Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…

Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…

29.1.2016 17:45

Kéž bychom si dovedli dobře vládnout! Mimo řady jiných problémů by to rychle vyřešilo i globální problém, který se na povrchu zdá jako ekonomická přednost, ale pod ním už je situace trochu pestřejší. Hovořím o naší často až příliš vysoké tendenci spořit.

Důvody mohou být různé, faktem ovšem je, že svět má dlouhodobě rostoucí tendenci k hromadění úspor. Pokud by měl zároveň rostoucí tendenci investovat, šlo by o veskrze pozitivní ekonomický jev, kterému by tleskali i přísní ekonomičtí moralisté: V takovém případě se totiž vzdáváme současné spotřeby a namísto ní rozšiřujeme výrobní kapacity, platíme výzkum a vývoj a snažíme se zvýšit budoucí blahobyt náš i našich dětí. Co se ale stane, pokud má proces jen první, tedy tu spořící, půlku?

Pokud se snažím spořit, ale nikdo mi v tom nepomáhá tím, že by mé zamýšlené úspory vzal a investoval, nedojde k vytvoření skutečných - realizovaných úspor. Mé příjmy se pak ani nepromění ve výdaje a tudíž ani v příjmy někoho jiného. Na úrovni laické toto neřešíme – pokud dám peníze do banky, považuji je za „úspory“ ať už s nimi banka udělá, co chce. Z ekonomického hlediska je ale rozlišení na zamýšlené a realizované úspory klíčové. Pokud totiž úspory nejsou někým „recyklovány“ (změní se ze zamýšlených na realizované/investované), stávají se z nich jen peníze dané stranou (což se technicky projevuje klesajícím obratem peněz v ekonomice).

Situace ve světové ekonomice bohužel už dlouho připomíná spíše druhou možnost než onen nastíněný ideál. Na teoretické úrovni je řešení naprosto jasné: Buď snížit úspory (zvýšit spotřebu) a/nebo zvýšit investice. V praxi je to ale oříšek. I takové pokrizové agresivní monetární uvolnění není v principu nic jiného, než snahou o snížení úspor a zvýšení investic. Výsledky jsou smíšené (i když celkový efekt je ve srovnání s alternativami téměř jistě pozitivní).

Dlouhodobější trend v míře úspor ve světové ekonomice ukazuje graf. Trend je i přes znatelné fluktuace jasný: Od nějakých 27 % nominálního HDP na konci devadesátých let k současným téměř 31 % nominálního HDP. A stoupá:


vladnout

Řešení máme. Teoreticky

Jak jsem naznačil, teoretické řešení po ruce máme, problém je s jeho praktickou aplikací. Soukromý sektor k nižší spotřebě a vyšším investicím nutit těžko. Zvyšování vládní spotřeby je problematické, nejslibněji se tak jeví zvýšení vládních investic. Úspor je hodně, pokud nebudou recyklovány do investic, budou ležet ladem, příjmy klesnou, lidé ztratí práci. Pokud existuje možnost smysluplných investic ve vládním sektoru, neměl by být důvod, proč váhat. Jenže ony jsou a minimálně dva.

První z nich souvisí s oním předpokladem „smysluplných“ investic. U vládního sektoru narážíme na starou dobrou otázku jejich posuzování a provádění lidmi, kteří nejsou přímo spojeni s dosaženou úspěšností investic. V extrému, který se ale v praxi zhmotní více než zdrávo, že tak investice změní ve vládní „výdaje“ směřující k vyvoleným.

Druhý problém souvisí s dnes už v podstatě globálně rozšířenou averzí proti popsanému v jádru keynesiánskému receptu. Analýza této averze by bylo na delší debatu. Nicméně v jádru problému je to, že Keynesovy myšlenky byly a jsou opakovaně znásilňovány a překrucovány a pak je kritizováno něco, co jimi vlastně není. Na počátku celého procesu pak jsou například úvahy typu „dluhy se vlastně splácet nemusí“, či „zdroje jsou“. S Keynesem se totiž musí jako s ohněm – je dobrý sluha, ale špatný pán. A s tímto ohněm umí zacházet jen skutečně dobrá vláda a respektive vlády, protože jde o běh na dlouhou trať.

Globální převis úspor je problém zapeklitý. O to víc, že řešení vlastně máme – dobré vládní investice. Jenže my si neumíme vládnout a vlastně si už ani nevěříme dost na to, že ony investice provedeme tak, jak se má. Nedovedu tak skončit jinak, než opět oním konstatováním: Kéž bychom si dovedli dobře vládnout. Nebo bude z hlediska podpory optimismu lepší přístup popsaný v jednom známém vtipu o ekonomech: Fyzik, chemik a ekonom ztroskotají na ostrově a s nimi se tak zatoulá i bedna s konzervami. Nemají ale čím konzervy otevřít. Fyzik a chemik začnou vymýšlet praktická řešení. Ekonom je zastaví a řekne: „Předpokládejme, že máme otvírák…“ Takže: Předpokládejme, že bychom si uměli vládnout…Čtěte více:

Dosáhla inflace v eurozóně vrcholu?
29.1.2016 11:27
Inflace v eurozóně skončila v lednu podle našich očekávání na 0,4 %. E...
Politika ruské centrální banky v zajetí cen ropy
29.1.2016 11:37
Ruská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala svoji oficiální...
Aktivita v Chicagu se odrazila k růstu, ukazuje ISM
29.1.2016 16:03
Index ISM Chicago sledující podnikatelskou aktivitu v oblasti se v led...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  
10:20Data dokládají zpomalování Číny i Evropy. Investoři míří z akcií do dluhopisů, euro padá  
10:10Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
9:19Rozbřesk: Třetí propad automobilového trhu v EU za sebou
9:09Komerční banka a.s. - Zveřejňuje zprávu o výsledcích kontroly provedené Českou národní bankou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30EMU - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m