Výrobní deflace v eurovém bloku zrychluje, srpnová data potvrdila nepříznivý vliv levné ropy na produkční ceny evropských výrobců. Index cen výrobců (PPI) v srpnu proti předchozímu měsíci poklesl o 0,8 procenta, což je horší údaj, než trhem předpokládaných minus 0,6 %. Revidovaná data za červenec pak poslala konečný údaj o 0,1 p.b. níže na -0,2 %. V meziročním srovnání index PPI spadnul o 2,6 %, což bylo více, než předpovídal trh a současně zhoršení proti údaji -2,1 % z července.

Za klesajícími výrobními cenami stojí opět levnější energie, ty v srpnu m/m odepsaly dalšího 2,6 %, y/y dokonce 8,2 %. Nízké účty za energie se začínají promítat i do cen meziproduktů, pokles jejich cen m/m akceleroval o 0,4 p.b. na minus půl procenta (y/y -1,1 %). Ceny kapitálových statků m/m stagnovaly, zboží dlouhodobé i běžné spotřeby si udrželo tempo z předchozího měsíce a nepatrně zdražilo (o 0,1 %).
Po očištění výrobní inflace o volatilní ceny energií došlo v srpnu k meziměsíčnímu poklesu o 0,2 %, meziročně byl PPI níže o 0,5 %. V obou případech došlo ke zrychlení cenového poklesu proti předcházejícímu měsíci. Na úrovni evropské osmadvacítky se produkční ceny m/m snížily o 0,9 % (vs. -0,3 % v červenci), y/y dosáhla deflace na hladinu -3,4 % (vs. -2,7 % v červenci).
Data z jednotlivých zemí eurozóny ukazují, že výrobní ceny se předminulý měsíc snižovaly ve všech relevantních ekonomikách. V Německu index PPI m/m klesl o 0,4 %, ve Francii o procento, ve Španělsku o 1,7 %, Polsko hlásí 0,8procentní snížení. Výrobní ceny se proti předchozímu měsíci zvyšovaly jen v Dánsku a Estonsku.
Dnešní data potvrzují sílící tlak levné ropy na pokles cen a to nejen těch výrobních. Středeční statistika ukázala, že vlivem levné ropy/energií klesají také spotřebitelské ceny. Index CPI se v září podíval do mírného záporu 0,1 procenta z kladných 0,1 % v srpnu. Dnešní čísla optimismus nepřinášejí, (předstihový) cenový ukazatel PPI naopak signalizuje další pohyb cen dolů, což nepotěší především Evropskou centrální banku.