Aktualizováno Česká koruna zažívá těžké chvilky i přesto, že jí ČNB tento rok již pětkrát pomohla zvýšením úrokových sazeb. Vedle těkavého zahraničního kapitálu ji brzdí i stále vysoká úroveň zajištění českých exportérů na trzích. A nejen to, řada exportně orientovaných podniků pravděpodobně řeší zajištění zcela mimo trh - eurovými úvěry.
Právě ke konci intervencí viditelně narostl počet podniků, které se zbavují devizového rizika čerpáním eurových úvěrů. Eurové sazby jsou zpravidla výrazně nižší než korunové a současně se tím podnik zbaví nutnosti zajišťovat část zahraničních eurových tržeb na trhu. Objem úvěrů v cizích měnách i proto narostl na 340 miliard korun a dále stoupá. To je necelých 8,5 % ročního objemu vývozů, zatímco na začátku roku 2013 (před spuštěním intervencí) to bylo pouze 5 % vývozů (viz graf níže).

Exportéři si sice skrze zahraniční úvěry nikdy nedozajistí všechny očekávané zahraniční tržby - někdo úvěr nepotřebuje a všichni musí ze zahraničních tržeb zaplatit také v korunách zaměstnancům mzdy a státu daně. Také ne všechny eurové úvěry jdou přímo za exportéry - velká část z nich jde v posledních letech například do sektoru nemovitostí. Pokud ale investoři platí za realitní projekty (kanceláře, sklady) z eurových úvěrů, aby následně vybírali nájemné také v eurech, je to jen další důkaz postupné euroizace české ekonomiky. Takové, která ve finále nenutí exportéry s eurovými tržbami tolik chodit na trh a měnit je do korun. To samozřejmě není pro českou měnu nijak povzbudivá zpráva…
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká měna stále koketuje s úrovní okolo 26,00 EUR/CZK. Negativní čísla za HDP ještě doznívají, ale v tuto chvíli je koruna již spíše rukojmím nálady na globálních trzích. Pokud uvidíme klidnější libru a globální akciové trhy, může se ke konci týdne pokoušet o návrat pod 26,00 EUR/CZK. S blížícím se koncem roku (1-2M) ovšem od ní nic výrazně pozitivního nečekáme.
Zahraniční forex
Zatímco eurodolar setrvává nad hranicí 1,13, tak hvězdou mezi hlavními měnami je britská libra. Ta se včera ocitla pod palbou, když další z ministrů britské konzervativní vlády rezignoval v reakci na kabinetem schválenou dohodu o brexitu s EU. Vážně se tak začalo uvažovat o hlasování o vyslovení nedůvěry premiérce Mayové. Situace ovšem nakonec nemusí být tak vážná, takže libra se včera večer stabilizovala a po ránu postupně maže ztráty. Včerejší den však jasně ukázal, že ve hře jsou různé varianty brexitu včetně toho, že nebude žádný. Proto zůstane libra velmi volatilní a bude citlivě reagovat na zprávy z britské politiky.
Ropa
Ropě Brent se daří odrazit ode dna a na konci týdne si připisuje drobné zisky. Její cena tak dnes stoupá nad 67 dolarů za barel, a to i navzdory dalšímu masivnímu růstu zásob surové ropy (+10,3 mil. barelů) ve Spojených státech. EIA navíc reportovala i další rekordní zvýšení americké produkce, která vystoupala již na 10,7 mil. barelů denně. Dnes přitom ještě přijde na řadu číslo od Agentury Baker Hughes o aktivitě amerických těžařů, kde se očekává další nárůst počtu aktivních vrtných souprav, což by mohlo tlumit tlak na růst cen.