Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VoxEU: „Vítěz bere vše“ funguje možná v celé globální ekonomice

VoxEU: „Vítěz bere vše“ funguje možná v celé globální ekonomice

06.08.2019 13:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada studií se zabývá růstem tržní síly velkých korporací na americkém trhu, na vývoj v globální ekonomice se nyní zaměřují ekonomové Federico Diez, Jiayue Fan a Carolina Villegas-Sanchez. Na stránkách VoxEU tvrdí, že v USA dochází k úpadku konkurence a dynamiky podnikatelského prostředí. To se následně promítá například do nižších investic a poklesu podílu práce na celkových příjmech. Srovnání s vývojem v Evropě vede některé ekonomy k závěru, že příčinou tohoto vývoje je rozdílný přístup k regulaci.

Diez a jeho kolegové se zaměřují zejména na vývoj globálních ziskových marží v letech 2000–2015. Jak ukazuje následující obrázek, marže celosvětově vzrostly o 6 %. Ekonomové dodávají, že je to méně než jejich růst pozorovaný v USA a globální vývoj byl tažen zejména vyspělými trhy. Marže firem soukromého sektoru v rozvíjejících se zemích během uvedeného období spíše stagnovaly.

1

Ekonomové rozdělili firmy do tří skupin podle výchozí výše jejich marží a sledovali jejich další vývoj. Ten je zobrazen v následujícím grafu. Je zřejmé, že marže u ziskových společností měly tendenci ke stagnaci, zatímco u těch vysoce ziskových rostly:

2

„Růst marží jde napříč sektory a zeměmi, ale je koncentrován jen u malého počtu firem. To může naznačovat, že ve hře je efekt: „Vítěz bere vše.“ Na odhad celkového vlivu na ekonomiku ale bude třeba další analýzy vývoje marží a reálné ekonomiky včetně nižších investic, inovací a poklesu podílu práce na celkových příjmech,“ tvrdí ekonomové. V USA pak zjistili, že funguje „významný efekt realokace zdrojů směrem ke společnostem s vysokými maržemi“. To může potvrzovat závěry předchozích studií, které hovoří o „superhvězdných společnostech“.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Vysoké dluhy paralyzují, pomohlo by i lepší zdanění nadnárodních korporací
16.04.2019 10:29
Ekonomický růst zpomaluje a veřejné dluhy zůstávají po celém světě na ...
Proč na sebe mohou nyní korporace věšet rekordní objem dluhů?
03.06.2019 17:59
Vysoké vládní dluhy jsou populárním terčem kritiky, mnohdy právem. Tat...

Váš názor
  •  
    06.08.2019 13:38

    Tento trend lze pozorovat i u nás. Otázky zní: 1) Je to dobře? 2) Jak proti tomu zasáhnout? 3) Jaké formy podpory malého a středního podnikání mají smysl? 4) Je ohrožena svoboda střední třídy?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y