Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…

Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…

29.01.2016 17:45

Kéž bychom si dovedli dobře vládnout! Mimo řady jiných problémů by to rychle vyřešilo i globální problém, který se na povrchu zdá jako ekonomická přednost, ale pod ním už je situace trochu pestřejší. Hovořím o naší často až příliš vysoké tendenci spořit.

Důvody mohou být různé, faktem ovšem je, že svět má dlouhodobě rostoucí tendenci k hromadění úspor. Pokud by měl zároveň rostoucí tendenci investovat, šlo by o veskrze pozitivní ekonomický jev, kterému by tleskali i přísní ekonomičtí moralisté: V takovém případě se totiž vzdáváme současné spotřeby a namísto ní rozšiřujeme výrobní kapacity, platíme výzkum a vývoj a snažíme se zvýšit budoucí blahobyt náš i našich dětí. Co se ale stane, pokud má proces jen první, tedy tu spořící, půlku?

Pokud se snažím spořit, ale nikdo mi v tom nepomáhá tím, že by mé zamýšlené úspory vzal a investoval, nedojde k vytvoření skutečných - realizovaných úspor. Mé příjmy se pak ani nepromění ve výdaje a tudíž ani v příjmy někoho jiného. Na úrovni laické toto neřešíme – pokud dám peníze do banky, považuji je za „úspory“ ať už s nimi banka udělá, co chce. Z ekonomického hlediska je ale rozlišení na zamýšlené a realizované úspory klíčové. Pokud totiž úspory nejsou někým „recyklovány“ (změní se ze zamýšlených na realizované/investované), stávají se z nich jen peníze dané stranou (což se technicky projevuje klesajícím obratem peněz v ekonomice).

Situace ve světové ekonomice bohužel už dlouho připomíná spíše druhou možnost než onen nastíněný ideál. Na teoretické úrovni je řešení naprosto jasné: Buď snížit úspory (zvýšit spotřebu) a/nebo zvýšit investice. V praxi je to ale oříšek. I takové pokrizové agresivní monetární uvolnění není v principu nic jiného, než snahou o snížení úspor a zvýšení investic. Výsledky jsou smíšené (i když celkový efekt je ve srovnání s alternativami téměř jistě pozitivní).

Dlouhodobější trend v míře úspor ve světové ekonomice ukazuje graf. Trend je i přes znatelné fluktuace jasný: Od nějakých 27 % nominálního HDP na konci devadesátých let k současným téměř 31 % nominálního HDP. A stoupá:


vladnout

Řešení máme. Teoreticky

Jak jsem naznačil, teoretické řešení po ruce máme, problém je s jeho praktickou aplikací. Soukromý sektor k nižší spotřebě a vyšším investicím nutit těžko. Zvyšování vládní spotřeby je problematické, nejslibněji se tak jeví zvýšení vládních investic. Úspor je hodně, pokud nebudou recyklovány do investic, budou ležet ladem, příjmy klesnou, lidé ztratí práci. Pokud existuje možnost smysluplných investic ve vládním sektoru, neměl by být důvod, proč váhat. Jenže ony jsou a minimálně dva.

První z nich souvisí s oním předpokladem „smysluplných“ investic. U vládního sektoru narážíme na starou dobrou otázku jejich posuzování a provádění lidmi, kteří nejsou přímo spojeni s dosaženou úspěšností investic. V extrému, který se ale v praxi zhmotní více než zdrávo, že tak investice změní ve vládní „výdaje“ směřující k vyvoleným.

Druhý problém souvisí s dnes už v podstatě globálně rozšířenou averzí proti popsanému v jádru keynesiánskému receptu. Analýza této averze by bylo na delší debatu. Nicméně v jádru problému je to, že Keynesovy myšlenky byly a jsou opakovaně znásilňovány a překrucovány a pak je kritizováno něco, co jimi vlastně není. Na počátku celého procesu pak jsou například úvahy typu „dluhy se vlastně splácet nemusí“, či „zdroje jsou“. S Keynesem se totiž musí jako s ohněm – je dobrý sluha, ale špatný pán. A s tímto ohněm umí zacházet jen skutečně dobrá vláda a respektive vlády, protože jde o běh na dlouhou trať.

Globální převis úspor je problém zapeklitý. O to víc, že řešení vlastně máme – dobré vládní investice. Jenže my si neumíme vládnout a vlastně si už ani nevěříme dost na to, že ony investice provedeme tak, jak se má. Nedovedu tak skončit jinak, než opět oním konstatováním: Kéž bychom si dovedli dobře vládnout. Nebo bude z hlediska podpory optimismu lepší přístup popsaný v jednom známém vtipu o ekonomech: Fyzik, chemik a ekonom ztroskotají na ostrově a s nimi se tak zatoulá i bedna s konzervami. Nemají ale čím konzervy otevřít. Fyzik a chemik začnou vymýšlet praktická řešení. Ekonom je zastaví a řekne: „Předpokládejme, že máme otvírák…“ Takže: Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…Čtěte více:

Dosáhla inflace v eurozóně vrcholu?
29.01.2016 11:27
Inflace v eurozóně skončila v lednu podle našich očekávání na 0,4 %. E...
Politika ruské centrální banky v zajetí cen ropy
29.01.2016 11:37
Ruská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala svoji oficiální...
Aktivita v Chicagu se odrazila k růstu, ukazuje ISM
29.01.2016 16:03
Index ISM Chicago sledující podnikatelskou aktivitu v oblasti se v led...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2022
8:52Víkendář: Namísto růstu další pokles cen ropy?
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data