Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zločin a globální finance

Zločin a globální finance

27.02.2019 13:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomka Susan Strange, která zemřela v roce 1998, tvrdila, že „finanční zločin je v současném globálním finančním systému hluboce zakořeněn“. Server Opendemocracy.net, který její myšlenky připomíná, píše, že příkladů je celá řada, od manipulace sazby Libor až po „temné peníze stojící za hlasováním o brexitu“. Vlna finančního zločinu přitom podle ekonomky začala již v sedmdesátých letech a „není náhoda, že od té doby stále roste“.

Strange ve své době psala, že k neradostnému stavu v první řadě přispívá to, že „peníze jsou mezinárodní, ale regulace národní“. Peníze se tak mohou volně pohybovat po celém světě a vyhýbat se národní regulaci a zákonům. Mezinárodní organizace zase nemají dostatečnou moc a potřebné nástroje, aby situaci dostaly pod kontrolu. Řešením je tak pouze koordinovaný postup mezi nejvýznamnějšími světovými ekonomikami.

K podvodům a zločinům podle ekonomky vyloženě vybízejí daňové ráje. „Drancování veřejných peněz a státních firem by bylo značně omezené, kdyby nebylo kam tyto peníze poté převést,“ tvrdila Strange. Jenže bankovní tajemství umožňuje vyhýbat se daním, obchodovat s drogami a páchat další zločiny, které se následně stávají „nerozlišitelné od normálního podnikání“.

Třetí významný problém představují „extravagantní bonusy bankéřů a následná kontaminace politiky“. Strange se domnívala, že bonusy jsou „obscénní velikosti“, vytvářejí „morální kontaminaci“ a posilují vazbu mezi financemi a politikou. Úplatky v politice sice nejsou ničím novým, ale s tím, jak finance začaly dominovat celé reálné ekonomice, se problém posunul na úplně jinou úroveň.

Strange tvrdila, že čtvrtým problémem je rovnítko mezi penězi a politickou mocí. Globalizace „redefinovala politiku, ta již není jen o tom, co se děje ve vládě, ale i o moci na trzích“. Zatímco tak roste moc a bohatství jedněch, státům chybí daňové výnosy a slábne jejich pozice. Celá spirála se pak roztáčí stále rychleji a „národní politika se stává zajatcem globálních finančních trhů“.

Opendemocracy míní, že tyto názory jsou stále relevantní. Například studie z roku 2015, kterou zpracoval James S. Henry z Columbia University, tvrdí, že asi 24 – 36 bilionů dolarů drží americké subjekty v zahraničí. U velké části jde o peníze z legitimního podnikání, ale ty „přispívají k vytváření systému, ve kterém bují finanční zločin“. A server připomíná i varování ekonomky: Pokud se finanční systém nedostane pod kontrolu, může zničit celý liberální řád Západu.

Zdroj: Opendemocracy.net


 
 

Čtěte více:

Webinář už dnes: První kroky s obchodní platformou WebTrader a aplikací Patria MobileTrader
13.02.2019 10:14
Pro úspěšné investování na finančních trzích je klíčové dobré složení ...
Aktualizace výhledu Patrie na 2019: Akciový potenciál a horšící se prognózy
18.02.2019 6:47
Bouřlivý vývoj na finančních trzích v závěru loňského i začátkem letoš...
Aktualizace výhledu Patrie na 2019: Pozdní fáze hospodářského cyklu a sektorová rotace
18.02.2019 11:52
Bouřlivý vývoj na finančních trzích v závěru loňského i začátkem letoš...
Nové finanční technologie vyžadují mezinárodní spolupráci, ne hraní si na svém písečku
21.02.2019 12:52
Během poslední finanční krize se jasně ukázalo, jak potřebná je meziná...

Váš názor
  •  
    27.02.2019 15:05

    Celý svět je v podstatě v rukách "hazardních hráčů" a podvodníků, jinak se to nazvat nedá. A nikdo s tím nic nedělá, bohatým to vyhovuje, politici ve svých funkcích také bohatnou, takže v jednom šiku, a chudí o tom nic nevědí. Místo světové odpovědnosti všichni jen sledujeme, jak to jde dopr. A nebude viníka, demokratický většinový systém to nevyřeší, když je polovina hlupáků, nebo jen těch, kteří nemají a chtějí mít, což by dopadlo ještě hůř. Společnost založená na egu jednotlivce nemá právo přežít. Takže je to nakonec dobře, že se tu jednou utlučeme jako přemnožené krysy. Hezký den přeju.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index