Referenční ropa Brent zahájila předvánoční týden dalšími propady na úrovně, kterých byl trh naposledy svědkem v roce 2004. Cena černého zlata je tak dokonce níže než během globální finanční krize roku 2008. Důvod je stále stejný – přetrvávající obavy z přebytku dodávek nad poptávkou v době, kdy se globální produkce ropy pohybuje na úrovni rekordních maxim nebo blízko nich. Navíc trhy děsí možný příval nové produkce ropy v příštím roce nejen z Íránu, ale i ze Spojených států, kde zákonodárci schválili zrušení čtyřicet let trvajícího zákazu vývozu ropy. Další tlak na ropu vyvíjí zvýšení amerických sazeb z minulého týdne spolu s velmi překvapivými daty o vysokých amerických zásobách.
Cena ropy Brent dnes spadla až o zhruba 2 procenta k 36,15 dolarům za barel a byla tak zdaleka nejslabší od července 2004. Navíc se referenční Brent propadl pod 36,20 dolarů za barel, což je cena, za kterou se Brent obchodoval na Štědrý den 2008, tedy v roce finanční krize. Cena severoamerické ropy WTI se drží blízko letošních minim z minulého týdne a propadá se blíže 34 dolarům. Právě značný převis produkce nad poptávkou po černém zlatě přispěl k propadu jeho ceny od poloviny roku 2014, kdy započal kolaps cen, o více než dvě třetiny.
Šance na obnovení rovnováhy na trhu v roce příštím se s nově přicházejícími zprávami neustále zmenšuje. Podle investiční banky se americká produkce ukázala jako odolnější, než původně naznačovala většina modelů a v kombinaci s minimálně 500000 barely ropy, které má v úmyslu na trh denně poslat Írán již v prvním čtvrtletí 2016, s rostoucí lybijskou produkcí a zpomalujícím růstu poptávky bude i nadále přispívat k pokračování přebytku na trhu a tlačit tak ceny ropy dolů.
Na černé zlato přirozeně doléhá i první zvýšení amerických sazeb od roku 2016, které přispělo k dalšímu posilování amerického dolaru. Pro ropu, která je v dolarech denominovanou komoditou, to znamená její zdražení pro země disponující jinými měnami. Další negativní zprávou byl pro ropu v minulém týdnu přirozeně i nečekaný nárůst amerických zásob, které vylétly až na 491 milionů barelů, což je v tomto období v roce zdaleka nejvíce od roku 1930.
Nejde však jen o USA, další největší producenti černého zlata Rusko nebo OPEC čerpají denně stovky tisíc barelů ropy a to bez ohledu na to, že tato produkce převyšuje poptávku trhu. Ruská produkce přesáhla 10 milionů barelů denně a je tak nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu a produkce Organizace zemí vyvážejících ropu se stále blíží rekordním úrovním nad 31,5 miliony barelů denně. Irácký ministr pro ropu Mahdi navíc uvedl tento víkend, že navzdory prohlubujícímu se propadu cen černého zlata se OPEC hodlá držet svého rozhodnutí o neomezené produkci ze zasedání na začátku prosince.
Zdroj: RTRS, BBG