Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin se podíval domů a lekl se toho, co viděl

Putin se podíval domů a lekl se toho, co viděl

9.12.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský prezident Vladimir Putin pronesl před několika dny svůj dvanáctý projev ke stavu země. Jeho vystoupení ukázalo, že chápe nutnost řešit domácí problémy namísto grandiózních a traumatických kroků v zahraničí. Zároveň je ale patrné, že ruský prezident stále nemá představu, jak Rusko z jeho ekonomických problémů dostat. Minulý rok v jeho pravidelném projevu zazněla tvrdá slova ohledně údajných pokusů Ukrajiny dostat se z ruského mocenského vlivu. K tomu Putin přidal revizionistická ospravedlňování zabrání Krymu a sarkastickou protizápadní rétoriku. Tentokrát se ale věnoval zahraniční politice mnohem méně. O Ukrajině se nezmínil vůbec, kritika USA byla omezená na jejich politiku na Blízkém východě. Ani Turecko nedostalo více než tři minuty času z hodinového projevu.

Největší část projevu byla tedy věnována domácím záležitostem. Pro optimisty je to dobrá zpráva. Poukazují například na to, že Putin zmínil uvolnění podmínek pro podnikání či důležitost svobodného podnikání. Ruský prezident dokonce uznal, že v roce 2014 bylo vyšetřováno téměř 200 000 případů souvisejících s podnikáním a činností firem. Z toho se k soudu dostalo jen 15 %, ale 83 % z vyšetřovaných osob ztratilo své firmy. „To znamená, že na ně byl vyvíjen tlak,“ řekl Putin s tím, že „to samozřejmě s ohledem na podnikatelské klima nepotřebujeme“. Prezident ale neřekl, co hodlá se systematickými problémy v ruské ekonomice dělat. Ignoruje například důkazy, které ukazují, že generální prokurátor a jeho kancelář jsou zkorumpováni zdola nahoru. Jde přitom o klíčové struktury v celém systému.

Putin zmínil čísla, která jasně ukazují, že si je vědom toho, jak ruské mocenské struktury fungují. Jejich cílem je často nějaký podnik získat a ne zastavit nezákonnou činnost. Už roky ale Putin tento stav toleruje, protože tito lidé mu pomohli dostat se k moci. A určitě na ně nezaútočí nyní, když se pustil do několika mezinárodních dobrodružství. Uznává však, že dva hlavní návrhy, které zmínil minulý rok, neuspěly. Slíbil totiž, že podniky budou čelit menšímu počtu kontrol ze strany státních institucí. Nedošlo ani k amnestii týkající se kapitálu, který v posledních letech opustil zemi.

Ruský prezident má velmi dobrou představu o tom, že ruskou ekonomiku čekají zlé časy. „Musíme být připraveni, že období nízkých cen komodit a možná i vnějších sankcí může trvat delší dobu. Pokud nic nezměníme, jen projíme své rezervy,“ řekl. Nicméně nepřišel s žádným plánem na změnu. Většinu svého projevu pouze promrhal hovorem o projektech investic do infrastruktury a sociálních projektech, které ale byly naplánovány už před recesí.

Putin dal optimistům falešnou naději, když ukázal určitou ochotu podívat se domů. Jeho moc totiž stále stojí na jeho vnější agresivitě. Rusové jsou realisty a nebudou žít v omylu dlouho. Ve svém carovi vidí zejména vůdce vojenských jednotek, které brání zem nutnou pro rychlý růst ruské populace. Instinkty jim říkají, že rozhodující je vojenská síla. Z tohoto pohledu byl poslední projev ruského prezidenta jen neuváženým krokem, přechodnou slabostí. Brzy se ale vrátí s řinčením zbraní, protože jinak si podporu Rusů kvůli slábnoucí ekonomice a sílící korupci neudrží.

