Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní ekonomka Konfederace britského průmyslu: Po brexitu nám můžou chybět lidé

Hlavní ekonomka Konfederace britského průmyslu: Po brexitu nám můžou chybět lidé

08.06.2017 12:52

Téměř před rokem si Britové odhlasovali – poměrem 52 % ku 48 % – odchod z Evropské unie. Mnozí lidé očekávali, že tento výsledek silně rozkolísá ekonomiku. Ta se však zatím ukazuje jako odolná, ačkoliv v předvečer narychlo vypsaných parlamentních voleb, které proběhnou tento týden, existují náznaky, že si vyšší inflace přece jen vybírá daň na spotřebitelích a některých firmách. Otázka zní, zda ekonomika odolá současnému rozvodovému řízení.

Bezprostředně po hlasování o brexitu pomohl rychlý zásah Bank of England uklidnit finanční trhy a zachovat úvěrové toky. Na rozdíl od globální finanční krize v roce 2008 se úvěrové náklady většině firem a rodin ve Velké Británii nezvýšily; pokud nějaká změna nastala, pak spíše směrem dolů. A britští spotřebitelé po celou dobu dělali to, co dělají nejlépe: utráceli peníze v kamenných prodejnách a na internetu. Výdaje domácností podpořily loni celkový růst téměř dvěma procentními body.

Velkou změnou na finančních trzích byl a je prudký pokles hodnoty britské libry. Slabší devizový kurz zvýšil konkurenceschopnost exportérů se sídlem v Británii. Dubnový průzkum trendů v průmyslu zpracovaný Konfederací britského průmyslu (jejímž jsem hlavní ekonomkou) ukázal nejsilnější růst exportních zakázek ve výrobním sektoru od roku 2011. Tato mince má však i svůj rub: britští výrobci čelí kvůli stoupajícím cenám dovozu nejvyššímu růstu průměrných jednotkových nákladů od roku 2011.

Pokles hodnoty britské libry může začít poškozovat i domácnosti. Inflace spotřebitelských cen má letos dosáhnout maxima ve výši téměř 3%. Vzhledem k měnící se dynamice trhu práce a potlačenému růstu produktivity však průměrný růst mezd zřejmě příliš nepřesáhne hranici 2,5%. Průměrný příjem domácností tak v reálném vyjádření pravděpodobně zůstane beze změny nebo se i sníží, což podkopá klíčový motor britské ekonomiky v podobě spotřebitelských výdajů.

Podnikatelé neztrácí sebedůvěru


Ještě horší je, že tyto rýsující se makroekonomické problémy mohou být zanedbatelné v porovnání se zádrheli spojenými s nadcházejícím vyjednáváním o brexitu, byť možná z jiného důvodu, než by leckdo očekával. Jak mi sdělil šéf jedné stavební a projektantské společnosti, klíčovým rizikem pro firmy by mohla být nutnost připravit se na všechny možné scénáře brexitu, což by mohlo být natolik časově náročné, že firmy ztratí ze zřetele větší strategické cíle.

Dobré na tom je, že podnikatelská komunita zjevně neztrácí sebedůvěru. Podnikatelé a ředitelé firem mají s rozhodováním v nejistém světě bohaté zkušenosti. Navzdory otazníkům kolem brexitu proto dál investují do oblastí orientovaných na budoucnost, jako jsou cloudové výpočty, umělá inteligence či datová analýza.

Skutečnost je taková, že právě technologická revoluce a růst spotřeby v Asii – tedy nikoliv vztah Velké Británie k EU – budou v příštích dvou desetiletích faktorem, jenž promění způsob podnikání. Je naprosto zásadní, aby to firmy měly během jednání mezi Británií a EU na paměti: aby vyčlenily samostatné pracovní skupiny zabývající se brexitem a zbytek řízení dál orientovaly na širší strategii podnikání.

To samozřejmě neznamená, že bychom měli ustupovat před složitostí úkolu, jenž nás čeká, natožpak nebrat na vědomí obtíže, které brexit přinese. K těmto problémům se naopak musíme postavit čelem – nenechat se odradit nepříjemnými fakty a vyžadovat, aby se některá nelehká rozhodnutí udělala co možná nejdříve.

Největší problém: chybí lidé

Z hlediska podnikání se jedna z největších obav spojovaných s brexitem týká lidského faktoru. V současné situaci trápí britskou ekonomiku nedostatek kvalifikovaných pracovních sil: více než dvě třetiny firem nejsou přesvědčené o tom, že se jim během příštích 3-5 let podaří obsadit vysoce kvalifikovaná pracovní místa. Dlouhodobým řešením je kvalitnější vzdělávání a výcvik po celé Británii. Z krátkodobého hlediska však musí jistou roli sehrát migrace.

Migranti z EU – od sezónních pracovníků sklízejících ovoce a zeleninu přes akademiky rozšiřující obzory budoucí generaci až po lékaře a sestry chránící naše zdraví – představují už dnes významný příspěvek britské ekonomice. V mnoha organizacích a firmách tvoří občané EU více než 40% zaměstnanců. Tito unijní občané s rodinami dnes čelí skutečné nejistotě.

