Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Visa drží tempo a zlepšuje výhled, Schlumberger dál trápí chybějící organický růst

Summary: Visa drží tempo a zlepšuje výhled, Schlumberger dál trápí chybějící organický růst

21.4.2017 17:07
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Visa

Poskytovatel kartových služeb si drží vysoké tempo růstu, které předvedl v předešlých výsledcích. Čistý zisk na akcii meziročně vyskočil o 26,5 % na 0,86 USD, přičemž trhy predikovaly růst jen na 0,79 USD. Čisté tržby, tzn. očištěné o pobídky pro klienty, se zastavily na 4,5 mld. USD, což je ve srovnání s předešlým rokem 24% růst, o 200 mil. USD nad tržní konsensus. Táhly je všechny segmenty, nejrychleji však opět rostl segment zahraničních plateb (+40 % yoy na 1,5 mld. USD), čímž velice rychle dotahuje na ostatní segmenty. Výsledky však dostaly nad očekávání poplatky za karetní služby a pomohly také nižší než očekávané pobídky. Provozní marže se lehce zúžila z 67,1 % na 67,0 % kvůli vyšším mzdovým nákladům. American Express, jenž publikoval výsledky o den dříve, zaznamenal pokles tržeb a čistého zisku na akcii o 2,5 % yoy a o 11 % yoy.   

Co se týče objemu zpracovaných plateb, ten se nafoukl o bezmála 40 % yoy na 1,7 bil. USD. Podíl na růstu byl vyvážen mezi debetní a kreditní karty, s vyšším tempem na debetních (+60 % yoy). Z geografického hlediska přidalo k objemu zejména zahraničí, které rostlo o 70 % yoy na 0,95 bil. USD, čímž přeskočilo region USA, jehož objem dosáhl 0,77 mld. USD. Region USA však vykázal dobré hodnoty růstu v objemu zpracovaných plateb z kreditních karet, který přidal 21 % yoy, reflektujíc silnou poptávku od nových klientů, Costco a USAA. 

Management v návaznosti na solidní kvartál opět zlepšil výhled pro fiskální rok 2017. Předešlý interval pro růst tržeb o 16 % - 18 % zůstal sice nezměněn, nicméně vedení se teď přiklání k jeho horní hranici. Jedná se tak již o druhé zlepšení výhledu za tento rok. Dobrou zprávou je také úprava předpokládaných pobídek pro klienty. Jejich procentuální podíl na hrubých tržbách by měl teď směřovat ke spodní hranici rozmezí 20,5 % - 21,5 %. Konečně, růst čistého zisku na akcii je směřován do okolí 17 %. 

Třešničkou na dortu je oznámení nového programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 5 mld. USD. Akcie Visa obchodují mírně na včerejší zavírací cenou. 

Schlumberger (DIP)


S výsledky poskytovatele služeb pro ropná pole přicházejí také první náznaky stavu ropného sektoru po prvním čtvrtletí. Tržby popolezly o 6 % yoy na 6,9 mld. USD, čímž jen těsně nedosáhly na tržní odhady. Jak se posouváme níže po výsledovce, tak se situace postupně zlepšuje. Růst nákladů na prodané zboží brzdilo snižování nákladů na výzkum a vývoj a režijních nákladů. Tím se podařilo udržet ukazatel EBITDA v linii tržního konsensu na úrovni 1,5 mld. USD s 11% yoy propadem. Zároveň však došlo k zúžení EBITDA marže z 25,7 % na 21,7 %. Čistý zisk na akcii zakotvil na hladině 0,25 USD (-38 % yoy), kam ho směřovaly i tržní predikce. Volný cashflow meziročně klesl o polovinu na 275 mil. USD, pořád se však drží v černých číslech.

Dle geografických regionů táhla tržby Severní Amerika (+28 % yoy na 1,9 mld. USD) a Blízký Východ s Asií. Tam přidaly až 16 % yoy na 2,3 mld. USD, což značí zrychlení tempa růstu proti předešlému kvartálu o 500 bps. Tento region však dle slov managementu pořád trpí převisem nabídky a cenové tlaky jsou tedy citelné. 

Hůř na nás působí rozpad dle jednotlivých produktových divizí. Tržby klesaly vesměs napříč společností s divizí Drilling (nové vrty) na čele pelotonu. Meziroční nárůst tržeb tak byl způsoben vlastně jen integrací Cameron Group (součástky pro ropovody), jehož tržby teď tvoří téměř pětinu těch celkových. Nenadchnul nás ani fakt, že mezikvartálně si v tržbách nepolepšila ani jedna divize.

Výsledky jako takové víceméně splnily očekávání, nicméně pokračující tlak na ceny poskytovaných služeb, nejistá cena ropy a chybějící organický růst, nás nabádá v případě Schlumberger k opatrnosti. Pozitivně hodnotíme nadále kladný volný cashflow. Akcie po otevření trhu klesají o 3 %.

 

Čtěte více:

Elektřina už má svůj vrchol za sebou? Změnit to může Tesla a spol.
21.4.2017 14:47
Spotřeba elektrické energie v největší ekonomice světa po dlouhá deset...
Jak se při investování zbavit emocí?
21.4.2017 13:14
Jednou z nejčastějších investičních chyb je obchodování na základě emo...
Další pokuty pro Deutsche. Za porady s konkurencí a nedostatečnou ochranu vkladů
21.4.2017 13:40
Deutsche Bank musí ve Spojených státech zaplatit pokutu skoro 157 mili...
Schlumberger: V USA těžba jede, zbytek světa ji zatím nedohnal
21.4.2017 17:48
Zotavení v americké produkci ropy z břidlic zbytek ropného světa ještě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data