Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Třicet šedo-bílých labutí příštího roku

Třicet šedo-bílých labutí příštího roku

25.12.2018 7:52

Torsten Slok je hlavním ekonomem Deutsche Bank a pro své klienty vypracoval dlouhý seznam hlavních rizik pro příští rok. Najdeme na něm „staré známé firmy“, jako brexit, či italské tvůrce chaosu, ale i několik neobvyklých témat. Dívám se na ně následovně:

Do kategorie naprosto bílých rizikových labutí (tedy rizik obecně známých) spadá vedle onoho brexitu a Itálie i Čína. Či přesněji řečeno prudší než očekávané zpomalování její ekonomiky se všemi důsledky na okolní svět (hned několik bodů seznamu). To samé v podstatě platí o eurozóně a ze stejné skupiny ptactva jsou i obchodní války a tahanice, které Spojené státy vedou s Evropou a zejména s Čínou. 

V tuhle chvíli je známým rizikem i uzavření penězovodu pro běžný provoz americké vlády, které se točí kolem sporu o financování zdi s Mexikem. A zářivě bílou barvou svítí labuť ve formě snížené poptávky po globálních dluhopisech poté, co (či pokud) ECB ukončí svůj program kvantitativního uvolňování. Rizikem ale už v podstatě není třeba to, že by snížení daní americkým korporacím „podpořilo odkupy, ale ne investice“. Důvod je prostý: Žádný investiční boom se doposud nekoná, stejně jako mohutné vzedmutí se nabídkové strany americké ekonomiky. Můžeme tak už jen doufat, že tento efekt se dostaví později. 

Do šeda začínají být opeřenci mírně zabarveni ve chvíli, kdy hovoříme o nafukování, respektive prasknutí a následné nákaze z realitní bubliny v Kanadě a Austrálii. Deutsche Bank považuje za riziko i „pokračující inflaci na realitním trhu v Německu“. Sebenaplňující se proroctví by se pak mohlo negativním směrem roztočit třeba ve chvíli, kdy by invertující výnosová křivka negativně ovlivnila náladu na kapitálových trzích. A sama by tak významně přispěla k vyvolání recese, kterou historicky úspěšně predikuje (ale nyní jí to může kazit soustavný pokles časové prémie – viz mé předchozí úvahy). 

a 

Do skupiny značně šedých labutí bych pak zařadil možnost, že „monetární a fiskální politika jsou bez munice a svět si projde Minského momentem“. Čtenář může namítnout, že onen nedostatek munice by měl být považován za labuť hodně bílou – riziko obecně známé a diskutované. Já bych nesouhlasil ze dvou důvodů: 

Na fiskální frontě je výše uvedená pravdou u nejedné země, ale ne u všech (třeba u Německa). To samé platí u monetární politiky, kde jsme navíc plošně limitováni spíše tím, co jsme ochotni považovat za ještě přijatelné a co již ne. Vždy tu máme například možnost nějaké formy peněz z vrtulníků. Což může znít jako vrchol monetární nezodpovědnosti, ale pokud tuto možnost zvažujeme (jako to mimochodem intenzivně činil Friedman), zjistíme mimo jiné, že je například mnohem spravedlivější, než QE. Tedy nástroj, který vedle svých pozitivních dopadů ale pravděpodobně přispěl k růstu nerovnosti příjmů a bohatství. A to možná až za hranici, která je pro nejednu společnost ještě udržitelná bez toho, aby nastaly větší turbulence, hledání záchrany u rádobysupermanů všeho druhu a podobně. 

Na stejnou notu pak vyznívá i více bodů z uvedeného seznamu, včetně možnosti, že Fed a ECB začnou znovu s QE, ale to nezafunguje. Za hodně šedou (tj., nepravděpodobnou) labuť pak kvůli současnému rozpoložení Fedu můžeme asi považovat hrozbu, že Fed bude ignorovat mzdový růst a tím ohrozí marže korporací, nebo odkotví inflační očekávání. Seznam je to celkově vyčerpávající. Ale pokud si všimneme, že krize a problémy často vyvolává to, co nevidíme (či přesněji řečeno, před čím si zakrýváme oči), důležitější je, co se na seznam nedostalo. Asi proto se někdy říká „neočekávej nic, buď připraven na všechno“. 


 

Čtěte více:

Katar v lednu 2019 vystoupí z kartelu vývozců ropy OPEC
03.12.2018 9:24
Katar k lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC)...
Začne ECB v roce 2019 skutečně zvedat sazby?
04.12.2018 5:49
Není pochyb o tom, že ECB zamýšlí po létě roku 2019 začít s normalizac...
Přinese rok 2019 globální recesi či naopak uklidnění na trzích?
05.12.2018 12:55
Modely investiční společnosti Fulcrum ukazují, že globální ekonomika z...
Koruna má proplout neklidnými vodami roku 2019 a posílit
06.12.2018 9:28
Protiinflační politika České národní banky (ČNB) v příštím roce podpoř...
Země EU chtějí dohodu o dlouhodobém rozpočtu EU na podzim 2019
14.12.2018 8:38
Členské země EU by podobu příštího dlouhodobého rozpočtu bloku chtěly ...
Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
14.12.2018 13:51
Šedé labutě od Nomury: V Nomuře si sedli dohromady měnoví, dluhopisoví...
Pět důvodů k optimismu v roce 2019
17.12.2018 13:43
Zatímco se někteří analytici a ekonomové předhání v černých vizích pro...
Powellova doktrína: Na stopě nové strategii Fedu pro rok 2019
18.12.2018 13:34
Jerome Powell, šéf Fedu, tvrdí, že v noci nespí kvůli „prakticky všemu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y