Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tlak v čínském papiňáku prudce stoupá

Tlak v čínském papiňáku prudce stoupá

16.12.2015 17:45

Číňané se prý odvrátili od akcií a přesunuli se k nakupování poštovních známek (píší to v HN a základem jsou informace od Stanley Gibbons). Čtenář si možná vzpomene, že na počátku čínské akciové rally se spekulovalo o tom, že čínská vláda se snaží o přesun investic domácností směrem od nemovitostí k akciím. Důvod byl jednoduchý: Trh realit je potřeba chladit a zároveň je potřeba najít nějaké jiné aktivum/trh, kam by mohly proudit úspory pilně spořících Číňanů. Soutěž krásy, nebo spíše ošklivek, vyhrál právě akciový trh už proto, že alternativ mnoho nebylo.

Situace dospěla tak daleko, že s akciemi obchodovali pouliční prodejci zeleniny (před časem jsem to zde dokumentoval konkrétní fotografií) – šlo o čínskou verzi onoho taxikáře, který když doporučuje koupi akcií, je čas prodávat. Vývoj na trhu v Šanghaji toto rčení (tedy jeho čínskou verzi) plně potvrdil – viz oranžová křivka v následujícím grafu:

Papinak 1.png

Zdroj: Bloomberg

Pokud se podíváme jen na konečné návratnosti za posledních 12 měsíců, zjistíme, že čínský trh na tom je stále znatelně lépe než trh německý a americký. Je totiž asi 20 % v plusu, zatímco DAX získal jen 8 % a SPX necelá 2 %. Proč by tedy měli Číňané prchat z akcií k poněkud absurdní náhražce za realitní trh – ke známkám*? Pravděpodobně jde o další důkaz toho, že investory nezajímá ani zdaleka jen návratnost, ale i to, na jaké horské dráze se při jejím dosahování povozí. A ta čínská byla celkem hodně extrémní.

Nevím, zda nyní míříme ke známkové bublině a jejímu prasknutí. Je ale celkem jasné, že tyto posuny jsou známkou, že tlak v čínském papiňáku moc neklesá, spíše naopak. A nejde o ten hlavní ukazatel.


Třídní boj na vzestupu

Recyklace čínských úspor je obecně důležité téma, které na čínské i globální úrovni jen tak něco netrumfne. Ale druhý dnešní graf tu aspiraci mít může, i když jde také o neobvyklou statistiku. Ukazuje totiž vývoj počtu protestů a stávek v zemi draka. Nabízená data ukazují, že v roce 2011 se počet stávek a protestů pohyboval v řádech jednotek stovek. Nad hranici jednoho tisíce se dostal v roce 2014. A v roce letošním, či přesněji řečeno mezi lednem a listopadem 2015 jich proběhlo už 2 354:

Papinak 2.png

V Číně pokračuje chůze po ostří ekonomicko – společenského nože. Zatím to vypadá, že tato chůze tenze netlumí, ale naopak je zvyšuje. Všechny snahy vlády o přechod na nový ekonomický model, podporu spotřeby a služeb, ochlazení realitního trhu, atd. mají v jádru jeden jediný cíl: Udržet u moci stranu a tudíž dávat lidu dostatek „chleba a her“. Podle výše uvedeného se ale lidu zdá, že jednoho, či druhého (či obojí) dostatek není. Tlak tak znatelně stoupá.

Mohli bychom říci, že s ohledem na velikost země a populace jsme stále hodně vzdáleni nějakým kritickým číslům. Onen naznačený exponenciální růst by je tam ale mohl rychle dostat. O spolehlivosti oficiálních čísel nemluvě. Pro nás všechny by každopádně bylo určitě lepší, kdyby se vše vyřešilo klidnou evolucí a ne revolucí.



*Musím říci, že kdyby se mě někdo zeptal, kam budou proudit čínské úspory v poakciovém věku, známky by mě nenapadly. Nejvíce se nabízí zlato a stříbro a podle některých informací vláda skutečně tlačí na pilu i zde – v televizi prý například běží spoty oslavující investice do těchto kovů a v první polovině tohoto roku prý poptávka po nich vzrostla o 9 %.


Čtěte více:

Síla Fedu se probouzí a zvyšuje úroky! Aneb na co se zaměřit v zasedání FOMC?
16.12.2015 16:07
Síla Fedu se po dlouhých devíti letech probouzí. Zvýšení hlavních úrok...
FED: 7 let s nulovými sazbami
16.12.2015 16:56
Dnes večer trh očekává, že americká centrální banka přikročí k histori...
(Finanční) katastrofy roku 2016 (2. díl)
16.12.2015 14:00
Agentura Bloomberg oslovila na sklonku letošního roku politiky, bývalé...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data