Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Čínská měna bude růst na globálním významu rychleji, než se všichni domnívají

Víkendář: Čínská měna bude růst na globálním významu rychleji, než se všichni domnívají

07.11.2020 8:19
Autor: Redakce, Patria.cz

V historii existovaly tři hlavní „měnové říše“. První z nich vytvořili Nizozemci, druhou tvořila Británie a třetí Spojené státy. Byla to tedy říše nizozemského guldenu, britské libry a amerického dolaru. Ve své době šlo vždy o země, které byly ve světě nejvýznamnější z hlediska mezinárodního obchodu. Nyní se takovou zemí stala Čína. Pro Bloomberg Markets to uvedl známý investor Ray Dalio z Bridgewater Associates.

Podle investora již vidíme, že čínské kapitálové trhy se otevírají světu, to bude probíhat i u renminbi, bude se otevírat kapitálový účet a začnou vzkvétat finanční centra v Číně. „Nedomnívám se, že se z renminbi stane rezervní měna rychle, ale stane se tak dříve, než se domnívají ostatní. Podle mého názoru k tomu dojde v následujících pěti letech. Otázkou je, co bude sloužit pro uchování hodnoty v tomto mezidobí. Právě kvůli ní vidíme nyní takový pohyb k finančním aktivům,“ uvedl Dalio.

Nemůže ale Čína narazit kvůli svým rostoucím dluhům? Investor míní, že u nich je u každá země podstatné, v jaké měně dluhy jsou. Pokud se jedná o domácí měnu, existuje podle něj mnoho způsobů, jak se s vysokými dluhy vypořádat. Včetně restrukturalizace, která by přinesla snížení hodnoty dluhů. Ta podle investora obvykle dosahuje 30 – 40 %. (Vezmete dluhy, převedete je na rozvahu státu a snižujete je o 2 % ročně. Jsou jinak nastaveny sazby a celkově nejde o problém,“ míní Dalio s tím, že podle něj se Čína nenachází v nezvládnutelné dluhové pozici.

Přináší Číně výhodu to, že její politika je nastavována dlouhodobě a k jejím změnám nedochází „každých pár let“? Dalio se domnívá, že takový přístup „má rozhodně své výhody“. Mezi ně má patřit to, že do vedoucích politických pozic se lidé nedostávají na základě „soutěže popularity“. A také „vedení země, které vypadá podobně jako vedení velké korporace“. Tyto výhody se projevují například tím, jak země zvládla COVID, kdy byly jasně dané příkazy, které lidé poslouchali namísto toho, „aby spolu bojovali a vše probíhalo chaoticky jako v demokraciích.“ Dalio ovšem dodal: „Jak říkal Platón, existují cykly a žádný systém netrvá věčně.“

Dalio zmínil, že má velkou část svého investičního portfolia v Číně i v USA. Pro první zemi ale hovoří úrokový diferenciál, růstový diferenciál a významným prvkem je „vnitřní řád“. „Mnohem radši budu vlastnit čínské obligace než obligace americké. To samé u měny, protože pro Čínu bude hovořit tok kapitálu,“ řekl investor. Nicméně dodal, že tu není jen Čína a Spojené státy.

Ray Dalio hovořil před několika dny i na Yahoo Finance o tom, zda a případně jak je třeba změnit fungování kapitalismu. Podle jeho názoru je základní pohled jednoduchý – jde o to, zda systém splňuje to, co od něj očekáváme. Podle tohoto měřítka současná forma kapitalismu nefunguje, i když v něj samotný investor věří. Ona nefunkčnost je podle investora v USA zřejmá třeba na chudobě či na systému vzdělávání.

Na úrovni firem je například smysluplné snažit se o nahrazování lidské práce novými technologiemi, ale na úrovni celé společnosti to vede k prohlubování příjmové mezery. K tomu platí, že bohatší lidé vynakládají například mnohem více peněz na vzdělání svých dětí. Nikdo tak nedělá nic špatného, ale celý systém generuje situace, které mohou vyústit v chaos a nepokoje.

Dalio na závěr rozhovoru pro Yahoo Finance uvedl, že lidé musí být „radikálně otevření“, nepomůže jim, pokud budou naopak uzavření novým věcem. K tomu je dobré poučit se z minulosti a dobře si vybírat lidi, kteří nás ovlivňují. Ohledně investic pak Dalio uvedl, že „hotovost není bezpečná investice, ale je to investice velmi riziková“. Dobrá diverzifikace pak znamená držet globální aktiva v různých zemích, měnách a na různých trzích.

Zdroj: Bloomberg Markets, Yahoo Finance, Youtube

 
 

Čtěte více:

Aghion: Covid a povaha kapitalismu
01.07.2020 15:14
Současná pandemie ukázala „strukturální dichotomii mezi modely kapital...
Zingales: Friedmanův klíčový princip po 50 letech
10.09.2020 11:12
V polovině osmdesátých let začal v akademickém prostředí i ve firemním...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data