Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak na financování domovů pro seniory? Pomoci může PPP

Jak na financování domovů pro seniory? Pomoci může PPP

23.12.2017 18:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Stárnutí populace a nedostatek míst v domovech pro seniory závislých na péči třetích stran je aktuálně živě diskutovanou tematikou. Tento sektor je v současné době stále doménou státních organizací, nicméně vzhledem ke zvyšujícím se potřebám kapacit v budoucnosti převládají snahy o zapojení komerčních subjektů, a to jak formou spolupráce s veřejným sektorem (forma PPP – Public Private Partnership), tak komerční výstavbou nemovitosti a jejím povozem. Jak může pomoci PPP?

Forma PPP projektů není v České republice příliš rozšířená.  Jedná se o výstavbu nebo rekonstrukci a následný provoz domova se zvláštním režimem komerčním subjektem na základě koncesní smlouvy se zadavatelem (municipalita). Tato smlouva upřesňuje kvalitu a podmínky výstavby a provozu na dlouhé časové období, tj. až cca 25 let. Financování nákladů projektu je zajištěno komerčním subjektem ve formě kombinace vlastních zdrojů a bankovního financování. Nemovitost však zůstává ve vlastnictví zadavatele spolu s kontrolou ohledně kvality prováděných služeb. Tento přístup umožňuje zadavateli udržet si kontrolu nad provozem projektu, nicméně je náročný z pohledu přípravy, tj. času, nákladů a zkušeností s řízením těchto projektů. 

Podstatně rozšířenějším způsobem realizace je komerční výstavba zařízení do vlastnictví soukromého subjektu, který zajišťuje financování na své riziko a následně jej sám nebo prostřednictvím dalšího komerčního subjektu provozuje. Tento přístup v sobě zahrnuje vyšší míru flexibility, nižší časové nároky a náklady na samotnou přípravu. Financování je nejčastěji poskytováno ve formách nemovitostního financování nebo projektového financování.

Nemovitostní přístup je založen na financování účelové společnosti, která je také vlastníkem nemovitosti. Základním ukazatelem pro výpočet částky bankovního financování je tzv. ukazatel LTV („Loan to Value)“, který je poměrem výše úvěru a hodnoty zástavy (ocenění příslušné nemovitosti). LTV se zpravidla pohybuje mezi 65 % až 70 %.  Tento přístup zároveň předpokládá uzavření nájemní smlouvy s třetí stranou - provozovatelem.  Problematické je, že v mnoha případech je provozovatelem účelově založená společnost, jejíž finanční výkonnost a schopnost platit nájemné jsou závislé na očekávaných příjmech a nákladech souvisejících s provozem daného zařízení. Délka financování se odvíjí od délky nájemní smlouvy, maximálně však na období 5 až 10 let. S ohledem na delší dobu životnosti nemovitosti v porovnáním s délkou úvěru však není zůstatek úvěru ke dni splatnosti plně amortizován a je nutné zajistit nové financování. Tato skutečnost sebou přináší refinanční rizika související nejenom s rizikem zajištění nového úvěru, ale také rizikem případného nárůstu úrokových sazeb k datu refinancování. Problematickým bodem tohoto přístupu je zároveň skutečnost, že sleduje projekt z hlediska hodnoty nemovitosti a neřeší situaci, co nastane s ubytovanými klienty, pokud dojde k ukončení nájemní smlouvy, ať už po vypršení nájemního vztahu nebo z důvodů neplnění závazků provozovatele. Tuto slabou stránku nemovitostního přístupu řeší projektový přístup.

Projektový přístup je založen na detailní analýze budoucích peněžních toků v období výstavby a provozu zařízení na dobu poskytnutého úvěru, tudíž i veškerých smluvních vztahů vlastníka nemovitosti a provozovatele. V rámci tohoto principu musí být zajištěn přesun klientů provozovatele, resp. jeho zaměstnanců, na nemovitostní společnost tak, aby byla zajištěna kontinuita provozu a další péče o klienty zařízení. Základním ukazatelem, kterým se toto financování řídí, je Ukazatel krytí dluhové služby, který je poměrem mezi (i) provozními příjmy projektu po odečtení daní, výdajů spojených s provozem a tvorbou rezervního účtu oprav a údržby na zajištění provozuschopnosti zařízení (tj. nákladů životního cyklu) a (ii) dluhové služby, která zahrnuje splátku úroků, jistiny a nákladů na zajištění úrokového rizika. Výše tohoto ukazatele odráží tržní riziko a pohybuje se zpravidla kolem úrovně 1,5.  V porovnáním s nemovitostním přístupem lze dosáhnout vyšších částek úvěru a delší splatnosti.  %. Délka financování dosahuje až 20-ti let. Podíl výše úvěru na celkových projektových nákladech, do kterých se zahrnují kromě nákladů spojených s výstavbou také ostatní transakční náklady, náklady poradců a kapitalizované úroky a naplnění rezervního účtu dluhové služby, se pohybuje zpravidla mezi 20 % až 30 %. Důležitou podmínkou tohoto financování je kvalitní příprava projektu jak na úrovni vlastníka nemovitosti tak i provozovatele (včetně studie proveditelnosti a finančního plánu prokazujícího dostatečnou splátkovou kapacitu projektu), doložení schopnosti řídit projekt a adekvátní personální zajištění provozu.

Komerční financování těchto projektů je jedním ze způsobů, jak saturovat trh, nicméně nelze přehlížet důležité specifikum, tj. že se jedná o poskytování služeb lidem závislým na pomoci druhých. Z tohoto důvodů by měly být využity takové přístupy, které tuto skutečnost zohledňují. Jak už praxe ověřila, tak je v těchto případech nutné využití právě projektového přístupu, případně PPP, které zohledňují optimální péči o klienty a zajišťují kontinuitu provozu zařízení.

Autorkou textu je Magdalena Malaníková, Projektové financování ČSOB


 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů