Aktualizováno Zpráva institutu ISM pro nevýrobní sektor ve Spojených státech dopadla hůře, než se čekalo. Hlavní index spadl na 53,5 bodu z 55,8 v prosinci. Tržní konsensus byl přitom nastaven na 55,1 bodu. Znamená to, že sektor zahrnující především služby nadále pokračuje v expanzi, ale za posledních několik měsíců značně ubral na tempu.
Ještě výraznější zhoršení než u hlavního indexu sledujeme u dílčích indexů nových objednávek a zaměstnanosti. Objednávky dosud rostly vysokým tempem, ale to v lednu značně kleslo. Růst zaměstnanosti podle lednového průzkumu už také nedosahuje takové rychlosti jako dříve. To je pro nás indicie, proč v pátek od vládních čísel o zaměstnanosti nečekat moc vysoké hodnoty. Vedle toho v lednu klesl rovněž index produkce a začaly propadat exportní objednávky. Průzkum také ukazuje klesající ceny.
Ve slovních odpovědích firem z maloobchodu se objevují obavy z vývoje ve světě. Firmy v oblasti managementu hovoří o zpomalování ekonomiky, které sledují v jiných sektorech. Jinak ale odpovědi příliš negativní nejsou a neodhalují nějaký společný zdroj horší nálady.
Kvůli poklesu hlavního indexu a citelnému propadu klíčových subindexů je hodnocení lednového reportu jednoznačně negativní. Sektor služeb je naprosto klíčový pro další expanzi americké ekonomiky a pro zaměstnanost. Za poslední měsíc ale reporty ISM vypovídají o jeho ztrátě tempa, která je už značná. Slabší přísun objednávek přitom snižuje šanci na brzký obrat. Data ISM jsou dnes jedním z důvodů, proč se dál posunula očekávání o politice Fedu. Podle Fed Funds futures trh nyní už nepočítá letos s růstem sazeb. Americké výnosy spolu s tím klesají. Dolar výrazně oslabil už před zveřejněním dat. Po nich sice váhal, ale své ztráty pak ještě o trochu rozšířil.