Dražší potraviny, alkohol a cigarety pomohly inflaci nahoru.
Podle očekávání se růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil a v meziměsíčním i v meziročním srovnání tyto ceny vzrostly o šest desetin procenta.
Oproti prosinci se zvýšily především ceny potravin a nápojů. Část tohoto nárůstu jde na vrub sezónnosti s tím, jak odeznívají předvánoční slevy, část obstarávají nové ceníky pro letošní rok. Zdražily i cigarety v důsledku zvýšení spotřebních daní. Zapomenout nelze ani na dražší dovolené prodávané v průběhu zimní sezóny. Zajímavé a trochu nečekané je zvýšení cen elektřiny, které kontrastuje s všeobecným a dlouhotrvajícím propadem cen silové elektřiny na evropském trhu.
Naproti tomu povánoční slevy zafungovaly u obuvi a oblečení jako výsledek snahy obchodníků uvolnit si prostor pro nové kolekce. A samozřejmě stranou nezůstaly ani pohonné hmoty, jejichž ceny díky zlevnění ropy a ropných produktů na světových trzích rychle padají.
Meziroční inflace tentokrát nijak nepřekvapila, když z prosincových 0,1 % poskočila na 0,6 %. Neznamená to však, že již čelíme skutečně danému inflačnímu trendu. V dalších měsících se totiž bude inflace jen těžko odpoutávat od této hranice, a tak k dosažení inflačního cíle ČNB bude zbývat ještě hodně dlouhá cesta. Ve srovnání s nejnovější inflační prognózou dopadla inflace vcelku dobře a centrální banka může být v podstatě spokojená. Odchylka od očekávání ČNB je pouze -0,1 procentní bod.
Navzdory solidnímu růstu ekonomiky zůstává česká inflace stále velmi nízká. Spotřebitelé tak mohou těžit z příznivého vývoje cen ovlivňovaného silnou konkurencí v maloobchodě i mezi samotnými výrobci. Nějaký čas ještě bude inflaci příznivě „řídit“ i zlevňování pohonných hmot. Hlavními inflačními faktory pro letošní rok zůstanou především vyšší ceny tabákových výrobků a některých služeb. Pokud nebudeme předpokládat nějaký ropný šok, tak se inflace může dostat nad jedno procento v průběhu podzimních měsíců.