Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co spustí korekci akciových trhů?

Co spustí korekci akciových trhů?

27.11.2015 17:45

Položme si otázku, kterou volně navážu na můj předchozí příspěvek zabývající se možnou únavou několikaletého akciového býka: Co by mohlo spustit korekci na akciových trzích ve vyspělých zemích a zejména v USA? Obecná odpověď je jednoduchá: Byl by to růst nejistoty a rizika, či zhoršení dlouhodobého růstového výhledu, či zhoršení krátkodobé ziskovosti a schopnosti generovat cash flow u obchodovaných společností. Můžeme to vnímat tak, že první dva faktory by vedly k poklesu PE (které je na řadě trhů dost vysoko), poslední by vedl k poklesu samotného E.

Lze výše uvedené konkretizovat? Určitě. Začít můžeme s černým zlatem, které hýbe celou globální ekonomikou a samozřejmě i akciovými trhy. Když minulý rok došlo k prudkému poklesu cen ropy, byl namístě optimismus, protože v principu jde o pozitivní nabídkový šok, ze kterého by měl těžit lid pracující i investující. Realita to v Evropě povětšinou potvrdila, v USA trochu zklamala, když plně ukázala na to, jak se změnila struktura americké ekonomiky a trhu. T.j., jak moc se akciové trhy staly závislé na těžbě ropy a zejména její alternativní verzi. Dostávám se tak k tomu, že kdyby přišel postupný růst cen ropy, mohlo by to na americké akcie mít pozitivní vliv přes vyšší zisky. Čím šikovnější by tento růst cen byl, tím více by ale převažoval negativní vliv na celou ekonomiku. V Evropě je to pak v podstatě jedno, jak rychlý by růst cen ropy byl – působil by negativně.

Negativním šokem by jistě byl i prudký růst sazeb. Klíčové ale je, že by muselo jít o růst sazeb nevyvolaný (!) zlepšeným ekonomickým výhledem. Tedy o nějaký endogenní šok na dluhopisovém trhu (sebenaplňující se panika) a podobně. Takovou možnost vyloučit nelze, ale musíme počítat i s tím, že i kdyby nastala, centrální banky by to chladné určitě nenechalo. I tak ale řada investorů z vývoje na dluhopisových trzích strach má (viz například „Rostou obavy z vývoje na dluhopisových trzích“).

Další na řadě je možná krize na rozvíjejících se trzích (EM) spojená zejména se zvyšováním sazeb v USA. Došlo by tak k situaci, kdy by sazby v USA (či ve více vyspělých ekonomikách) rostly kvůli zlepšující se ekonomické situaci tamtéž a tamní akcie by z takového vývoje mohly v celku dokonce i těžit. Jenže EM by z toho dostaly jen tu horší půlku (vyšší sazby, menší nabídky likvidity, horší přístup k financím na mezinárodních trzích). A jako bumerang by se vše vrátilo do USA. Tento scénář a hrozbu bychom na rozdíl od těch prvních dvou měli brát hodně vážně.

Uvažovat také lze o rychlejším růstu mezd a zvýšeném tlaku na ziskové marže a následně cash flow obchodovaných firem. Do značné míry je růst mezd žádoucím jevem. Zdravá ekonomika vyžaduje zdravou poptávku domácností, na které pak firmy staví své investice a celý kruh se v ideálním případě uzavírá vyššími a ne nižšími zisky korporátního sektoru. Je také známo, že pokrizová rally do značné míry stála na růstu ziskovosti daném růstem marží – nákladovými úsporami, včetně tlaků na mzdy a omezování počtu zaměstnanců. Korporátní sektor a akciový trh si tak vedl mnohem lépe než zbytek ekonomiky, ale tato dichotomie nemůže trvat věčně. V tom horším případě (pro investory) se bude překlápět do druhého extrému. V tom lepším případě se vrátíme k rovnováze.

Co recese v USA, či v eurozóně? Druhá ekonomika je přirozeně zranitelnější, ale pokud (opět) nedojde k nějaké ekonomicko-politické chybě, může se držet nad vodou. O rychlém růstu bych nesnil. Recese v USA se do určité míry týká výše zmíněný vývoj na americkém pracovním trhu. Při všech pokrizových nových normálech a neutrálech můžeme totiž kráčet po cestě v podstatě běžného cyklu. Ekonomika se tak může postupně přehřívat a centrální banka brzdit, na což s předstihem zareaguje akciový trh. Nešlo by ale o žádný překvapivý šok, trh by dlouho váhal, či mírně korigoval (tedy vývoj dost připomínající to, co se vlastně děje v roce letošním – viz můj předchozí příspěvek). Zejména v USA se pak nezdá, že by někde pod povrchem bujel nějaký velký výbušný problém – platí to jak v reálné ekonomice (inflace je nízko), tak na finančních trzích a systému (valuace nejsou nízko, ale plošné bubliny tu určitě nejsou).

A dostáváme se k tématu nejméně příjemnému – ke geopolitickým tenzím, teroristickým útokům a podobně. Toto téma je ale na těchto stránkách pokryto dostatečně a není tudíž potřeba, abych k němu něco přidával. To samé platí o černých labutích, ke kterým vlastně ani nic přidat nejde, protože pak by ztratily svou barvu nočního nebe a notně by zesvětlaly.

Zapomínat bychom neměli ani na to, že akciové trhy jsou velice šikovné a korekci jsou schopny zařídit si i bez vnějšího impulsu. Jen samotná „sebenaplňující se“ korekce PE z hodnot kolem 17 na jakýsi pokrizový bezpečnější normál ve výši 15 by zajistila 12 % pokles trhu. Můžeme ale doufat, že toho budeme ušetřeni, alespoň v takovéto ryzí podobě (bez současného růstu zisků).


Čtěte více:

Black Friday - příležitost dát si dárek sám sobě?
27.11.2015 13:10
Black Friday, tedy jeden z nejdůležitějších „slevových“ nákupních dní ...
Od teroristických útoků až po globální finanční krizi
27.11.2015 14:00
Všechny teroristické útoky mají ten samý cíl: Vyvolat reakci a rozšíři...

Váš názor
 •  
  29.11.2015 12:31

  A kdybyste náhodou nevěděli, kdy dojde k poklesu (a byli tak ve skupině 100% ostatních), investujte podle zásad : investuj dlouhodobě, začni co nejdřív, investuj pravidelně a do širokého portfolia napříč kapitálovými trhy. Připomíná vám to něco? Dobře vybraný otevřený podílový fond? Zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz.
 • šilenosti
  27.11.2015 18:25

  korekce bude až si někdo všimne těch nesmyslných valuací u AMZB, FB atd. AMZN má PE skoro 1000 ! co to je firma která nevydělá ani dollar na akcii a akcii je za 675 USD takových pár "akciových letadel" je důvod proč jsou indexy tam kde jsou ale všeho dočasu :o)
  Mike
Aktuální komentáře
24.09.2023
8:15Víkendář: Pro X musí Musk najít jiné zdroje příjmů, Tesla bude investovat po celém světě
23.09.2023
8:00Víkendář: Dvě třetiny hodnoty Tesly z autonomního řízení?
22.09.2023
17:24Monetární politika v následujících letech - mezi mírně pod a mírně nad je velký rozdíl
17:01Wall Street roste a zelenat se před víkendem začíná i Evropa  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s. ve 2Q 2023
15:04Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %  
14:50Ceny domů a bytů v Německu se ve čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000
13:10Než otevře Wall Street: Activision Blizzard, Palantir, Vertex Pharma  
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data