Trh s ropou je v posledních měsících opět v centru pozornosti. Je to pochopitelné. Ropa je stále hlavním primárním zdrojem energie na světě a výkyvy její ceny jsou v posledních měsících nejdivočejší za posledních šest let. Nejsledovanější je samozřejmě kolísání samotných cen ropy. Trochu stranou pozornosti tak zůstal rostoucí rozdíl mezi cenami benzínu a nafty.
Benzín má tendenci v letních měsících oproti naftě zdražovat. V zimě jeho spotřeba klesá a naopak roste využití lehkého topného oleje (LTO), který spadá do stejné skupiny ropných produktů jako motorová nafta. Rozpětí mezi cenami benzínu a nafty tak během roku kolísá. Letošní rok je však přece jen výjimečný.
Důvodů je sice celá řada, ale ty hlavní můžeme hledat v USA. Nižší cena než v minulých letech a lepší ekonomická situace letos nečekaně silně podpořily poptávku po benzínu. Spojené státy jsou přitom stále zdaleka největším spotřebitelem ropných produktů na světě. Počet najetých mil roste nejrychleji od přelomu tisíciletí a poptávka po benzínu letos může překonat osm let starý rekord.
Vyšší spotřeba benzínu přitom nezůstala bez odezvy u rafinerií, přičemž americká žízeň po benzínu se projevuje i rostoucí poptávkou po jeho dovozu z opačné strany Atlantiku. Marže rafinerií v severozápadní Evropě tak letos vzrostly na nejvyšší úrovně od roku 2012.
Vysoké využití kapacity zpracovatelů ropy se projevilo i výrazným nárůstem zásob LTO, v tomto případě tak trochu “nechtěného” vedlejšího produktu výroby benzínu. K růstu zásob přitom došlo zejména v Evropě. Celkově se tak letos zásoby LTO v oblasti Antwerp, Rotterdamu a Amsterodamu (ARA) pohybují vysoko nad normálem. A vysoké zásoby standardně cenám komodit neprospívají. Dodejme, že ceny v ČR se do značné míry odvíjejí od cen v oblasti ARA.
Za relativně dražší benzín - ale i levnější naftu - tak můžeme do značné míry děkovat americkým řidičům. Dobrou zprávou však je, že se s příchodem podzimu blýská na lepší časy. To konec konců může potěšit i neřidiče, protože levnější benzín ubere v následujících měsících z meziročního růstu cen v ČR asi tři desetiny procentního bodu.
Petr Báča
Pozice: makroekonomický analytik
Makroekonomický analytik v ČSOB, kam nastoupil krátce poté, co dokončil studium na VŠE v Praze. Část studia strávil na Norwegian Business School v Oslu.
Témata: komoditní trhy se zaměřením na ropu a základní, resp. drahé kovy.