Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měď stále padá a má před sebou nejméně dva další bolavé roky

Měď stále padá a má před sebou nejméně dva další bolavé roky

26.11.2015 14:13
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Cena mědi opět padala a na vině byl převážně sílící dolar. Červený kov s březnovým dodáním, který je zároveň nejaktivněji obchodovaným kontraktem, na newyorském Comexu včera ve večerních hodinách ztrácel 0,6 % na 2,0560 dolarů za libru. Cena mědi klesala i na londýnské kovové burze LME, kde včerejší obchodování uzavřela o téměř 1,5 procenta níže na 4541 dolarech za metrickou tunu.

Tlak nejen na měď vyvíjelo posilování americké měny. Ta i dnes pokračuje v apreciaci například vůči euru o zhruba 0,1 procenta. Dolarový index The Wall Street Journal, který sleduje dolar ve vztahu ke koši 16 měn, se včera dostal až na téměř 13letá maxima, kterých dosáhl dříve v měsíci listopadu. Stejně tak jako i na jiné komodity denominované v dolarech sílící americká měna dolehla i na červený kov proto, že se tak stal dražším pro zahraniční kupující.

Jen od počátku letošního roku se cena mědi propadla o zhruba 26 procent a to nejen vinou síly dolaru, ale z velké části i dílem zpomalení čínského hospodářství. Čína je totiž největším světovým konzumentem červeného kovu a její ekonomika roste nejpomaleji za poslední čtvrtstoletí. Ačkoliv se měď aktuálně obchoduje okolo šestiletých minim, mají se účastníci trhu povětšinou na pozoru s ohledem na určení cenového dna. Jisté totiž je, že kolem červeného kovu panuje negativní nálada. Mnoho traderů se již letos spálilo, když právě měď kupovali za ceny, které se zdály být nízké, ale padaly i dále a makléři se tak proto nemají nyní k nákupům.

Rio Tinto očekává zlepšení nejdříve za 2 roky
Jeden z největších producentů mědi Rio Tinto se navíc domnívá, že bolestné období pro červený kov není u konce a naopak může přetrvat i v následujících dvou nebo třech letech. Dobrou zprávou pro zbídačenou měď je ovšem fakt, že Rio Tinto zároveň očekává, že právě červený kov se zotaví rychleji než jiné komodity. Trh mědí by se totiž podle těžaře mohl navrátit do nedostatkového stavu koncem roku 2017 nebo 2018. Horší to bude podle generálního ředitele Rio Tinto pro uhlí a měď Jean-Sebastiena Jacquesa s oživením cen na trhu uhlí.

I přesto, že růst čínské ekonomiky bude letos mnohem pomalejší než v minulosti, očekává Rio, že nárůst hrubého domácího produktu v Číně dosáhne v letošním roce 7 procent. Čínský prezident Xi Jinping navíc uvedl 3. listopadu, že průměrný roční růst čínské ekonomiky by neměl v následujících pěti letech být nižší než 6,5 procenta. I proto Rio Tinto očekává utlumené ceny v krátkodobém horizontu, ovšem oživení poptávky z dlouhodobého pohledu. Těžař minulý měsíc odhadoval celoroční produkci vytěžené mědi na 510000 metrických tun. Zdaleka největší světový producent mědi Codelco cílí na roční produkci v rozmezí 1,6 až 1,7 milionu tun.

Odlišný pohled na věc má investiční gigant Goldman Sachs, který počítá s pokračováním současného medvědího trhu mědi v následujících letech a dokonce předpokládá nárůst globálních přebytků tohoto kovu až do roku 2019 a úroveň cen okolo 4500 dolarů za metrickou tunu do konce roku 2016. Největší světový peněžní správce BlackRock odhaduje zpomalení poptávky v souladu s utlumením globální ekonomiky a to hlavně v případě ekonomik s velkým významem komodit jako je právě Čína. Obnovení rovnováhy na trhu vzhledem k současnému výraznému přezásobení bude však vyžadovat čas.

V pondělí se cena mědi dostala na 4490 dolarů za tunu. Spadla tak poprvé od roku 1999 pod 4500 dolarů za tunu. Poptávka zůstává prozatím slabá a ani snižování produkce kovu, jaké oznámil například těžební gigant Glencore zatím nepřineslo výrazný podnět k růstu cen.

-1
Med na londýnské LME za poslední rok.

Zdroj: BBG, WSJ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data