Autorem je Leonid Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg

 


Čtěte více:

V Rusku auta nikdo nechce
8.12.2015 12:42
Před pátečním zasedáním ruské centrální banky jsme dnes obdrželi další...
Čínská inflace v listopadu oživila, výrobní ceny i nadále drtí levná ropa
9.12.2015 9:07
Dnes brzo ráno byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských a výrobn...
Technická analýza - Euro využívá zaváhání dolaru, který ztrácí na síle společně s černým zlatem
9.12.2015 9:23
EURUSD: Euro stále drží dolar pod tlakem a posiluje k R1. Oscilátor ...

Váš názor
 • to je zase
  13.12.2015 13:20

  ...přehlídka trollení )))
  db
 •  
  13.12.2015 11:20

  https://www.facebook.com/video.php?v=819945911437712&fref=nf
  el mrcoch
 •  
  12.12.2015 18:33

  https://www.youtube.com/watch?v=XpxW_DlGjOs...trochu starší ale ta dáma je skvělá...
  el mrcoch
 •  
  11.12.2015 10:10

  Na první nástřel jsem četl "se podíval dolů a lekl se toho co viděl" :-DDD
  TeslaTrader
 • ... tak je to správné
  10.12.2015 15:26

  ... neříká se mi to lehce, ale Putin to řekl správně. Článek je o tom, že z 200 000 vyštřovaných firem jich 83% bylo sebráno vlastníkům formou zločinného vyděračského bezpráví. Aneb novou vlastnickou elitou se stávají v Ruské federaci vyděrači. Vlastně se nic nemění.
  ☺lolek☺
  • Re: ... tak je to správné
   11.12.2015 8:59

   Mas velkou fantasii, asi ctes moc brakových katastrofických scince fiction, podivej se jak to dopadlo u nas, elitou jsou jen mega zlodeji typu bejvali komunisti a Stbaci, co rozkradli cele statni hospodářství, od zemedelske pudy po velke tovarny a podniky. Myslim, ze by jsme si měli z Ruskeho neokapitalismu brat priklad v mnoha vecech, typu ochrany státu a majetku před zlodeji...
   :-)
   •  
    12.12.2015 20:51

    ... jaká fantazie? Vždy přesně to se v tom článku píše. A taky se tam píše, že se to Putinovi nelíbi. Nebo Ty si myslíš, že Putin zase jen lže, a líbí se mu to?
    ☺lolek☺
 • ...tak je to správně...
  10.12.2015 14:59

  Clanek je o tom, ze v Rusku vse funguje jak ma, podvodnicke firmy jsou vysetrovany a svoje firmy ztrati, falesni hraci prijdou o majetek. Tak kdyby to fungovalo u nas, nemusel byt cely stat rozkraden a uz jsme davno mohli zit jak Rakusane, co nam sliboval Klaus v roce 1990: "Do osmi let doženeme uroven Rakouska". Kách, samá lež a jenom podvody a rozkrádačky a nikomu se nikdy nic nestalo, jen minimum jich bylo vysetrovano u soudu, ale nikoho nikdy neodsoudili a sve nakradene firmy nikdy neztratili . Nerika se mi to lehce, ale Rusove s nulovou zkusenosti s kapitalismem si vedou co do spravedlnosti mnohem lip...
  K
  • Re: ...tak je to správně...
   10.12.2015 15:07

   Píšou, že odjebali 83% živnostníků, kteří nic neuděllali.
   Velkamedvědice
   •  
    11.12.2015 8:50

    Pisou, ze bylo vyšetřováno 200.000 firem, tzn. ze něco provedli, jinak by je nevysetrovali. A seznam toho, co firmy "provadeji" by nestacil na tuto stranku...
    K
    •  
     12.12.2015 20:56

     ... soudce Barka poslal do konkurzu řádku pěkných firem. To znamená, že to bylo správné a firmy si to zasloužily, protože jinak by je neposlal do konkurzu. A hlavně, Putin to okomentoval slovy, že tohle, soudruzi, opravdu nepotřebujerme. Nemél bys Putina takhle ošklivě kritizovat.
     ☺lolek☺
   •  
    10.12.2015 15:46

