Brutální teroristická organizace ISIS může vypadat jako relativně chudá skupina když má rozpočet jako Afghánistán nebo Demokratická republika Kongo. Ale nenechte se mýlit. K počtu obyvatel, bojovníků a faktu, že se nejedná o žádný stát, ale teroristickou organizaci, lze říci, že se jedná o relativně bohatou síť extrémistů.
Z čeho však tato skupina získává peněžní prostředky, odkud se berou?
Primárně plynou z ropy. Skupina ISIS na území Sýrie a Iráku zabrala poměrně rozsáhlá území, na kterých se nalézají také ropné vrty. Pro spojence je poměrně jednoduché zamezit velkému prodeje této ropy na klasickém trhu. Největší peníze však tečou přes černý trh s ropou nebo z příjmů z prodeje místním lidem - tak říkajíc koncovému zákazníkovi na kontrolovaných územích ale i v sousedních oblastech.
Teroristé používají mobilní rafinérie, kde je produkce omezená. Přesto to co vyrobí, převáží v náklaďácích k tureckým hranicím, kde ji většinou s velkým diskontem prodávají pašerákům. Překvapivě pašeráci pro organizaci předávek používají aplikace typu Whatsapp a podobné. Paradoxně někteří pašeráci prodávají ropu i jednotkám Asada, které bojují proti ISIS.
Ovšem nálety spojenců, nedostatek fundovaných odborníků a zátahy na pašeráky srazily tržby ISIS údajně až na polovinu. To vyvolalo vlnu videí zaměřených na rekrutování odborníků, kteří by dokázali pokračovat v rafinériích s přípravou ropy. Ti, co to dělali do teď, byli buď zabiti, nebo již odcestovali z oblasti.
Dalším zdrojem ISIS jsou daně nebo výpalné. Islámský stát kontroluje celkem rozlehlé území, na kterých vybírá daně v případě dobrovolného přispění, v opačném případě si ho vymůže. Zdaněno je spousta věcí od zboží, přes služby jako voda a elektřina, telekomunikace, výběr z bankomatů, platy, náklaďáky projíždějící teritorii ovládanými právě teroristy. Na druhou stranu ISIS používá opačný systém pro válečníky ISIS, jejich rodiny mají leccos “zdarma”.
V neposlední řadě se ISIS snaží získat peníze unášením rukojmích a vyjednáváním za výkupné. Odhaduje se, že si tak ISIS přišel na desítky milionů dolarů od různých států. Američané a Britové tomu chtějí čelit tím, že nepřistupují na žádné výkupné. Jejich občané jsou pak snad “bezcenní” a tak mimo hledáček teroristů. Zajímavé je, že ISIS unáší i v rámci své vlastní komunity - u těchto případů je těžké i jen odhadnout jak zajímavé finančně to pro ISIS může být.
Jako téměř každá teroristická organizace je i ISIS obdarovávána tichými podporovateli například ze Saúdské Arábie, Kataru, Kuvajtu nebo SAE. I tyto blízkovýchodní země už učinily některé kroky k omezení možností finanční podpory teroristů. Peníze jsou posílány i prostřednictvím neregistrovaných charit, tento kanál je zatím bohužel bez nějakého omezení a je tak těžké ho i jen sledovat.
ISIS prodává artefakty z muzeí a nalezišť. Není tomu tak dávno, co jsme viděli záběry útoku teroristů na takové objekty, jako jsou muzea nebo chráněné památky. Nyní se ukazuje, že artefakty z muzeí jsou prodávány za vysoké částky. V oblastech, kde ISIS operuje, se nachází celá řada historických nalezišť (odhaduje se, že na konci roku to bylo 4500 nalezišť). Častou cestou pašování je do Turecka a Jordánu a pak dál do soukromých sbírek evropských a dalších občanů. Podle údajů, můžete tento obchod nést až 100 milionů dolarů ročně.
Tak jak ISIS získával území na severu tak i dostával některé pobočky bank pod svou kontrolu. Odhaduje se, že z nich získal hotovost v objemu půl miliardy dolarů. Před dobitím Mosulu byla jejich hotovostní zásoba rovná cca. 875 mil. USD, nyní to může být po vybrání bank ve městě i 1,5 mld. USD více.
Prodej nemovitostí i movitých věcí je další potůček celé řeky. ISIS, dá se říct, vyniká v obchodu. Uvádí se, že přeprodává stavební vybavení, generátory, elektrické kabely, vozy, dobytek, nábytek a další zboží. Také pronajímá nebo v aukcích prodává nemovitosti zabitých lidí v bojích nebo lidí, kteří se postavili proti ISIS a je jedno jestli politici, vláda, policie nebo armáda.
Bojovníci ze Západu. Někteří bojovníci přicházející i z Evropy si sebou nesou množství hotovosti a financují tak svůj pobyt v řadách ISIS.
Zemědělství je také zdrojem. Překvapivě i zemědělství financuje potřeby ISIS. V řadě oblastí, které teď ISIS ovládá, se rozkládají rozsáhlá území produkující pšenici a ječmen. Podle výpočtů Reuters, i kdyby byla produkce prodávána s 50 % slevou, se bude jednat o zdroj, který je schopen přinést ISIS až 200 mil. USD ročně. Na ovládaném území se navíc vyskytují bohatá naleziště cementu, fosfátu i síry. Ta se také může stát zdrojem financování v hodnotě až 350 mil. USD ročně.
Poslední z velmi podlých praktik ISIS je obchodování s lidmi. Podle svědků ISIS prodává ženy a dívky do sexuálního otroctví nebo pro účely sňatku.
Zdroj: WEF, Reuters, The Washington Post