Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v EU dál padá

Průmysl v EU dál padá

13.2.2019 12:37
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Ani prosinec nepřinesl pozitivní obrat dosavadního negativního trendu průmyslové výroby v eurozóně a vlastně i celé EU.

Výroba v průmyslu opět propadla a dostala se tak na úroveň konce roku 2016. V eurozóně produkce meziměsíčně poklesla o necelé procento, meziročně dokonce o 4,2 %. Nejde rozhodně o dobré výsledky a už vůbec ne o povzbudivý trend, nicméně už indexy nákupních manažerů naznačovaly, že se průmyslu nedaří získávat zakázky a směřuje k útlumu.

Situace ve východní části Unie je o něco příznivější než v té západní/eurové, kterou reprezentuje Německo (aktuálně -3,9 % meziročně), Francie (-1,7 %) a Itálie (-5,5 %). V tomto směru ještě ČR s téměř dvouprocentním růstem patří mezi premianty.

Co hledat za negativním vývojem jednoho z nejvýznamnějších evropských odvětví? Nejspíše je to celý mix negativních faktorů, které se začaly scházet už v průběhu loňského roku. Především jde o slábnoucí asijskou poptávku, dále pak brexit, který vede k přizpůsobování a odkladu investic a v neposlední řadě i trable automobilového průmyslu zasaženého nekompromisní “zelenou” politikou.

Z průmyslu se především v eurozóně stává brzda růstu, k níž bude muset přihlédnout i ECB. Do doby, než dojde ke změně na vrcholu jejího vedení, se však asi k ničemu nebude chtít jednoznačně zavazovat. Dnes zveřejněné číslo však dává tušit, že k růstu sazeb v eurozóně může dojít později, než se zatím zdá. Zvlášť pokud bude negativní trend ekonomického útlumu dál pokračovat.

 
 
 

Čtěte více:

Petr Dufek: Průmysl podle očekávání ztrácí dech
6.2.2019 9:20
Slábnoucí zahraniční poptávka nemohla nezanechat tuzemský průmysl nedo...
Průmysl v Německu klesl čtvrtý měsíc v řadě, očekávaný obrat v prosinci nepřišel
7.2.2019 9:58
Průmyslová výroba v Německu se v prosinci ve srovnání s předchozím měs...
Petr Dufek: Inflační skok
13.2.2019 9:31
Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu rychleji, než předpokládal trh i ...
Přebytek běžného účtu platební bilance pod 1 % HDP
13.2.2019 10:45
Bilance běžných transakcí někdy označovaná jako vnější bilance ČR skon...

Váš názor
 • EU taková hezká myšlenka
  14.2.2019 12:59

  a jak se to dá pos.., když to do ruky vezmou diletanti. Oni tu EU ti liberální neomarxističtí fanatici kur... né jenom demograficky a politicky, ale jde jim to i ekonomicky. Eurozóna je nejpomaleji rostoucím regionem světa! Merkelová, Juncker, Makrolon a celý nynější EU establishment, na tyhle lidi se bude vzpomínat jako na ty, co pohřbili EU... BRAVO
  Tom92
  • Re: EU taková hezká myšlenka
   14.2.2019 13:14

   Přesně, jak píšeš. Nic proti myšlence, nýbrž spousta výhrad proti způsobu její realizace. Avšak nic nového pod sluncem. Řada skvělých myšlenek byla v historii ideologicky znesvěcena mocipány.
   medvedvsechnosned
 • Ekonomka Hana Lipovská z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity
  14.2.2019 7:43

  "Dotace velkým firmám ničí naše malé firmy. Nesmyslná společná politika např. v oblasti zemědělství ničí náš venkov, krajinu i potravinářství. Regulace prodražuje řadu zakázek či stavby nových domů…Samozřejmě přínosem integrace by byl fungující společný trh. Bohužel na onom „jednotném trhu“ sice nebrzdí obchod cla a kvóty, nicméně existují překážky netarifní, které našim výrobcům škodí. Členství v eurovalu a nutnost platit účty za obědy druhých je problém viditelný, ale možná méně podstatný než ony skryté náklady eura. Hospodářské náklady „komunismu“ byly jistě nezanedbatelné, nicméně mnohem horší byl jeho otisk v myšlení lidí, kteří se naučili žít ve strachu. Obdobně hospodářské náklady EU nebudou pro naši zemi tak velkou katastrofou jako ideologická indoktrinace v oblasti genderu, homosexualismu či environmentalismu." Více zde https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Presne-pocty-Nejsme-proti-Nemecku-Nemecko-je-proti-nam-Reseni-je-jasne-vybizi-ekonomka-570437
  medvedvsechnosned
  • Nekálej furt na EU
   14.2.2019 9:18

   kdybys něco přečetl tak bys věděl, že napři. v zemědělství a potravinářství tvoří naše české dotace polovinu toho co dotovaní "podnikatelé" dostávají,podíl bionafty rozhodla EU snižovat a ejhle jeden "filuta" co ještě nebyl ve funkci tak mocně loboval až se u nás schválilo navýšení podílu a prodloužení doby takže i kdyby EU nebyla tak by si náš vůdce lůzy stejně dotace přidělil ale všeci kradnů enem jeden ne :o)
   Mike
   • Mike
    14.2.2019 9:28

