Máte-li po ránu v oblibě šálek ekvádorské kávy, mohl by vám v příštích letech zhořknout. Pěstitelé kávy po celém světě se už nějakou dobu nacházejí ve složité situaci. Náklady rostou, zisky z prodeje kávových zrn jsou však „nebezpečně nízké“, upozorňuje list Financial Times.
Mezinárodní organizace kávy (ICO) tvrdí, že mnoho pěstitelů v zemích s kávovými plantážemi jako Salvador nebo Kostarika je ve ztrátě. Farmáři ekonomické problémy řeší tím, že přecházejí na pěstování jiných plodin, které jsou pro ně ekonomicky zajímavější, nebo tento způsob obživy zcela opouštějí. Hrozí tudíž, že rostoucí světovou poptávku po kávě by odvětví nemuselo být schopno uspokojit.
„Výrobci si nestojí dobře,“ uvedl na zářijové konferenci v Londýně šéf kolumbijské federace kávy Juan Esteban Orduz.
Produkci kávy se věnuje 70 zemí světa. Táhlé období ztrát či jen nevelkých zisků by ale mohli přežít jenom ti nejsilnější z producentů. Trh by nakonec mohl skončit v rukou několika málo z nich.
Orduz odhaduje, že pokud budou ztráty dál pokračovat, budou mezi těmi, kdo krizi ustojí, pěstitelé v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. „Menší farmáři a menší producenti budou stále okrajovější záležitostí,“ říká.
Za nižšími výnosy farmářů je nutné hledat dva faktory: cenu kávy a skutečnost, že z maloobchodní ceny kávy končí v kapsách farmářů jenom malý díl.
Pokud jde o cenu kávy, kompozitní ukazatel sestavovaný organizací ICO se už rok a půl pohybuje pod desetiletým průměrem, který činí 1,37 dolaru za libru (0,453 kg). A pokud jde o příjmy generované z maloobchodního trhu, z celkového balíku 200 miliard dolarů se k pěstitelům dostalo jenom 15 miliard, jak alespoň tvrdí federace kolumbijských farmářů. Těm přitom kvůli vyšším cenám práce, hnojiv a pesticidů rostou náklady.
Pokračující ztráty limitují i schopnost farmářů investovat do modernizace provozu a do nové výsadby. Délka života kávovníku se pohybuje mezi osmi a 20 lety v závislosti na odrůdě a klimatu. Vysazování nových rostlin má přitom zásadní význam. Umožňuje totiž zmírňovat dopad změny teplot, ale také negativní dopady chorob nebo škůdců.
Na složitou situaci v branži upozornil i prezident Národní asociace kávy v Guatemale Alejandro Keller. Ten varuje, že neutěšený stav bude mít dopad na dodávky mířící na trhy. „Pokud se dodavatelský řetězec přeruší, bude pro odvětví kávy problém,“ říká Keller.
Další problém představuje nepřízeň počasí v Brazílii. Na příklad cena arabiky, což je druh kávy, který má v oblibě třeba kavárenský řetězec Starbucks, se minulý týden dostala na nejvyšší úroveň od předloňského února. Investoři se chystají na to, že ceny dál porostou, napsala agentura Bloomberg.
Ceny kávy za poslední rok:

Zdroj: FT, BBG