Dnes brzo ráno byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských a výrobních cen v druhé největší světové ekonomice. Spotřební inflaci podpořily dražší potraviny a zejména služby, výrobní ceny jsou stále ve vleku levných komodit.
Čínský index spotřebitelských cen (CPI) v listopadu y/y povyrostl o 1,5 % a zrychlil tempo růstu z úrovně 1,3 % v říjnu. Konsensus trhu však předpokládal inflaci na hladině 1,4 procenta. Oproti předchozímu měsíci ceny v listopadu stagnovaly. Jádrová inflace zůstala minulý měsíc na své říjnové hodnotě 1,5 %.
V září a říjnu jsme viděli pomalý y/y desinflační pohyb spotřebitelských cen, který byl v listopadu přerušen. Dražší potraviny (+2,3 % y/y), spotřební zboží (+1,2 % y/y) a především služby (+2,1 % y/y) potom stojí za vyšší dynamikou listopadového růstu. Mírné oživení inflace má navíc širokou základnu, k cenovému pohybu vzhůru došlo u všech hlavních kategorií spotřebního koše s výjimkou dopravy (-1,4 % y/y), avšak i zde se jedná o zpomalení poklesu oproti předchozímu měsíci. V čínských městech se ceny zvýšily y/y o 1,5 %, na venkově rostly o něco pomaleji, konkrétně o 1,3 procenta.
Čísla o spotřebitelské inflaci příjemně překvapila, zejména údaje o růstu cen ve službách odkazují na silnější spotřebitelský apetit čínských domácností. Vláda v uplynulých měsících mohutně navýšila veřejné výdaje, což v kombinaci se šesti úrokovými cuty podpořilo soukromé výdaje. Jedná se sice do značné míry o „umělé“ vybuzený růst spotřeby, který však dočasně zahání deflační chmury (na úrovni CPI). Index CPI tedy i nadále zůstává na nízkých úrovních, což podporuje tezi o rozšíření stávajícího (nejen měnového) stimulu.
Na úrovni výrobních cen (index PPI) se minulý měsíc žádné překvapení nekonalo. Ceny výrobců jsou i nadále uzamčeny v deflační zóně, v listopadu poklesly o 5,9 procenta, tedy stejně jako v říjnu. Trh čekal 6procentní propad. Ani pohled na detaily indexu PPI žádné překvapení oproti předchozímu měsíci nepřináší, ceny padají napříč všemi výrobními sektory, nejvíce v těžebním odvětví (-19,9 % y/y) a zpracování surovin (-10,7 % y/y). Po Novém roce by však výrobní deflace měla rychle ustupovat, protože se posune srovnávací báze indexu (ceny ropy prudce propadly v 4Q14).