    Abych podpořil názor Lipovské ze správní fakulty napíši, co si o dotacích myslím já. 1. Dotace jsou v protikladu s tržním mechanismem (nabídka - poptávka) 2. Působí protikonkurenčně (jak může konkurovat jedna strana druhé když na rozdíl od ní nemá dotace?) 3. Dotace mohou být příčinou korupcí a podvodů (stačí Googlit, příkladů je dost) 4. Umožňují vydírání dotovaného dotujícím (když budete proti uprchlickým kvótám a Dublinu, nedostanete dotace). 5. Dotace jsou nespravedlivé (přispívají na ně všichni daňoví poplatníci, přidělují se pouze vyvoleným) 6. Ten, kdo přerozděluje obrovské dotace, může vládnout ostatním aniž by prošel volbami (pán platí, pán poroučí). 7. Přerozdělováním dotací se živí velké množství zbytečných, dobře placených úředníků.
    medvedvsechnosned
    • Re: Mike
     14.2.2019 12:55

     shrnul si to přesně !!! Ale i zdejším probruselským demagogům se pravda blbě chroupe :-):-):-)
     Tom92
     • Tom
      14.2.2019 22:32

      Tak nevím, kdo je demagog. Ty myslíš, že dotace vymyslela eu. Že nejsou v USA, Jakponsku, číně a podobně?? Že nebyli včr před vstupem?? Jen věci primitivujete a zjednodušujete, přičemž zusta podporujete Babiše, největšího příjemce dotací
      Velkamedvědice
    • Re: Mike
     14.2.2019 9:47

     Pastuješ tenhle text furt dokola. seš normální?
     Velkamedvědice
     • VM
      14.2.2019 11:24

      Už jsi ten text konečně pochopil?
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       14.2.2019 22:26

       Spíš je otázka, že tys to objevil tak pozdě a píšeš to furt dokola. Jinak i dotace mohou být potřebné i smyslplné, ale proč to vysvětlovat oslíkovi, který ve finále napíše, že sem euro hujer i když pro vstuo hlasoval on, ne já
       Velkamedvědice
       • VM
        15.2.2019 8:58

        O vstupu se hlasovalo před 15 lety. Občanům tehdy chyběly jakékoliv praktické zkušenosti s EU, navíc nebyla Lisabonská smlouva a tisíce směrnic, které ořezávají suverenitu zemí. Právě proto zde máme až nyní brexit a před 15 lety nikoli. Právě proto zde máme až nyní Salviniho, Orbána, Okamuru, V4, problémy ve Francii atd., nikoli před 15 lety. 15 let je dostatečně dlouhá doba na objektivní praktické posouzení fungování v EU. Před 15 lety by brexit mezi obyvateli neprošel.
        medvedvsechnosned
    • Re: Mike
     14.2.2019 9:39

     A jak jinak než pomocí dotací chceš na volném trhu s potravinami prosadit, aby měl stát pro případ krize dostatečnou potravinovou soběstačnost? nebo navrhuješ zrušit volný trh potravin nebo rezignovat na potravinovou soběstačnost.
     ..
     • Dotuje se dovoz
      14.2.2019 10:39

      Kucííí pokud si myslíte, že se dotacemi řeší soběstačnost tak se mrkněte na čísla. Dotace jdou kromě té na hektar hlavně na řepku a v potravinářství je to absolutní katastrofa, cpe se Anofertu a pár dalším velkým firmám horem dolem aby nakonec zpracovávaly dovážené suroviny a protože je v Čechách zabalí do čínské folie tak je to jako český výrobek, takže soběstačnost nula, na rozdíl od té hrozné západní EU, kde se hodně hlídá aby dotace podporovaly menší a střední firmy a když se "hrozná" EU rozhodla, že korporacím dotace odebere kdože to hned letěl do Bruselu a loboval za státní peníze za jejich zachování, nějaký Slovák co nic nevlastní :o)
      Mike
      • Re: Dotuje se dovoz
       14.2.2019 11:13