Podnikatelská komunita jako jeden celek podporuje okamžitou záruku, že občané EU, kteří v současnosti pracují ve Velké Británii, zde budou moci pracovat i nadále. Podobně i britští občané zaměstnaní po celé EU by měli získat právo zůstat, kde jsou. Takové řešení není jen lidsky správné, ale i ekonomicky chytré, jelikož kvalifikace a talent pracovní síly budou motorem, jenž v nadcházejících desetiletích potáhne firmy kupředu.

Britové se s EU musí dohodnout

Občané EU již působící v Británii však sami o sobě tento motor neutáhnou. Proto Británie potřebuje také nový, na faktech založený imigrační systém – a potřebuje ho rychle. Firmy, zaměstnanci a rodiny potřebují do konce letošního roku vědět, jak bude tento systém vypadat a jaká budou kritéria vstupu.

Dalším klíčovým rozhodnutím, které musí ihned padnout, je konstatování, že „žádná dohoda“ nepatří do palety variant. Británie a EU nesmí nechávat tuto možnost otevřenou, jak to učinila vláda premiérky Theresy Mayové, ale musí se zasadit o uzavření jednoznačné dohody o regulačních otázkách, a tím zajistit, aby firmy na obou stranách Lamanšského průlivu mohly dál nerušeně podnikat. Takzvaný „scénář okraje srázu“ – tedy situace, kdy konec dvouletého vyjednávacího období přinese náhlý přechod na nejasný, či dokonce nerozhodnutý regulační režim – je přesně tím, čemu je nutné se za každou cenu vyhnout.

Má-li se britská ekonomika vyrovnat s brexitem stejně dobře, jako se vyrovnala s hlasováním o něm, pak musí vláda stejně jako firmy minimalizovat dopady nejistoty tím, že ji bude efektivně odbourávat. Ať už jsou politické důvody k odkladu zahájení seriózních jednání o brexitu jakékoliv, nesmíme dopustit, aby zastínily ekonomické důvody k pokračování v rozhovorech.

Rain Newtonová-Smithová je hlavní ekonomkou Konfederace britského průmyslu

Copyright: Project Syndicate, 2017
www.project-syndicate.org

 
 

Čtěte více:

Názor: Západní vlády by měly zvednout minimální mzdy, nakopne to ekonomiku
03.06.2017 12:13
Když všechno ostatní selže, zkuste to, co bylo předtím nemyslitelné. T...
Project Syndicate: Čína to s rozvojovou pomocí myslí vážně. Vynechme z toho politiku
17.05.2017 16:03
Během tohoto měsíce uspořádá čínský prezident Si Ťin-pching summit pro...
Project Syndicate: Co když Asie zestárne dřív, než zbohatne?
29.05.2017 6:42
Asie je už několik desetiletí světovým šampionem v hospodářském růstu ...
RBS zaplatí 200 miliónů liber za zkreslování své situace v roce 2008
06.06.2017 15:44
Britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland (RBS) zaplatí retailov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.10.2019
16:08BBC: Vláda dnes v případě porážky stáhne zákon o brexitové dohodě
15:27Boeing stahuje americkou ekonomiku
14:54UPS doručil dobré zprávy, trhy ale čekaly ještě lepší (komentář analytika)  
14:00Trh START má nový přírůstek, boršovského zpracovatele kůží KARO
13:50Fed: Jsme lepší v projekcích, ale nevíme přesně proč
13:48Credit Suisse: Majetek domácností rostl o 2,6 %, mezi bohatými je poprvé více Číňanů než Američanů
12:20UBS: Pokles tržeb zmírnil příliv nových aktiv pod správou  
11:22EK: Rozpočty Itálie a Francie možná budou v rozporu s pravidly EU
11:07Posen: Kryptoměny bez regulace ne, na čele je Švédsko a Čína
10:13Kanadští liberálové zřejmě ztratili většinu, u moci ale zůstanou
10:05Lehká korekce včerejšího optimismu. Od Číny se pozornost opět přesune do britského parlamentu  
9:26Bance UBS kvůli slábnoucí ekonomice a nízkým úrokům klesl zisk o 16 procent
9:14Rozbřesk: Dluhy v unii klesají pomalu
8:58Optimismus kvůli obchodu přetrvává, burzy zřejmě otevřou lehce v plusu  
8:33UniCredit zvažuje, jak se zbavit pověsti italské banky
5:58Boone: Monetární politika sama nestačí, firmy brzdí špatná infrastruktura
21.10.2019
22:00Wall Street zahujeje týden růstem. Apple opět na rekordu
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Harley-Davidson Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Hasbro Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kimberly-Clark Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/19 Q3)
Lockheed Martin Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
McDonald's Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
NextEra Energy Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (09/19 Q3)
Procter & Gamble Co/The (09/19 Q1, Bef-mkt)
Snap Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
UBS Group AG (09/19 Q3, Bef-mkt)
United Technologies Corp (09/19 Q3, Aft-mkt)
7:15Randstad NV (09/19 Q3)
8:00Husqvarna AB (09/19 Q3)
12:00Centene Corp (09/19 Q3)
13:00United Parcel Service Inc (09/19 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/19 Q3)
22:10Whirlpool Corp (09/19 Q3)