    Co si vůbec dovoluje kdeakej ruskej živnostník vůbec svobodně podnikat a něco vlastnit. Na tyhle nové pořádky není v rusku nidko zvědavej. a správně po bolševicku s nimi bylo zameteno. Svobodně podnikat mohou je Putinovy přátelé a ti, kdo pravidelně a včas platí výpalné.
    ..
    •  
     11.12.2015 8:51

     Zapomnel sis dat davku, tak bez pro pervitin, místo tohohle halucinovani ...
     ...
     •  
      11.12.2015 9:04

      O moje dávky pervitinu se nestarej. taky se nestarám jestli sis dal buřta s cibulí a lahodné krabicové víno.
      ..
      •  
       11.12.2015 9:21

       Dle tvého rozumu a uvažování, vypadáš na buřty s cibulí a možná i to krabicové vínko ...
       ...
       •  
        12.12.2015 20:58

        ... že bys byl schopen vymyslel si něco vlastniho, to se asi od Tebe čekat nedá, viď.
        ☺lolek☺
 •  
  9.12.2015 15:40

  Pěkný obrázek největší kleptokracie na světě. Zřejmě se Vovka inspiroval u Nazarbajeva, ovšem rozsahem ho dávno překonal. 83% z 200 tisíc firem. Za rok. A on to popíše jako "byl na ně vyvíjen tlak". Na eufemismy byli machři náckové, sověti jeli spíše novotvary, Vovka kombinuje své vzory...
  mirek
 • Putin
  9.12.2015 11:53

  Tento nacista pokračující ve šlépějích Hitlera bude i nadále kopírovat rozhodnutí Velkoněmecké říše. Ta kvůli problémům s rozpočtem, kdy ani různé krádeže majetku části jeho obyvatel nestačily na zbrojení a sociální programy většinového obyvatelstva, tento vysoce deficitní rozpočet přestala zveřejňovat a naopak ho označila za státní tajemství. Tyto nahromaděné deficity, které už byly velmi blízko defaultu postupem času kryla agresivním obsazováním cizích území, drancováním zlatých rezerv národních bank obsazených zemí a devalvací jejich měn. Nynější syrská anabáze, za kterou dostává Putin dobře zaplaceno, mu stačit nebude. Krym mu saje peníze, stejně tak východní Ukrajina, Jižní Osetie nebo Abcházie. Otázkou je jen to, jaké další kroky budou následovat.
  Nemira
  • Re: Putin
   9.12.2015 13:05

   V příspěvku je, že Německo drancovalo zlaté rezervy národních bank obsazených zemí. Na zemi, ve které bylo zlata nejvíce, tj. Švýcarsko, Hitler zapomněl. Zvláštní.
   Josef
   •  
    9.12.2015 13:17

    Pouze pro historické neználky. Hitler jednak pořeboval Švýcarsko k přístupu na mezinárodní trhy, jednak se obával bojů se Švýcarskou armádou v horském terénu. To že se Švýcaři budou bránit pochopil v roce 1940, kdy mu v průběhu bojů ve Francii sestřelili Švýcaři nejméně 10 letadel, která narušila Švýcarský vzdušný prostor. Hitler zuřil poslal nótu a vyhrožoval. Poté byla německá letadla nucena přistát a piloti byli internováni. Do roku 45 další desítky případů.
    ..
    • ..
     9.12.2015 13:37

     To jsem chtěl slyšet. Hitler se obával bojů se švýcarskou armádou. Vojenské mocnosti, jako je Švýcarsko, se musí bát každý. Není čas poprosit Švýcary, aby rozprášili Islámský stát?
     Josef
     • Re: ..
      9.12.2015 14:39

      Typický nevzdělanec. Nic o tématu neví, ale komentovat to musí. Švýcarská obranná strategie byla založená na tom bránit dobře opevněné body vysoko v horách a způsobit útočící armádě co největší ztráty a poté ustoupit na další takový bod. Německá útočná strategie založená na bleskových výpadech tanků by zde byla zcela nepoužitelná a Němci by měli velké ztráty.
      ..
      • ..
       9.12.2015 15:02

