Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Conference Board přináší v únoru nepříznivou zprávu. Na základě předběžných výsledků index klesá na 92,2 bodu (-5,7 b. m/m), což je výrazně horší údaj než trhem (agentura BBG) očekávaná hodnota 97,2 bodu. Leden byl navíc revizí mírně snížen na finálních 97,8 b. Index v únoru padá pod svůj 3M klouzavý průměr, který má aktuálně hodnotu 95,4 b. Dnešní data jsou již druhá (kromě Michiganské univerzity), která poukazují na zhoršení spotřebitelské nálady v únoru.
Nečekaně výrazný pokles spotřebitelské důvěry je v únoru kombinací horšího hodnocení na úrovni současných podmínek (příslušný subindex -4,5 b. m/m) a především propadu budoucích očekávání (daný ukazatel -6,4 b. m/m).
Zhoršení pozorujeme také na trhu práce, kde mírně narůstají obavy o zaměstnanost a ukazatel podmínek pro podnikání rovněž zpomalil. Americké domácnosti jsou také méně optimistické ohledně budoucího růstu příjmů a lehké ochlazení vidíme i na úrovni jejich nákupních plánů (ochota pořídit si auto/dům/vybavení pro domácnost).
Nepříznivou zprávou pro Fed je další pokles inflačních očekávání, která klesají již čtyři měsíce v řadě a nacházejí se nejníže za posledních 9 roků. Pokles inflačních expektací oznámila minulý týden také Michiganská universita, podle které jsou inflační očekávání v USA momentálně nejníže od roku 1979. Výše uvedené v kombinaci se stále levnou ropou může ohrozit proces normalizace měnové politiky. Účastníci trhu například nyní s úrokovým hikem v letošním roce vůbec nepočítají a také respondenti průzkum Conference Board zvyšují sázky na stabilní sazby Fedu v horizontu příštích 12M. Ochlazení optimismu přináší dnešní report také u očekávání budoucího růstu cen akcií v USA, která jsou v únoru nejhorší za poslední tři roky.
Spotřebitelský apetit Američanů se po vydařeném lednu zhoršuje, na vině jsou patrně externí rizika (Čína), slabší domácí průmysl a nejistota ohledně dalšího vývoje měnové politiky (viz pokračující propad inflačních očekávání). Pokud by se důvěra domácností zhoršovala i v následujících měsících, v ohrožení by se ocitla klíčová složka amerického HDP – soukromá spotřeba. Dolar po datech vůči euru mírně ztrácí.