelů denně do měsíce po zrušení sankcí. To he bezesporu faktor, který by mohl dále tlačit na cenu černého zlata. Nízké ceny ropy tvrdě doléhají i na producenty této komodity. V době, kdy se cena ropy drží kolem šestiletých minim, budou ropní producenti potřebovat ke splacení svých dluhů půl bilionu dolarů.
Zdroj: RTRS, BBG, BI