       Nejde ani tak o soběstačnost, ale o to, aby se obdělávala pole. I když pěstuješ řepku pořád máš traktor a další zemědělskou techniku, znalosti a lidi, kteří to umí. A za rok zaseješ cokoliv bude třeba. Když to necháš trhu většina polí bude ponechána ladem a majitel bude čekat, kdy tam postaví skladovací halu. Ze zarostlého pole bez lidí a techniky vypěstuješ leda bodláky. Dotace nejsou ideální, ale pokud chceš jako stát nějakým způsobem ovlivňovat rozhodnutí soukromých subjektů je to furt lepší než stanovit dávky z hektaru, které musíš odvést jako to bylo za fašistů a komunistů.
       ..
       •  
        14.2.2019 11:46

        ale my tady dotujeme devastující velkovýrobu, produkci nesmyslné řepky a dotujeme velké potravináře to je naprosto nesmyslná politika (tedy má smysl pro pár majitelů a jednoho nemajitele ) a kdyby část půdy ležela ladem tak jak by měla tak by se prd stalo, pokud budeme v tom drancování pokračovat ještě pár desetiletí tak žádná úrodná půda nebude at se obdělává nebo ne :o)
        Mike
        •  
         14.2.2019 11:59

         Ano dotace jsou špatně nastavené, ale sama EU chce dotovat jen menší výrobce a česká lobby zastupující Tomana a Babiše dělá vše, aby se jich to netýkalo. Ale průměrná lopata bude nadávat na EU a zastávat se Babiše to nezměníme.
         ..
         • dvě tečky
          14.2.2019 12:05

          Vždy platilo a platit bude staré pořekadlo našich babiček, které vychází z reálně historických vlastnosti lidí: "hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere".
          medvedvsechnosned
     • dvě tečky
      14.2.2019 9:58

      Tak např. s cukrem podle asociace soukromého zemědělství ČR jsme dopadli takto: http://www.asz.cz/cs/zpravy-z-tisku/politika-a-ekonomika/cesko-prestava-byt-sobestacne-ve-vyrobe-cukru-protestuje-proti-reforme.html
      medvedvsechnosned
      • Re: dvě tečky
       14.2.2019 10:06

       Cukr z cukrové řepy nemůže cenově konkurovat cukru z cukrové třtiny pěstované v tropech. Co navrhuješ zrušit dotace, omezit volný obchod nebo prostě všechen cukr dovážet? Prostě si musíš vybrat.
       ..
       •  
        14.2.2019 10:24

        většina našich výrobků není schopna konkurovat čínským nebo indickým či tureckým a také nejsou dotovány. To je trh prostě.
        achilles
        •  
         14.2.2019 10:28

         Rozumím tomu správně, že bys potravinovou soběstačnost neřešil?
         ..
         •  
          14.2.2019 10:47

          já ne, já řeším jiné věci
          achilles
       • dvě tečky
        14.2.2019 10:14

        Občané této země nejsou od toho, aby navrhovali. To by si potom nemuseli královsky platit ze svých daní politiky v Praze a Bruselu. Jelikož si je však platí a ti se funkcí ujali dobrovolně, nesou plnou odpovědnost za dvojí kvalitu dovážených potravin či za zkažené hovězí z Polska. Také na těchto příklad je zřejmé, jak to centrálně (ne)funguje. I já konzumuji raději jablka z vlastní zahrady, než hnojené šmejdy čert ví odkud.
        medvedvsechnosned
        • Re: dvě tečky
         14.2.2019 12:03

         Máš recht lopaty jsou zde od toho, aby nadávaly (nebo nadávali?) na poměry, hlavně pak na EU.
         ..
         • dvě tečky
          14.2.2019 12:08

          Britové už ani nenadávají. Poznali, že je to marné, je to marné, je to marné. Proto mají před sebou už pouhých 6 týdnů vazalství.
          medvedvsechnosned
          • Re: dvě tečky
           14.2.2019 12:31

           vazalství? buď trochu soudný, EU je dobrá věc, pouze špatně řízena. Ale který stát je vždy dobře řízen, žádný, těžko tedy může být dobře řízeno soustátí. Mě EU vyhovuje, stejně jako demokracie. Nikdo nevymyslel nic lepšího.
           achilles
           • dvě tečky
            14.2.2019 12:37

            Manželství pod kuratelou tchyně je peklo. Manželství rovnoprávných partnerů je ráj na zemi. Zatímco ty chceš to manželství s tchýní, já tu tchýni odmítám.
            medvedvsechnosned
            • Re: dvě tečky
             14.2.2019 12:47

             EU nemá s tchýní nic společného, EU je polygamie.
             achilles
             • achiiles
              14.2.2019 12:58

              Mnohomaželství v naší kultuře stojí mimo zákon.
              medvedvsechnosned
   • Re: Nekálej furt na EU
    14.2.2019 9:23

    Myslím, že máš na Lejnosněda přehnané požadavky.
    ..
Aktuální komentáře
17.2.2019
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb
9:53AP: Trump dnes oznámí financování zdi za osm miliard dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data