Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Puč sice trápí liru a turecké akcie, avšak žádná finanční nákaza se zatím nekoná

Puč sice trápí liru a turecké akcie, avšak žádná finanční nákaza se zatím nekoná

20.07.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Turecký puč úspěšně pokračuje a již přes 50 tisíc lidí musí opustit svá místa. Mezi nimi i přes 1500 děkanů tureckých univerzit, což - světe div se - odnesla turecká lira několikaprocentním oslabením. V součtu tak lira od pátečního večera oslabila o slušných 5 %, přičemž hlavní turecký akciový index ztrácí 8 %.

To nejsou zrovna malé propady. Zajímavé přitom je, že potíže na tureckých trzích neznamenají prakticky žádnou nákazu pro zbylé emerging markets. To konec konců platí i o střední Evropě, která jakoby události v Ankaře a Istanbulu vůbec nevnímala. Akcie v regionu vesele posilují dál a měny zůstávají velmi stabilní, což se možná poněkud překvapivě týká dokonce i polského zlotého, jenž byl v posledních měsících zřejmě nejlepším regionálním barometrem tržní nálady na emerging markets.

Zůstaneme-li pak chvíli u zlotého, tak jeho stabilita možná neodráží jen to, že obavy z důsledků tureckého puče nejsou na globální úrovni až tak silné, ale možná i vylepšující se konjunkturální data u našich severních sousedů. Červnová tvrdá čísla z polské ekonomiky byla opravdu velmi silná a lze je Polákům jenom závidět. Například reálné mzdy v korporátním sektoru rostly meziročně v červnu o 6 %, přičemž stejným tempem upalovaly minulý měsíc i maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Připočteme-li k tomu fakt, že se platební bilance Polska (tedy jeho běžný účet) průběžně vylepšuje, tak se zlotý opravdu nemusí eventuální nákazy z emerging markets bát. Stejně tak se polská měna nemusí bát ani ratingových agentur, které zdá se už vstřebaly skutečnost, že polští voliči loni “překvapivě” rozhodli o výměně vlády.

Region

Se zlotým včera zahýbala polská makročísla za červen, která z jeho pohledu dopadla pozitivně. Kromě vyšších než očekávaných cen v průmyslu a očekávaného růstu průmyslové produkce šlo především o další silná čísla z maloobchodu. Reálné maloobchodní tržby rostly nejrychleji od prosince a jejich trend tak zůstává velice stabilní. Výkony maloobchodu odráží pozitivní vývoj na trhu práce a potvrzují, že již dva roky trvající deflace v Polsku nepředstavuje nikterak zásadní problém. Z pohledu celého dne se nicméně kurz zlotého měnil pouze málo, forint odpoledne mírně oslabil.

Zbytek týdne není z regionálního pohledu příliš zajímavý a pozornost se soustředí na čtvrteční zasedání ECB. Minimálně krátkodobě však v očích investorů může být důležitější další vývoj v Turecku, jenž na klidu nepřidává. Nárůst napětí v této zemi však prozatím středoevropské trhy v podstatě ignorují.

Dluhopisy

Výnosy německých dluhopisů včera druhý den v řadě lehce klesaly v reakci na slabší výkon akcií, horší náladu na německém indexu Zew a také kvůli dalšímu poklesu cen ropy. Desetiletý německý výnos tak sklouzl hlouběji pod nulu na -0,03 %. Růst napětí v Turecku na vyspělých trzích ani na emerging markets výraznější otisk zatím nezanechal (viz úvodník).

Komodity

Cena ropy Brent včera mírně poklesla. Večerní data Amerického petrolejářského institutu ukázala na pokles amerických zásob surové ropy, nicméně zásoby produktů vzrostly. Pokud by podobný signál vyslala i dnešní oficiální čísla od ministerstva energetiky, tak by to patrně pro ceny ropy nebyla dobrá zpráva, jelikož se pozornost v poslední době soustředí právě na vysoké zásoby produktů. Dostatek ropy na trhu indikují i forwardové křivky, jejichž pozitivní sklon se v posledních týdnech opět prohlubuje.

 
 
 

Čtěte více:

Venezuela 2017 a 1600% inflace
18.07.2016 17:02
Venezuelská vláda se možná zuby nehty zdráhá vyhlásit bankrot státní k...
Brexit sráží německý ZEW, výhled je negativní pro celou EU
19.07.2016 11:38
Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW přináší...
Trump for President!?
20.07.2016 8:16
Realitní magnát a miliardář Donald Trump získal na sjezdu amerických r...

Váš názor
  • To je zajímavý...
    20.07.2016 18:23

    Jenco hlasovali v GB , tak hned šla libra dolů a palcové titulky v médiích oznamovaly, že libra bude vbrzku div ne za korunu. Ale po dobře sehraném jakobypuči v Turecku je tohle první zmínka o reakci akcií a jejich liry na celou tu frašku režírovanou Erdoganem. Inu, koho chleba jíš , toho písničku zpívej.
    občan
Aktuální komentáře
10.09.2025
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů
14:50Traders Talk: Trhy čekají na inflační data, dolar oslabuje, zlato posiluje. Kde hledat příležitost?
14:40STEM: Voliči opozice by přidali na důchody, voliči koalice na vědu a výzkum
14:34Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
13:59Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou na ruční zbraně až za 4,26 mld. Kč
13:23Jakub Blaha: Akcie Oraclu rostou o více než 30 procent díky obrovskému nárůstu budoucích zakázek  
12:55Novo Nordisk propustí 9 000 zaměstnanců, mění strategii a snižuje výhled zisku
11:51Von der Leyenová: Dohoda s USA je nejlepší možná, čelíme nižším clům než ostatní
11:41Polsko je nejblíže k ozbrojenému konfliktu od druhé světové války, uvedl premiér po sestřelení ruských dronů
11:08Akcie před statistikami o cenách rostou, ale opatrnost je znát  
10:45Footshop letos v prvním pololetí navýšil tržby o 38 pct na 891 milionů korun
10:35Inflace v Česku v srpnu zpomalila z červencových 2,7 % na 2,5 %
10:00FRESH: Celní (ne)dohoda s USA a dopady na Česko s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem  
9:49Akcie Oracle letí na historická maxima, firma šokovala svým výhledem v cloudové divizi  
8:51Výsledky KARO, masivní škrty v Novo Nordisk a novinky od Applu. Futures jsou v zeleném  
8:50KARO Leather rekordně roste. Proběhne navýšení free floatu i postupný odkup vlastních akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y