Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Téma divergence mezi USA a eurozónou zpátky na scéně a EUR/USD pod 1,10

Téma divergence mezi USA a eurozónou zpátky na scéně a EUR/USD pod 1,10

29.02.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Na globálních trzích se začínají měnit klíčové vztahy, které byly velmi jasně zřetelné v druhé polovině loňského roku - např. negativní korelace mezi výkonností čínských akcií a kurzem eurodolaru. Poslední dny tento vztah staví na ruby, když čínské akciové indexy prudce padají, přičemž eurodolar klesá rovněž. Co je za tím?

Odhlédneme-li od nevyzpytatelného chování čínských akciových trhů, tak na eurodolarovém trhu se v tomto čtvrtletí opět začíná rozehrávat hra hospodářské divergence mezi americkou a evropskou ekonomikou. Ta je přitom nyní opepřena novými mediálními hity, jako je třeba Brexit. Nicméně vezmeme-li v úvahu poslední čísla z americké a evropské ekonomiky (a teď máme na mysli ta páteční), tak ona divergence je do očí bijící. Zatímco meziroční inflace v eurozóně (ta únorová v Německu, Španělsku a Francii) spadla zpátky pod nulu, tak americká inflace (zejména ta jádrová) se drží - a světe div se - dokonce mírně stoupá. Vezmeme-li navíc v úvahu konjunkturální data, tak ta ukazují na to, že americký růst se v tomto čtvrtletí vrátil na svou trendovou dráhu (náš běžící odhad pro růst HDP indikuje anualizovaný růst 2,4 %), takže i situace na klíčovém trhu práce v USA by měla vykazovat známky hospodářského vzestupu. Tento dojem by nakonec měla potvrdit i data z trhu práce za únor zveřejněná na konci tohoto týdne.

Aniž bychom tedy chtěli bagatelizovat vliv Číny na chování trhů, tak v případě hlavního měnového páru na světě - EUR/USD - se opravdu zdá, že určující faktory nejsou nyní to, jak se soudruzi na burze v Šanghaji vyspí, ale opravdu fundamenty americké ekonomiky a eurozóny. A zde je z posledních dat opravdu vidět, že ekonomika za velkou louží si vede v tuto chvíli lépe a navíc jí nehrozí deflace a ještě více absurdně záporné úrokové sazby.

Region - forex

Koruna sice měla v pátek tendence odpoutávat se od intervenční hranice ČNB, ale daleko se ani tentokrát nedostala. Zlotý s forintem sice byly volatilnější (forint během dne mazal část předchozích ztrát), avšak z pohledu celého dne se jejich kurzy výrazně neměnily.

V nadcházejícím týdnu budou v regionu vedle revizí růstu HDP za poslední kvartál (Polsko, ČR) asi nejzajímavější indexy podnikatelských nálad (PMI). Připomeňme, že optimismus se v českém i maďarském průmyslu držel až dosud vysoko, takže bude zajímavé zjistit, zdali to tak zůstalo i v únoru. Jak přitom ukázala data publikovaná v minulém týdnu, tak obdobné statistiky v německém průmyslu (indexy Ifo a PMI) se již viditelně zhoršily.

Dluhopisy
Páteční data o německé inflaci za únor (předběžné statistiky) sice trh překvapily směrem dolů, ale dluhopisy výrazněji nereagovaly (výnosy na krátkém konci křivky poklesly jen málo). Naproti tomu pozitivní revize amerického HDP za poslední čtvrtletí (trh očekával snížení odhadu růstu) měla výrazný vliv na americké výnosy po celé délce křivky. Dvouletý výnos například vzrostl o 7 bps.

V tomto týdnu se pozornost soustředí především na data z USA (ISM, Payrolls). Dnes obchodování opepří i odhad růstu cen v eurozóně za únor. Ten pravděpodobně sklouzne do záporu (tedy naznačí deflaci), nicméně s tím trh patrně už počítá. Co se týče zmíněných čísel z USA, tak index ISM by podle nás mohl dopadnout spíše hůře, než čeká trh, zatímco data z trhu práce naopak lépe, což by nakonec měla být důležitější zpráva.

Komodity

Cena ropy Brent v pátek během dne vystoupala až k 37 USD/barel. Pozornost sice přitáhla opět i data o aktivitě amerických těžařů, která poukázala na její další pokles, nicméně směrem k závěru seance se cena ropy vrátila k 35 USD/barel. Spíše než tato data ropě prospívala pozitivní revize růstu amerického HDP za poslední čtvrtletí 2015. Víkendové íránské volby zdá se daly velký mandát stranám podporujícím současného prezidenta Rouháního, což by mělo potvrdit stávající kurz íránské politiky a dopad na cenu ropy by tak měl být minimální.

 

Čtěte více:

Týden technicky - Ropa dokázala najít podporu směrem vzhůru a v současné době atakuje lednová maxima
26.02.2016 15:58
EURUSD Dolar s eurem svádí boj o 1,1000 EURUSD. Na této klíčové úrovni...
Týden na měnách: Libru tíží referendum
26.02.2016 17:41
Sentiment vůči riziku byl na trzích tento týden proměnlivý, ale nakone...
Čínský
29.02.2016 8:47
Asijská seance se na těch klíčových trzích v Japonsku a Číně nesla v n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.