Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zadlužení zemí EU se snižuje… hlavně relativně

Zadlužení zemí EU se snižuje… hlavně relativně

22.01.2016 13:26
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podle dnes zveřejněných čísel Eurostatu se vládní dluh zemí EU ve třetím čtvrtletí snížil z 87,7 % na 86 % HDP. Pokles zaznamenala i samotná eurozóna, kde zadlužení států pokleslo za poslední kvartál o sedm desetin procentního bodu na 91,6 % HDP, což je stále velmi výrazně nad maastrichtským rozpočtovým kritériem. K relativnímu poklesu napomáhá samozřejmě ekonomický růst, který v posledním čtvrtletí doprovázelo i snížení absolutní hodnoty dluhu (alespoň vůči druhému kvartálu).

Za pozitivní lze považovat, že se relativní dluh snižuje ve většině zemí EU. Výjimkou je Slovinsko, Řecko, Portugalsko, Lotyšsko, Polsko, Litva a Chorvatsko. Vedle toho v pěti zemích EU zůstává dluh nad hranicí výkonu těchto ekonomik. Tradičně nejzadluženější je Řecko (171 %) následované Itálií (134,6 %) a Portugalskem (130,5 %). Na druhou stranu jsou nejzadluženější země EU součástí eurozóny, kde ECB díky kvantitativnímu uvolňování jako vytváří velmi silnou poptávku i po dluhopisech těchto předlužených zemí, takže ty nejsou k rozpočtové disciplíně rozhodně příliš motivované. Navíc roste pravděpodobnost, že ve své politice nákupu dluhu může být ECB ještě více agresivní, než byla doposud. Ostatně to se ukáže už na jejím březnovém zasedání. Doposud platí, že nakupovat dluhy a tisknout eura chce společná centrální banka ještě minimálně do března příštího roku. Pro úplnost je třeba dodat, že Řecko – jako dlouhodobě zachraňovaná země – je z pohledu věřitelů trochu v jiné pozici. Její dluhy představují z větší části půjčky od ostatních zemí EMU a mezinárodních věřitelů, zatímco dluhopisy sehrávají spíše okrajovou roli.

V meziročním rovnání a zvláště pak v absolutním vyjádření však nelze o nějakém dramatickém či udržitelném oddlužování příliš hovořit. V cca polovině zemí dluh v poměru k HDP dále roste, přičemž rekordmanem je Slovinsko a Rakousko. Na druhé straně žebříčku je Irsko, kde se zadlužení snížilo o více než 13 procentních bodů, nepochybně i díky rekordnímu růstu této ekonomiky v rámci celé EU. Nadále rovněž platí, že nové členské země EU jsou nesrovnatelně méně zadlužené ve srovnání se starou Evropou a jejich dluh navíc rovněž klesá. Pro úplnost můžeme dodat, že ČR je sedmou nejméně zadluženou zemí v rámci celé EU a podobně jako u většiny ostatních se její zadlužení snižuje.

Informace o zadlužení v průběhu roku jsou nepochybně zajímavé a napovídají o relativním – nikoliv však o dramaticky významném – zlepšování situace. Přesto bude lepší počkat si na celoroční data, která jsou přece jen reprezentativnější. Zahrnují v sobě totiž z pohledu rozpočtu obvykle nepříliš dobré poslední čtvrtletí roku. Na nich se totiž skutečně mnohem lépe ukáže, jak se vyvíjela dluhová závislost jednotlivých zemí, respektive kdo směřuje k odpovědnější rozpočtové politice, i když by vzhledem k povolnosti ECB ani tak nemusel (samozřejmě jen z krátkodobého pohledu).

eu dluh

 

Čtěte více:

Tržní volatilita se lehce zakousla do podnikatelské nálady
22.01.2016 10:28
Podnikatelská nálada v eurozóně se na začátku roku zhoršila. První odh...
Britský maloobchod nepotěšil, když v prosinci klesl
22.01.2016 11:09
Prosincové údaje o maloobchodu ve Velké Británii zaostaly za očekávání...

Váš názor
  •  
    23.01.2016 21:46

    Je veľmi zaujímavé, že krajiny s vysokým dlhom majú podstatne vyššiu životnú úroveň ako nové štáty EU , ktoré sa idú pretrhnúť v šetrení. Je to asi proti ekonomickej logike , ale žiť na dlh sa vyplatí. Napr viď. USA
    Petrík
    • Petrik
      23.01.2016 22:43

      Stojí to za přemýšlení. Životní úroveň stají na spoustě faktorů a jak je z mapy patrno, některé země jsou zadluženy nadrpůměrně, ale životní úroveň tomu neodpovídá. A co tu spojitost položit naopak - jakou životní úroveň by sledované státy měly, pokud by vykazovly menší zadlužení? Mám obavy, že tahle současná politika rozevírá nůžky. Kdo nemá skoro nic a bere almužnu od státu, nějaký dluh a inflace ho nezajímá - netvoří úspry a žije z ruky do huby. Kdo má hodně, optimalizuje. Ti uprostřed přispívají na ty alumužny a tíží je inflace a rostoucí úrokové břemeno. Bez dluhů by se měli pravděpodobně lépe.
      kadanfm
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data