Nejnovější průzkum spotřebitelských a podnikatelských nálad v EU naznačuje, že znovu posilují optimistická očekávání spotřebitelů i podnikatelů. Důvěra v ekonomiku sice není tak silná, jako byla na přelomu roku, ale ve srovnání s předchozím měsícem došlo ke zlepšení nálady v osmnácti zemích Unie, zejména pak ve Francii.
Při pohledu na jednotlivá odvětví zahrnutá v průzkumu je vidět, že ke zlepšení dochází v průmyslu, i když zde spíše než pozitivní očekávání sehrálo větší roli ve výsledku aktuální hodnocení současné, respektive už de facto minulé ekonomické situace. Je škoda, že právě výhled zakázek pro další měsíce se nijak viditelně nezlepšil.
Naproti tomu v posledním měsíci výrazně vzrostl optimismus spotřebitelů, kteří očekávají další zlepšení celkové ekonomické situace a současně i pokles nezaměstnanosti. Zajímavé přitom je, že příliš nepočítají s tím, že by tento očekávaný pozitivní trend ekonomiky měl mít stejně pozitivní dopad i pro finanční situaci jich samotných.
Pozitivní vyhlídky se odrážejí i v očekávání obchodníků a na rozdíl od ČR i u stavebních firem, které očekávají více nových zakázek. Prozatím to na tvrdých datech až tak příliš vidět není, zvláště ne v případě pozemního stavitelství. Firmy tak sázejí zřejmě na posílení investic do infrastruktury a na pokračující hlad po nemovitostech ve většině zemí EU vedoucí k růstu cen realit na nová maxima.
Poslední měsíc rovněž posílil očekávání inflace. Zvlášť v průmyslu a ve stavebnictví se inflační očekávání výrazně probouzí, avšak podle našeho názoru nejde o inflační trend jako spíše o krátkodobý efekt zdražení ropy, respektive pohonných hmot. Spotřebitelé naproti tomu s inflací ani nadále příliš nepočítají.
Aktuální data o náladách v evropské ekonomice jsou sice pozitivní, avšak celkově nemění výhled pro letošní rok. Předpokládáme proto, že se růst ekonomiky EU i eurozóny bude i nadále pohybovat mezi 1,5-2,0 % a zaslouží se o něj především spotřebitelská poptávka. Prozatím tento růst nepřinese nijak silné inflační tlaky, a tak ECB může pokračovat ve svém super uvolněném módu a s vírou v kvantitativní uvolňování i nadále v nezměněné míře.