Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální banky by měly ztratit svou nezávislost

Centrální banky by měly ztratit svou nezávislost

26.05.2016 11:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Nezávislost centrálních bank je obecně považována za nutnou podmínku úspěšné monetární politiky. Pokud ale vezmeme v úvahu současné politické klima a dlouhodobý pokles inflace, existuje možnost, že tato nezávislost už nebude samozřejmostí. Kdyby k tomu skutečně došlo, nemuselo by to nakonec být tak hrozné, jak bychom si nyní mohli myslet. Nezávislost centrální banky na vládě znamená samozřejmě velké plus v případě, že hlavní hrozbu představuje vysoká inflace. V takové situaci totiž zvyšuje důvěryhodnost centrální banky a umožňuje jí provádět tvrdá opatření bez toho, aby do nich zasahovali politici. Příkladem takové situace je „Volckerova recese“ z počátku osmdesátých let. Ta byla nutná na to, aby skončilo období vysoké inflace.

Co se ale stane v případě, kdy nepřítelem není inflace, ale deflace, příliš mnoho dluhů a finanční krize? Tento stav odpovídá tomu, v jakém světě se pohybujeme po roce 2008. Podle některých názorů v něm dochází k tomu, že snaha o udržení nezávislosti stojí v cestě těm nejefektivnějším krokům, které by centrální banky v boji s deflací mohly využít. Jde například o peníze z vrtulníků či některé kroky prováděné v rámci toho, že centrální banky jsou věřiteli poslední instance. V současném systému se centrální banky uchylují pouze k méně efektivním nástrojům, jako je kvantitativní uvolňování či negativní sazby. Ty však mají řadu negativních dopadů a mohou způsobit velké problémy na trzích a ve finančním systému.

Nezávislost centrálních bank je stále poměrně novým jevem. Ve většině případů ji centrální banky ve vyspělých zemích získaly v osmdesátých či devadesátých letech. Bank of England byla založena v roce 1694, její nezávislost ale nabyla platnosti v roce 1997. Tedy 303 let po jejím založení. Hlavním důvodem tohoto vývoje byla zmíněná snaha o zvýšení důvěryhodnosti v boji s inflací, která se zejména na počátku osmdesátých let stala hlavním nepřítelem vyspělých ekonomik.

Monetární politika se ale vyznačuje asymetričností. Centrální banky mohou udělat více pro snížení inflace než pro její zvýšení. Hlavním současným problémem a pravděpodobně i problémem nadcházejících let budou dezinflační a dokonce i deflační tlaky, vysoké dluhy veřejného i soukromého sektoru a možná také další finanční krize. Někteří ekonomové pochybují o tom, že centrální banky vůbec mají nástroje, jak s nimi bojovat. A někteří jsou přesvědčeni, že efektivita dostupných nástrojů by znatelně vzrostla, pokud by centrální banky spolupracovaly s vládami.

Pro spolupráci centrálních bank s vládami hovoří i to, že některé nástroje mají významný redistribuční efekt. Měly by tudíž spadat do oblasti fiskální politiky, ne monetární. Příkladem může být záchrana finančních institucí či poskytování půjček vládám ve složité fiskální situaci (v eurozóně by se našlo hned několik případů). Centrální banka je v podobných situacích tvrdě kritizována těmi, kteří kvůli její politice ztrácejí. A jak ukazuje vývoj v eurozóně, centrální banka se také může stát obětním beránkem pro politiky, kteří sami odmítají učinit těžká rozhodnutí a nutné kroky.

Pokud by se nemyslitelné stalo skutečností a politika centrálních bank by se dostala pod vládní vliv, mělo by to několik okamžitých dopadů. Rychle by se to projevilo v růstu inflačních očekávání. Centrální banka by také mohla při provádění své politiky úplně obejít finanční trhy, protože by poskytly peníze přímo vládě, která by je mohla použít na snížení daní či zvýšení veřejných výdajů. Ve stimulaci poptávky by šlo o mnohem efektivnější postup, než jsou QE či negativní sazby.

Já sám jsem se narodil a vyrostl v Německu, kde dominuje názor, že nezávislá Bundesbanka by měla být vzorem pro všechny ostatní centrální banky. Není pro mě proto jednoduché uvažovat o tom, zda by nebylo přínosem, pokud by od této nezávislosti bylo upuštěno. Realita je ale jasná: Agresivní nezávislá politika centrálních bank inflaci zvýšit nedokázala, fiskální problémy trvají. Sjednocení fiskální a monetární politiky představuje jednu z možností, jak to změnit v případě, že tento stav bude přetrvávat.

Autorem je ekonom Joachim Fels.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

Výsledky Pegas v 1Q16 (+názor analytika)
26.05.2016 8:15
Znojemský výrobce netkaných textilií, společnost Pegas Nonwovens, dnes...
Ropa poprvé po 6 měsících nad magickou padesátkou!
26.05.2016 10:20
Ropa se v posledních dnech přiblížila magické hranici 50 dolarů za ba...
Fed pokračuje v přípravě na růst sazeb, ale dolar si vybírá oddechový čas
26.05.2016 10:27
Včerejší odpoledne a večer přinesly nové komentáře zástupců Fedu, kter...

Váš názor
  • Nevěřím vlastním očím
    27.05.2016 12:40

    Nevěřím vlastním očím, že Patria zveřejňuje něco takového: To je ale tragedie, že centrální banky nedokázaly zvýšit inflaci, že? A co mají co dělat fiskální problémy s činností centrální banky? Vyřeší se tyto probléemy snad tím, že centrální banka bude financovat rozpočtovou expanzi?
  • copak copak?
    26.05.2016 14:03

    panacek mel pri psani horecku neboli prosazuje prime menove financovani podle potreb EU soudruhu (v Evrope)? no to by jsme dopadli, misto deste by prsely Ojra a jedinym vysledkem by byl celoevropsky Vymarsky kotel s pul miliardou pokusnych kraliku... :-)
    neo029
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university