Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…

Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…

29.01.2016 17:45

Kéž bychom si dovedli dobře vládnout! Mimo řady jiných problémů by to rychle vyřešilo i globální problém, který se na povrchu zdá jako ekonomická přednost, ale pod ním už je situace trochu pestřejší. Hovořím o naší často až příliš vysoké tendenci spořit.

Důvody mohou být různé, faktem ovšem je, že svět má dlouhodobě rostoucí tendenci k hromadění úspor. Pokud by měl zároveň rostoucí tendenci investovat, šlo by o veskrze pozitivní ekonomický jev, kterému by tleskali i přísní ekonomičtí moralisté: V takovém případě se totiž vzdáváme současné spotřeby a namísto ní rozšiřujeme výrobní kapacity, platíme výzkum a vývoj a snažíme se zvýšit budoucí blahobyt náš i našich dětí. Co se ale stane, pokud má proces jen první, tedy tu spořící, půlku?

Pokud se snažím spořit, ale nikdo mi v tom nepomáhá tím, že by mé zamýšlené úspory vzal a investoval, nedojde k vytvoření skutečných - realizovaných úspor. Mé příjmy se pak ani nepromění ve výdaje a tudíž ani v příjmy někoho jiného. Na úrovni laické toto neřešíme – pokud dám peníze do banky, považuji je za „úspory“ ať už s nimi banka udělá, co chce. Z ekonomického hlediska je ale rozlišení na zamýšlené a realizované úspory klíčové. Pokud totiž úspory nejsou někým „recyklovány“ (změní se ze zamýšlených na realizované/investované), stávají se z nich jen peníze dané stranou (což se technicky projevuje klesajícím obratem peněz v ekonomice).

Situace ve světové ekonomice bohužel už dlouho připomíná spíše druhou možnost než onen nastíněný ideál. Na teoretické úrovni je řešení naprosto jasné: Buď snížit úspory (zvýšit spotřebu) a/nebo zvýšit investice. V praxi je to ale oříšek. I takové pokrizové agresivní monetární uvolnění není v principu nic jiného, než snahou o snížení úspor a zvýšení investic. Výsledky jsou smíšené (i když celkový efekt je ve srovnání s alternativami téměř jistě pozitivní).

Dlouhodobější trend v míře úspor ve světové ekonomice ukazuje graf. Trend je i přes znatelné fluktuace jasný: Od nějakých 27 % nominálního HDP na konci devadesátých let k současným téměř 31 % nominálního HDP. A stoupá:


vladnout

Řešení máme. Teoreticky

Jak jsem naznačil, teoretické řešení po ruce máme, problém je s jeho praktickou aplikací. Soukromý sektor k nižší spotřebě a vyšším investicím nutit těžko. Zvyšování vládní spotřeby je problematické, nejslibněji se tak jeví zvýšení vládních investic. Úspor je hodně, pokud nebudou recyklovány do investic, budou ležet ladem, příjmy klesnou, lidé ztratí práci. Pokud existuje možnost smysluplných investic ve vládním sektoru, neměl by být důvod, proč váhat. Jenže ony jsou a minimálně dva.

První z nich souvisí s oním předpokladem „smysluplných“ investic. U vládního sektoru narážíme na starou dobrou otázku jejich posuzování a provádění lidmi, kteří nejsou přímo spojeni s dosaženou úspěšností investic. V extrému, který se ale v praxi zhmotní více než zdrávo, že tak investice změní ve vládní „výdaje“ směřující k vyvoleným.

Druhý problém souvisí s dnes už v podstatě globálně rozšířenou averzí proti popsanému v jádru keynesiánskému receptu. Analýza této averze by bylo na delší debatu. Nicméně v jádru problému je to, že Keynesovy myšlenky byly a jsou opakovaně znásilňovány a překrucovány a pak je kritizováno něco, co jimi vlastně není. Na počátku celého procesu pak jsou například úvahy typu „dluhy se vlastně splácet nemusí“, či „zdroje jsou“. S Keynesem se totiž musí jako s ohněm – je dobrý sluha, ale špatný pán. A s tímto ohněm umí zacházet jen skutečně dobrá vláda a respektive vlády, protože jde o běh na dlouhou trať.

Globální převis úspor je problém zapeklitý. O to víc, že řešení vlastně máme – dobré vládní investice. Jenže my si neumíme vládnout a vlastně si už ani nevěříme dost na to, že ony investice provedeme tak, jak se má. Nedovedu tak skončit jinak, než opět oním konstatováním: Kéž bychom si dovedli dobře vládnout. Nebo bude z hlediska podpory optimismu lepší přístup popsaný v jednom známém vtipu o ekonomech: Fyzik, chemik a ekonom ztroskotají na ostrově a s nimi se tak zatoulá i bedna s konzervami. Nemají ale čím konzervy otevřít. Fyzik a chemik začnou vymýšlet praktická řešení. Ekonom je zastaví a řekne: „Předpokládejme, že máme otvírák…“ Takže: Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…Čtěte více:

Dosáhla inflace v eurozóně vrcholu?
29.01.2016 11:27
Inflace v eurozóně skončila v lednu podle našich očekávání na 0,4 %. E...
Politika ruské centrální banky v zajetí cen ropy
29.01.2016 11:37
Ruská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala svoji oficiální...
Aktivita v Chicagu se odrazila k růstu, ukazuje ISM
29.01.2016 16:03
Index ISM Chicago sledující podnikatelskou aktivitu v oblasti se v led...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data