Existují různé způsoby, jak přistupovat k investování. To první, co může začínajícího investora napadnout, je kupovat to, čemu se daří, co „jde nahoru“. Tato investiční strategie ale zdaleka není tak prostinká, jak se může na první pohled zdát. Chceme-li uvedený nápad realizovat, rychle narazíme na řadu praktických otázek: Co znamená, že se instrumentu daří, tedy o kolik či jak dlouho se musí zhodnocovat? Kdy naopak poznáme, že se mu již nedaří, a je tedy třeba ho prodat? Hledání odpovědí na tyto otázky dalo vzniknout celé teorii tzv. Momentum investing neboli investování v souladu se sentimentem (trendem, momentem) trhu.
Teorie praxi zrcadlí jen částečně
A jaký smysl vůbec má snažit se zmíněnou myšlenku realizovat? Vždyť podle ekonomické teorie historický vývoj ceny investičního instrumentu o jejím budoucím vývoji nic neříká. Teoreticky opravdu ne, ale v praxi nelze tuto myšlenku zcela odvrhnout. Existuje řada solidní akademické literatury, která prokazuje, že Momentum investing empiricky funguje. Jde totiž nejspíš o jednu z tržních anomálií, která je sice v rozporu s klasickou ekonomickou teorií (tj. předpokládá ekonomicky racionální chování všech subjektů), ale např. na půdě tzv. behavioral finance (ta tento předpoklad opouští) již podporu nalézt může. Momentum investing přirozeně nefunguje neomylně a za všech okolností, ale v praxi pracuje s dostatečně velkým vzorkem testovaných aktiv a období, aby stálo za to se touto metodou výběru investičních instrumentů vážněji zabývat.
Cestu k úspěchu dláždí správné parametry
Základem pro úspěšnou aplikaci Momentum investing jsou vhodně zvolené parametry, které určují okamžiky nákupu a prodeje, a dále disciplína při jejich dodržování. Ve své podstatě jde totiž o krátkodobou strategii – využíváte růstového trendu příslušného instrumentu a opouštíte jej ve chvíli, kdy skončí. Tato strategie ale s sebou může při příliš častém obchodování přinášet vysoké transakční náklady. Hledání těch správných pravidel, algoritmů a parametrů strategie Momentum investing je tak přirozeně cílem mnoha akademiků i praktiků a většina investorů si svoje postupy bedlivě střeží.
Investovat na vlně sentimentu trhu lze nejen do akcií
Ačkoliv teorie kolem Momentum investing vznikala kolem investic do jednotlivých akciových titulů, stejné principy můžete uplatňovat i na další instrumenty, včetně celých tříd aktiv. Tento přístup aplikují například naše nové produkty, ČSOB Flexibilní portfolio a ČSOB Flexibilní plán, jež jsou algoritmicky řízené. Svoji strategii staví mimo jiné na principech Momentum investing, které uplatňují na akcie a dluhopisy jako celek. Jak si tyto produkty povedou ve srovnání se standardními smíšenými fondy, kde strategii neurčuje algoritmus, ale tým odborníků, teprve ukáže čas. Přínosem těchto nových produktů ale každopádně je, že vám umožňují dále diverzifikovat investiční portfolio. Kromě kombinace titulů v rámci jedné třídy aktiv či kombinace celých tříd aktiv, uplatňovaných ve standardních fondech, tentokrát můžete kombinovat více investičních přístupů. ČSOB Flexibilní portfolio se tak může třeba stát vhodným doplňkem fondu ČSOB Růstový, odpovídajícího profilového fondu z hlediska úrovně investičního rizika. Nejinak tomu je u fondu ČSOB Flexibilní plán, který může tvořit vhodný doplněk fondu ČSOB Vyvážený.
RNDr. Jiří Sušický
Pozice: ředitel útvaru správa portfolií
Jiří Sušický má více než 20 let zkušeností v oblasti investic a finančních trhů. V ČSOB Asset Management působí od roku 2002, nejprve jako portfolio manažer od roku 2011 jako ředitel útvaru správy portfolií. V minulosti pracoval jako akciový analytik ve společnosti Patria Finance a dále jako portfolio manažer v Patria Asset Management. Je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a držitelem titulu MBA z Arizona State University v USA. Je rovněž držitelem titulu CFA.
Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE