Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Spadne čínské HDP pod sedmiprocentní cíl strany?

Rozbřesk - Spadne čínské HDP pod sedmiprocentní cíl strany?

16.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Čína hýbe dnešním světem. Ochlazení v druhé největší ekonomice je tématem číslo jedna nejen pro sousední asijské trhy, ale i pro americký Fed nebo evropskou ECB. A nepřímý dopad může mít i v Česku - přímá expozice sice není vysoká, silně obchodně a investičně provázáno s Čínou je ale sousední Německo.

Trhy od New Yorku po Prahu proto s napětím vyhlížejí čínské HDP za třetí kvartál. Investoři nevěří, že strana zvládne splnit svůj sedmiprocentní cíl a očekávají zpomalení na 6,7 %. Řada tržních hráčů je ještě skeptičtější a obává se, že čínský růst je ve skutečnosti daleko slabší - jen se o tom z oficiálních statistik nikdy nedozvíme. Vychází zpravidla z toho, že řada méně ostře sledovaných statistik jako spotřeba elektrické energie nebo objem nákladní dopravy meziročně poměrně výrazně klesají. Nevěří také “kouzlům” s deflátorem HDP - analytici se obávají, že Čína podhodnocuje růst cen, aby nadhodnocovala růst HDP (deflátor byl v minulém kvartále záporný). Pokud zahlásí Číňané slabší růst (6,5-6,7 %) znamená to pravděpodobně, že Čínu čeká další měnový i rozpočtový stimul. Současně bude zajímavé sledovat, jak s číslem naloží další sjezd čínských komunistů. Ten bude schvalovat novou hospodářskou pětiletku (2016-2020) - snížení cíle pro růst na 6,5 % by znamenalo, že jsou Číňané ochotni tolerovat další zpomalování ekonomiky.

I kdyby ale nebyli, bude tomu pravděpodobně velice složité zabránit. Čínská ekonomika jela v uplynulých letech na rychlém růstu investic, které vedly k prudkému nárůstu vnitřního zadlužení - dluh nefinančních podniků a domácností již dosahuje přibližně 200 % HDP. Záměr, aby investice nahradila spotřeba domácností orientovaná na služby je sice bohulibý, ale zatímco investice mohou začít padat okamžitě a rychle, tak spotřeba domácností orientovaná na služby je spíše hudbou vzdálenější budoucnosti. Služby v uplynulém kvartále v Číně sice rostly slušným tempem (přes 10 %), ale z nízkých základů a především díky rozvoji obchodování na akciovém trhu. S tím je teď asi na nějakou dobu konec…

Region - forex
Středoevropské měny zůstaly včera navzdory poměrně výrazným výkyvům eurodolaru vcelku v klidu. Finální číslo o polské inflaci za září se obešlo takřka bez překvapení a meziročně zůstalo na -0,8 %. Ačkoliv sázky na pokles sazeb v Polsku v půlročním až ročním horizontu včera mírně zesílily, tak na zlotý čísla neměla prakticky dopad.

Dnes sice není regionální kalendář bez událostí, ale zajímavější věci se budou dít pravděpodobně až v dalším týdnu. Více pozornosti dnes přitáhnou patrně čísla z polského trhu práce, která mohou zamíchat sázkami na další kroky NBP v následujících měsících. Zásadnější však z tohoto pohledu asi budou čísla z průmyslu zveřejněná až v pondělí

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů šly lehce vzhůru. Šlo primárně o reakci na určitou úlevu na akciových trzích, které těží z poklesu sázek na růst sazeb v USA. Holubičí komentáře evropských centrálních bankéřů Constancia a Nowotnyho na trhu znát příliš nebyly. Nowotny mluvil otevřeně o tom, že eurozóna podporuje nové stimuly na podporu ekonomiky. Věříme, že pokud bude Fed s růstem sazeb otálet (a odsune ho až do příštího roku), silnější euro může dotlačit ECB k navýšení nebo natažení měnové expanze.

Komodity
Cena ropy Brent včera poklesla asi o procento. Data o amerických zásobách ropy sice poukázala na výrazně větší růst, než se čekalo, nicméně oproti číslům API byla nižší. Růst zásob surové ropy byl navíc doprovázen poklesem zásob produktů a poklesem využití kapacity rafinerií, což jinak negativní vyznění reportu snížilo. Stále však platí, že zásob ropy je letos díky jejich prudkému zvýšení v prvním čtvrtletí (a menšímu poklesu během léta) oproti předchozím rokům výrazně více.

Z událostí v následujících dnech trhy sledují zejména data z Číny (HDP za 3. čtvrtletí a průmysl za září), která budou zveřejněna v pondělí. Rizika jsou podle nás pro ceny komodit spíše negativní.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  
17:32Negativní závěr týdne ve znamení firemních zpráv  
17:14Pasivní Fed, ale aktivní finanční podmínky – k čemu směřují?
16:49Společnost Johnson & Johnson plánuje v USA investovat 55 miliard USD
16:05Ruská centrální banka nechala základní úrok na 21 procentech, nevylučuje zvýšení
16:00Perly týdne: Zanedbaná Tesla a prosperující NVIDIA
15:14Americké akcie klesají a naznačují pokračování korekce  
14:21Výsledky Nike: Obrat k růstu bude ještě chvíli trvat. Společnost drtí cla vůči Číně a Mexiku  
11:32Německá Spolková rada schválila historický finanční balík na obranu a infrastrukturu
11:30Důvěra v ekonomiku ČR v březnu opět vzrostla, je nejvyšší skoro za tři roky
11:00Stratégové se po letech otáčí k Evropě čelem a navyšují mediánový cíl pro evropské akcie
9:57Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:47MONETA Money Bank, a.s.: Valná hromada
9:44Nálada spotřebitelů i podnikatelů na vzestupu
9:38Komerční banka, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
9:28Komerční banka, a.s.: Informace o konání řádné Valné hromady
9:07Rozbřesk: Evropa zvyšuje výdaje do obrany. A bude znovu dvourychlostní!
9:00RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
8:20Rošáda ve vedení Apple má za cíl vrátit AI úsilí do správných kolejí. Výdaje na obranu budí obavy o fiskální stabilitu Evropy, akciové futures padají  
5:56Fidelity International: Neodepisujte tradiční automobilky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data