Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Příliš spoříme, málo investujeme, sazby moc neporostou

Pimco: Příliš spoříme, málo investujeme, sazby moc neporostou

11.09.2015 15:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Už před deseti lety hovořil Ben Bernanke o nadbytku úspor ve světové ekonomice. Jde o situaci, kdy zamýšlené úspory převyšují plánované investice, což vede k poklesu přirozené úrokové míry. Důvodů pro takový stav bývá uváděna celá řada, já mezi ty hlavní řadím následující: Historie – dlouhodobé důsledky finanční krize. Demografický vývoj – žijeme déle, ale nemusíme déle pracovat. Příjmová nerovnost – bohatí spoří více než chudí. Technologie – kapitál je levnější a není ho potřeba tolik. K tomu se přidává utahování opasků na rozvíjejících se trzích, které vyvolává tok kapitálu zpět na vyspělé trhy.

Je možné nějak kvantifikovat, jak se jednotlivé faktory skutečně projevují? Pravda je bohužel taková, že je to velmi složité. Přirozená úroková míra není přímo pozorovatelná a to samé platí o zamýšlených úsporách a investicích. Data ukážou jen skutečný vývoj, tedy i dosaženou velikost investic a úspor. Ty se musí vždy rovnat, vyjma možnosti, že by kapitál proudil na Mars. Ekonomové z Bank of England se přesto pokusili určit, které faktory jsou nejvýznamnější.

Od osmdesátých let klesly dlouhodobé reálné sazby ve světové ekonomice asi o 450 bazických bodů a podle BoE mají dlouhodobé trendy týkající se úspor a investic na svědomí přibližně dvě třetiny tohoto pohybu. Zbytek je odrazem nižšího trendového růstu a zbylých 50 bazických bodů zůstává nevysvětleno. Studie hovoří konkrétně o tom, že největší význam má rostoucí touha spořit a ta je zase z největší části funkcí demografického vývoje. K tomu se přidávají nižší veřejné investice a nižší ceny kapitálového zboží. Celkově tedy BoE potvrzuje, že pokles sazeb je klíčovým způsobem ovlivněn globálním nadbytkem úspor.

Podle mého názoru je pak pravděpodobné, že tento nadbytek bude časem ještě růst namísto toho, aby se zmenšoval. Důvody jsou následující: Demografický vývoj ve vyspělých zemích bude dál zvyšovat zamýšlené úspory, protože lidé se budou snažit hromadit majetek, aby byli zajištěni na delší období, kdy už nebudou pracovat. Možná to dojde až do bodu, kdy budou naše časové preference negativní. Jednoduše řečeno by to znamenalo, že si budeme budoucí spotřeby cenit více než spotřeby současné. Některým ekonomům to může znít jako rouhání, ale o této možnosti se už intenzivně diskutuje.

Druhým důvodem je pravděpodobný vývoj na rozvíjejících se trzích. I Ben Bernanke před deseti lety zmiňoval rostoucí přebytky běžných účtů těchto zemí. Nyní k tomuto faktoru ale můžeme přidat i rostoucí přebytky eurozóny a zejména Německa. Bernanke tvrdil, že pokud v Číně dojde k přechodu k ekonomice tažené domácí poptávkou a zvýší se růst eurozóny, přebytek úspor v globální ekonomice se postupně sníží. Ukazuje se však, že rozvíjející se ekonomiky trpí stále se prohlubujícími problémy a je tak pravděpodobné, že v dohledné době budou ke globálním úsporám ještě přidávat. Cyklické síly mohou nyní způsobit růst sazeb. Popsaný nadbytek úspor ale vytvoří hranici tomu, kam až sazby porostou.

Autorem je Joachim Fels.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

R. Koděra: DAX jako na houpačce;
11.09.2015 15:08
Roman Koděra, senior makléř Patria Finance, komentuje prakticky uplnyn...
Týden technicky - Dolar podlehl euru, proti jenu však zabodoval. Zlato a ropa opět pod tlakem.
11.09.2015 15:35
EURUSDJak je vidět na svíčkových formacích inside bar, tento jednoduch...

Váš názor
  • Spořil nebo investor?
    12.09.2015 18:43

    Rozdíl mezi spořilem (člověkem, který spoří) a investorem je jasný. Jeden ukládá peníze do banky a využívá "garantované" nízkoúročené produkty, druhý posílá peníze do ekonomiky a nechá je vydělávat. Jak na tom budou oba za 20 let, když budou odkládat 5000Kč měsíčně? Akciové trhy rostou cca 9% ročně a inflace je 2,5% ročně. Garantované produkty vynáší 1,5% ročně. Spořil : Vložil 1.200.000Kč. Na účtu 1.330.000Kč, s reálnou hodnotou 807.000Kš dnes. Ten člověk "přišel" o téměř 400.000Kč. Investor : Vložil 1.200.000Kč, na účtu 3.196.000Kč s reálnou hodnotou 1.982.000Kč dnešních. Ten člověk "vydělal" skoro 800.000Kč. Jestli chcete vědět, jak se stát investorem, zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz
Aktuální komentáře
10.05.2024
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university