       Zeptej se odborníků, jak dlouho by mohlo Švýcarsko vzdorovat, kdyby ho Hitler napadl.
       Josef
       • Re: ..
        9.12.2015 15:28

        Velmi spekulativní otázka na kterou nikdo nezná odpověd, navíc i irelevantní. Otázka kterou řešil štáb byla kolik vojáků wehrmachtu a techniky to bude stát.
        ..
        • ..
         9.12.2015 16:42

         Nevím proč by měl německý štáb řešit napadení Švýcarska, když světoví bankéři financovali Hitlera hlavně přes švýcarskou BIS. Viz odkaz níže. Hitler nebyl ten, kdo poroučel, ale ten kdo poslouchal.
         Josef
         • Re: ..
          9.12.2015 17:36

          ... článek je o tom, že Putin si všímá, že dělá věci špatně. Ruský prezident uznal, že v roce 2014 bylo vyšetřováno téměř 200 000 případů souvisejících s podnikáním a činností firem. Z toho se k soudu dostalo jen 15 %, ale 83 % z vyšetřovaných osob ztratilo své firmy. „To znamená, že na ně byl vyvíjen tlak,“ řekl Putin s tím, že „to samozřejmě s ohledem na podnikatelské klima nepotřebujeme“.
          ☺lolek☺
          • rh
           9.12.2015 18:02

           Já vím, o čem je článek. My jsme tady s dvojtečkou jen trochu odbočili na to, jak je to s tím úžasným Švýcarskem.
           Josef
           • Re: rh
            10.12.2015 15:28

            ... v čem bylo Švýcarsko za války úžasné?
            ☺lolek☺
            • rh
             10.12.2015 15:37

             Myslel jsem to samozřejmě ironicky. Lidé však vidí ve Švýcarsku vzor.
             Josef
             • Re: rh
              10.12.2015 16:42

              V současném švýcarsku vidím opravdu vzor.
              Velkamedvědice
Aktuální komentáře
21.11.2018
13:26Střet o italský rozpočet: Nemůžete si víc půjčovat. Růst úroků zasáhne banky i ekonomiku, vzkazuje EK
12:41HSBC:Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům
11:44Itálie přináší Evropě velké ztráty, druhá Trumpova stimulace by byla propadákem
11:35McKinsey: Digitalizace zvýší HDP ČR o 26 miliard eur
10:54Lidé v říjnu sjednávali nejvíce hypoték v letošním roce. Sazby dále rostou
10:51O2 překvapila pouze na zisku EBITDA, dobře se dařilo segmentu PayTV (komentář analytika)  
10:24O2 po výsledcích posiluje, ze včerejšího propadu se vzpamatovává i Evropa  
10:13Evropa přerušuje negativní sérii. Investoři hledají příležitost v akciích, eurodolar se zvedá  
9:38Čína své neférové obchodní praktiky nezměnila, tvrdí Washington
9:32WP: Japonsko chce řešit nedostatek pracovních sil imigrací
9:15Rozbřesk: Poslední letošní emise státních dluhopisů
8:58Dnešní ráno by mohlo pomoci vyrovnat včerejší ztráty  
7:06O2 za devět měsíců roku zvýšila tržby i zisk. Vyzdvihuje O2 TV
20.11.2018
22:01Ropa a technologie dál drtí Wall Street
18:12Konec kryptoboomu, padající NVIDIA a zdravá korekce technologií
17:43Pražská burza je nejníže za tři týdny. O2 před výsledky posílila  
17:19EU se dohodla na pravidlech kontroly zahraničních investic
17:10Trhy se snaží vypořádat s drtivým začátkem na Wall Street. Strach ze zpomalování zpět na scéně  
16:59APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. - Pozvánka na Valnou hromadu
16:39Průzkum: O2 CR zřejmě ohlásí pokles čistého zisku o 2 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Deere & Co (10/18 Q4, Bef-mkt)
GameStop Corp (10/18 Q3)
Sears Holdings Corp (10/18 Q3)
7:00thyssenkrupp AG (09/18 Q4)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje starších domů