Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jirásek hledí do minulosti, Libuše a akcie hledí do budoucnosti

Jirásek hledí do minulosti, Libuše a akcie hledí do budoucnosti

09.06.2020 17:42

Akciový trh se nezaobírá krátkodobými problémy ekonomiky, namísto toho hledí do vzdálenější budoucnosti. A ta nevypadá zle. To je jedno z možných vysvětlení toho, proč si akcie v USA nyní vedou tak dobře – zejména relativně k aktuálnímu stavu ekonomiky a vlastně celé společnosti. Dodat by toho k takové úvaze šlo dost – třeba to, proč jindy hovoříme o přílišném důrazu akcií a investorů na krátké období a ignorování dlouhodobého výhledu. Podívejme se ale dnes radši na pár ukázek toho, jak jsou akcie „citlivé“ na krátké a delší období.

Představme si, že dividendy na akcii v nějakém akciovém indexu dosahují 10 dolarů. Bezrizikové sazby dosahují 5 % a odpovídají nominálnímu růstu ekonomiky (2 % inflace a 3 % reálný růst). Riziková prémie akciového trhu je 5 % a požadovaná návratnost je u akcií tedy 10,5 %. Očekává se, že ony dividendy porostou v souladu s nominálním produktem (5 %, nebude se tedy měnit podíl zisků na produktu). V následujících 10 letech se tak budou dividendy podle současného očekávání vyvíjet podle obrázku (i poté rostou o 5 % ročně):
1
Současná hodnota dividend, a tudíž indexu, je v tomto případě 181 dolarů. Nyní si představme, že nastane propad ekonomiky, zisků a dividend zobrazený v následujícím grafu. Pokud necháme ostatní parametry konstantní, klesne hodnota indexu na 172 dolarů (tedy asi o 5 % relativně k oněm 181 dolarům). Jde o scénář, kdy je propad znatelný, ale je eliminován tak, že do deseti let je vše zpět na trendu. Hodnota akcií v indexu tak klesne jen kvůli přechodnému poklesu pod trend. V praxi by se během propadu posunuly i bezrizikové sazby a rizikové prémie, ale můžeme třeba předpokládat, že tento pohyb by se mohl do značné míry vyrušit:
2
Ve výše uvedeném případě se dividendy dostaly na výchozů úroveň po třech letech. Následující graf ukazuje delší recesi, kdy se dividendy dostanou na úroveň roku 1 až po šesti letech. I zde se ale na trend vrátí do deseti let. V tomto případě je hodnota indexu 166 dolarů, tedy o 9 % níže:
3
Poslední příklad ukazuje původní recesi (172 dolarovou), ovšem s tím, že tato recese vyvolá strukturální změny a kvůli nim dlouhodobý růst klesne z 5 % na 4 %. Zde hodnota indexu daná očekávanými dividendami klesne až na 152 dolarů, tedy oproti původnímu 182 dolarovému scénáři o 16 %.
4
Akcie by teoreticky skutečně měly brát v úvahu dlouhé období, přesněji řečeno všechna období. Parafrází klasika „Jirásek hledí do minulosti, Libuše a akcie hledí do budoucnosti“. Co pak ukazuje výše uvedené? Poučení první a druhé: Recese snižuje hodnotu akcií, i když se vše vrátí po čase na trend. Pokud je ale recese krátká a mělká, dopad může být nevýznamný. Ani hluboká recese s návratem na trend nezpůsobí takovou destrukci hodnoty, jako recese mírnější, které ovšem poškodí dlouhodobější potenciál ekonomiky. Z tohoto pohledu skutečně záleží hlavně na tom, co udělá současný vývoj s potenciálem, a ne na pár čtvrtletích (popřípadě viz můj páteční článek „Nominální mezera“).

U posledního grafu a scénáře bychom ještě mohli uvažovat o tom, že bezrizikové sazby by měly kvůli nižšímu dlouhodobému růstu nominálního produktu klesnout. Pokud bychom předpokládali, že již od roku 1 skutečně klesnou, a to opět na úroveň růstu NHDP (4 % a nezvýší se rizikové prémie), tak hodnota indexu dosahuje 182 dolarů. To není překlep, hodnota se skutečně vyhoupne na stejnou úroveň, jako v základním scénáře bez recese. Poučení třetí: Pokles bezrizikových sazeb (a to tažený pouze fundamentem) může úplně eliminovat negativní dopad nižšího růstu produktu, zisků a dividend na hodnotu akcií. To je ale téma samo o sobě (včetně samotného poměru sazeb a nominálního růstu).


Čtěte více:

Fidelity International: Akciové trhy ochabují, když je nejvíc potřebujeme
09.06.2020 13:52
Vlády po celém světě zažehávají „stroje času“. Snaží se zajistit si v ...
NBER: Ekonomika USA v únoru vstoupila do recese
09.06.2020 8:41
Ekonomika Spojených států v únoru vstoupila do recese, a ukončila tak ...
Rekordní pokles ekonomik eurozóny i EU byl nižší než v odhadech
09.06.2020 11:24
Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v prvním čtvrtletí klesl proti pře...
Strategie pro současné trhy: Napjaté akcie a stále příliš hotovosti stranou. Co s tím?
09.06.2020 12:15
Žádná z hlavních tříd aktiv nevykazuje momentálně tolik optimismu jako...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m