Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Další propad prodejů aut v EU, tentokrát o více než tři čtvrtiny

Rozbřesk: Další propad prodejů aut v EU, tentokrát o více než tři čtvrtiny

19.05.2020 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Už v březnu se evropský trh s osobními automobily, měřený registracemi nových osobních aut, propadl o více než polovinu, v dubnu to bylo meziročně dokonce o tři čtvrtiny. Pandemie koronaviru a s ní spojené restrikce a dobrovolné odstávky výrobců v podstatě zcela ochromily prodej osobních vozů napříč kontinentem a výrazný pokles prodejů byl patrný i v zemích, které k žádným razantním restrikcím nepřistoupily. Prozatím šlo o tzv. nákladový šok, který kromě zmíněných restrikcí a odstávek umocnilo i zamrznutí dodavatelských řetězců v rámci některých výrobních skupin.

Ve srovnání s loňským dubnem se v EU a ve Velké Británii, která zůstává dál jedním z nejvýznamnějších trhů pro tuzemské automobilky, prodalo celkem o zhruba milion vozů méně. Výpadek za první čtyři měsíce už dosáhl 2,1 mil., respektive 39 %. Už na první pohled je zřejmé, že tak velký schodek v prodejích se nepodaří v dalších měsících dorovnat a celý trh letos zůstane v červených číslech. Téměř úplně se v dubnu zastavily prodeje aut v Itálii (-97,6 %), Španělsku a Belgii (a Velké Británii, již vyčleněné ze statistik), tj. v zemích, které měly s nákazou největší problém. Nejnižší procentní ztrátu prodejů naproti tomu pocítilo Dánsko (-37 %) a Švédsko (-37,5 %).

Asi nemá smysl rozvádět, že propad registrací se dotýká všech výrobců nebo že je citelnější pro ty, které jsou domicilované právě v nejvíce zasažených zemích (viz FCA Group). Současná pandemie tak nemohla nenechat nedotčené i s jejich letošními tržními podíly. Z tohoto pohledu jako vítěz vychází VW s více než čtvrtinou trhu, včetně Škody Auto, BMW a Toyota. Na opačném konci žebříčku pak jsou PSA spolu FCA.

Výsledky prozatím ukazují, jak autoprůmysl zasáhl nákladový šok, nicméně možná ještě podstatnější bude, jak se vyrovná s nadcházejícím šokem poptávkovým. Přece jen odložené nákupy lze realizovat se zpožděním, nicméně recesí seškrtané rozpočty budou znamenat i nižší reálnou poptávku v dalších měsících. Ostatně průzkumy mezi firmami i domácnostmi nižší zájem o nákupy aut zřetelně indikují. A příliš nadějně nevypadají ani mimoevropské trhy, kam směřuje zhruba třetina celkové produkce automobilového průmyslu EU. A to zcela ponecháváme stranou hrozby pokut za „nezelená“ auta, která mají už brzy tomuto průmyslu uštědřit další ránu.

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Koruna má za sebou poměrně poklidný den, během kterého si vůči euru připsala necelých deset haléřů a zavírala blízko hranice 27,60 EUR/CZK. Trh prozatím vstřebal jak nekonvenční nástroje zvažované centrální bankou, tak i špatná čísla z ekonomiky. Dnes jsou na pořadu dne „jen“ ceny v průmyslu, které nejspíše potvrdí další oslabení inflačních tlaků ve výrobě, a tak tento týden nejzajímavější data v podobě indexů nákupních manažerů i našich hlavních obchodní partnerů přijdou na řadu až v pátek.

Relativně poklidný je i vývoj na dluhopisovém trhu, kde se dál výnos desetiletého státního dluhopisu pohybuje pod jedničkou, a už zítra ho čekají další tři aukce státních papírů se splatností pět až dvacet let.

Zahraniční forex

Nejen naděje vkládané v úspěšný vývoj vakcíny proti koronaviru, ale především společné prohlášení německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Macrona, že připravují na půdě EU tzv. “Fond oživení”, přinesly eurodolaru body. Z pohledu integrace E(M)U je přitom důležité, že fond (v řádu 500 mld. euro) by vznikl pod křídly EU, která by si na něj ve svém jménu půjčila na kapitálových trzích. Peníze z fondu by pak měly být distribuovány jako granty do nejvíce postižených regionů koronavirem. Společná fiskální politika je samozřejmě něco, co se euru musí líbit, což včera bylo vidět nejen na páru EUR/USD, ale i EUR/CHF, jenž se rovně posunul výše. Zdali se podaří společnou iniciativu Německa a Francie dotáhnout do úspěšného konce, není ale jisté, neboť naráží na odpor severských zemí a Rakouska.

Dnešek bude kromě německého indexu podnikatelské nálady ZEW také o sérii vystoupení centrálních bankéřů z ECB a Fedu.

Ropa

Ropě se vstup do nového týdne nebývale daří a severomořská ropa Brent během včerejšího obchodování úspěšně pokořila hranici 35 dolarů za barel, kde se pohybovala naposledy v polovině března. Extrémně pozitivní sentiment pohání především otevírání jednotlivých ekonomik, které s sebou přináší oživení spotřeby paliv, a to v mnoha ohledech rychleji, než trh původně předpokládal. Navíc, pozadu nezůstává ani nabídková strana trhu - první odhady ohledně květnové těžby kartelu OPEC naznačují solidní disciplínu a vcelku striktní dodržování rekordních produkčních škrtů.


 

Čtěte více:

Němečtí autoexportéři jsou nejvíce pesimističtí od roku 2009
06.04.2020 8:41
Němečtí vývozci automobilů hledí do příštích měsíců kvůli obavám z dop...
WSJ: Americké automobilky chtějí obnovit výrobu od 18. května
28.04.2020 10:30
Velké americké automobilky General Motors, Ford Motor a Fiat Chrysler ...
Čistý zisk Daimleru se kvůli koronaviru propadl o 92 procent
29.04.2020 11:26
Čistý zisk německé automobilové skupiny Daimler se v prvním čtvrtletí ...
Prodej aut v Číně v dubnu poprvé po téměř dvou letech vzrostl
11.05.2020 13:05
Prodej aut v Číně se v dubnu poprvé za téměř dva roky zvýšil. Ekonomik...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba