Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alcoa odstartovala výsledkovou sezónu - akcie připisují přes 3 %

Alcoa odstartovala výsledkovou sezónu - akcie připisují přes 3 %

12.07.2016 10:38
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Včera po uzavření zámořských trhů odstartoval americkou výsledkovou sezónu hliníkářský obr Alcoa (DIP). Upravený zisk na akcii vyšplhal na 15c a předčil konsensuální očekávání na úrovni 9c. Tržby meziročně klesly o 10 % na 5,3 mld. USD, přesto dokázaly překonat tržní odhad.

Meziroční pokles v tržbách jde na vrub zejména nižším cenám klíčových surovin v podobě hliníku a aluminy, ale taktéž proběhnuvšímu uzavírání některých méně efektivních závodů (kupříkladu rafinerie Point Comfort a Suralco).

S ohledem na blížící se rozdělení společnosti na dvě samostatné části (Alcoa potvrdila záměr realizovat plán v průběhu letošního roku) stojí za pozornost detailnější pohled na obě budoucí entity (Alcoa = upstream + Arconic = downstream).

Alcoa:

Upstreamová divize, která se bude nadále zaměřovat na zpracování základních surovin a jejich přeprodej, hlásí mezikvartální (poměrně výrazné) zlepšení čísel. Hlavní měrou se o to zasloužil růst cen aluminy, ale také hliníku. Pro budoucnost upstreamové části bude klíčový další vývoj cen zmíněných komodit. Ty se v průběhu letošního roku vzpamatovávají z dlouhé letargie, dané nadměrným zapojením kapacit zejména v Číně. Osekávání kapitálových výdajů, kterého jsme v sektoru již několik let svědky, signalizuje postupné čistění trhu. Jeho pokračování (významně závislé na chování čínské vlády subvencující neefektivní provozy v zemi) bude dle našeho názoru pouze pozvolné, pročež nepředpokládáme v letošním roce nějaký překotný růst cen komodit (hliník/alumina). Alcoa taktéž aktualizovala svůj výhled pro trh s hliníkem, na němž pro zbytek roku nadále počítá s deficitem v nabídce, avšak nižším, než v případě posledních kvartálních čísel. Informace pouze potvrzuje náš opatrný postoj k vývoji cen klíčových surovin. Pozitivně vnímáme pokračující zlepšení v oblasti řízení nákladů.

Arconic:


Co se týče části zaměřující se na transformaci surovin na výrobky s vyšší přidanou hodnotou – oblast EPS zaměřující se zejména na produkty pro letecký průmysl je na dobré cestě naplnit letošní výhled pro tržby. Právě oblast leteckého průmyslu považujeme za jedno z nejcennějších aktiv v budoucnu vzniklé společnosti. Trend odlehčování letadel, přispívající palivové i emisní efektivnosti, bude totiž dle našeho názoru stále silnější. Zmiňovaný trend odlehčování by se obdobně měl projevit také v automobilovém průmyslu. Výsledky dalších divizí poté rezonuje snaha zlepšit produktivitu, která by se měla odrazit v jednotkových nákladech a podpořit marže společnosti.

Celkově kvartální čísla hodnotíme pozitivně. Kromě externího vlivu mezikvartálního růstu cen hliníku a aluminy je v číslech patrná také snaha o lepší řízení nákladů. Uzavírání neefektivních závodů, či opačně pak investice v atraktivních oblastech (zaměřené například na zmiňovaný letecký průmysl) nahrávají postupnému vylepšení produktivity. Akcie Alcoa v aftermarketu reagovaly růstem o více než 3 % na cenu 10,5 USD. Pro jejich další vývoj pak bude klíčový jak již zmiňovaný vývoj cen předmětných surovin, tak také poptávka v automobilovém a leteckém průmyslu po lehčích materiálech (kromě hliníku také kupříkladu titan).


Čtěte více:

Rozbřesk – Nová britská premiérka uzavírá kauzu Brexit, na řadě jsou zisky firem…
12.07.2016 9:10
A je po Brexitu. Tedy ještě úplně ne - chce to ještě, aby libra smazal...
Česká inflace stagnuje
12.07.2016 9:24
V červnu se spotřebitelské ceny v ČR zvýšily meziměsíčně (a nakonec i...
Technická analýza - Po projevu Georgeové z Fedu dnes na její jestřábí komentáře mohou navázat další bankéři
12.07.2016 9:29
EURUSD: Měnový pár se pohybuje pod denní rezistencí R1. Oscilátor rel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data