Aktualizováno Osobní příjmy Američanů se za říjen zvýšily o 0,4 procenta, čímž dokázaly naplnit očekávání a zrychlit oproti září. Jak už naznačila zpráva z trhu práce, v říjnu se slušně zvýšily mzdy. Vedle toho ovšem spotřebitelé bohatli také na svých investicích. Výnosy z dividend stouply o 0,9 procenta.
Naproti tomu se svými výdaji zůstávají spotřebitelé opatrní. V říjnu je zvýšili o 0,1 procenta, což znamená pouze zopakování slabého výsledku z předchozího měsíce. Téměř stagnovaly výdaje za zboží i služby. Procentuálně značně narostly úrokové výdaje, které však mají relativně malou váhu.
Meziroční růst osobních příjmů činí 4,4 procenta, výdaje jsou ve srovnání s minulým říjnem vyšší o 2,5 procenta. Při inflaci (PCE) na úrovni 0,5 procenta to znamená 1,9procentní reálný nárůst výdajů. Samotná inflace měřená deflátorem osobní spotřeby se v říjnu nezměnila. Nadále ji brzdí ceny energií, ceny potravin rostly o něco rychleji, ale ceny jádrových položek naopak mírně zpomalily.
Spotřeba do čtvrtého kvartálu nevykročila zrovna svižně. Američané sice vydělávali víc, ale se spotřebou se krotili, což ukázala už data o maloobchodních tržbách a dnes potvrdila čísla o výdajích. Namísto spotřeby se zvyšovaly úspory, přičemž míra úspor dosáhla 5,6 procenta, nejvyšší hodnoty skoro za tři roky. Na jednu stranu tu tedy máme opatrnost, která ekonomice vzhůru nepomáhá, ale naproti tomu úspory vytvářejí prostor pro vyšší výdaje v příštích obdobích. Ačkoli jsou tedy říjnová data horší než odhady, nebereme je jako signál, že by klíčový zdroj amerického růstu měl nějak podstatně ztrácet na síle.
