Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

27.11.2020 5:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropští bankéři doufají, že měsíce otravných regulací skončí ještě před svátky a že budou moci opět svobodně nadělovat dividendy. Evropská i britská centrální banka se v příštích týdnech rozhodne, zda jsou banky už dostatečně silné na to, aby odolaly dalším covidovým šokům a aby si udržely konzervativní linii bonusů bez další pomoci daňových poplatníků.

Výplaty akcionářům bank byly zmrazeny v březnu výměnou za bezprecedentní regulační úlevy a vládní úvěrové záruky. Odpověď tvůrců politik na počáteční tržní šok pomohla zadržet ekonomické škody z pandemie. ECB uvedla, že její de facto zákaz zadržel v bankovním systému zhruba 30 miliard eur, které by jinak šly investorům. Jenže od té doby vyvolává toto omezení mezi finančními titány frustraci, když sledují, jak jejich akcie pokulhávají.

"Jde o to, jak udělat bankovní systém investovatelným," uvedl na středeční konferenci Lorenzo Bini Smaghi, předseda Societe Generale a bývalý člen výkonné rady Evropské centrální banky. "Pokud nastane skutečná krize a budete potřebovat soukromý kapitál, nebude v systému dostatek kapitálu na podporu ekonomiky. Odkud tento kapitál přijde? Bude muset přijít od daňových poplatníků.“

Pro jaké možnosti by se mohly ECB a Bank of England v prosinci rozhodnout?

Ponechat dividendy zmražené

To by pro investory bylo jistě velkým zklamáním. "Prodloužení zákazu není udržitelné, je to karanténa uvalená na finance," uvedl Romain Boscher, který dohlíží na 191 miliard dolarů ve funkci globálního investičního ředitele pro akcie u Fidelity International. "Žádat akcionáře, aby nesli riziko bez dividendy, je implicitním znárodněním."

Ekonomika je ale stále příliš křehká, tvrdí někteří regulátoři a poukazují na společnosti a spotřebitele, kterým bylo na začátku letošního roku umožněno pozastavit splácení půjček ve výši 1 bilionu dolarů. Je tu také obava, že pokud by se umožnilo silným bankám vyplácet dividendy, mohlo by to stigmatizovat slabé banky.

Úplně zrušit zákaz

Regulátoři by se mohli vrátit k přístupu před krizí a umožnit bankám vyplácet dividendy, pokud předčí kapitálové požadavky. To by mohlo znamenat tučné výplaty. Mnoho bank si totiž od pádu v roce 2008 vytvořilo tučné rezervy. Ale vzhledem k rekordním úrovním kapitálu bank, které na konci třetího čtvrtletí podporovaly regulační úlevy a vládní podpora, to může být tvrdý oříšek.

Také členka dozorčí rady ECB Kerstin af Jochnick poukázala na mnoho nejistot, které by mohly tento přístup podkopat. "Nyní si procházíme další obtížnou fází krize s rostoucím počtem infekcí a souvisejícími veřejnými zásahy. Zároveň si však myslím, že tu jsou pozitivnější signály jako vakcína a to, jak se naše ekonomiky budou moci zotavit,“ uvedla na středeční konferenci. "Situaci je poměrně obtížné reálně posoudit a také to, jaký bude mít dopad na rozvahy bank."

Omezit výplaty

Dozorčí rada ECB jednala o omezení dividend na určité procento čistého ročního příjmu, uvedli minulý měsíc lidé obeznámení s touto záležitostí. To by udrželo kapitál v systému a zároveň by to umožnilo i výplatu. Mohlo by to také snížit konkurenční tlaky na banky. Přesto není jasné, zda to je proveditelné z právního hlediska.

"Zastropování dividend by bylo také velmi nespravedlivé vůči těm bankám, které mají silnou úroveň kapitálu," uvedl Boscher z Fidelity. Podle analytika společnosti Bloomberg Intelligence Jonathana Tyceho mohou nejlépe kapitalizované a nejziskovější evropské banky v příštím roce vyplatit ve formě dividend a zpětného odkupu akcií 40 až 50 % čistého zisku roku 2020. Širšímu odvětví bude ale pravděpodobně povoleno začít s odčerpáváním přebytečného kapitálu až v roce 2022, dodal.

Počkat si na zátěžové testy

Regulační orgány by se mohly zavázat, že příští rok umožní bankám vyplácet dividendy podle toho, jak se jim bude dařit v zátěžových testech. Další taková zkouška v Evropské unii začne v lednu a výsledky budou na konci července. To by byl transparentnější proces, ale pro investory by znamenal další čekání. Zátěžový test EU byl také již dříve kritizován za to, že je pro banky příliš snadný.

Rozdělit cesty s BoE

Obě centrální banky by se mohly vydat různými cestami. Ta z nich, která se vydá jestřábější cestou, znevýhodní své banky oproti svým mezinárodním konkurentům. USA se začátkem tohoto roku rozhodly pro pragmatičtější možnost, jak omezit výplaty bank, a Švýcarsko své banky požádalo, aby je v roce 2020 rozdělily na dvě výplaty.

Ať už bude výsledek jakýkoli, regulační orgány se snaží zdůrazňovat, že tento zákaz je mimořádný a že se nestane součástí jejich nástrojů. "Je to dočasné," řekl viceprezident ECB Luis de Guindos. "Bude to záviset hlavně na vývoji a projekcích vývoje ekonomiky. Chceme se vyhnout úvěrové krizi a udržet tok úvěrů do reálné ekonomiky. “

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

ECB: Zisky bank zatím zůstanou slabé, je třeba restrukturalizace
16.11.2020 15:31
Ziskovost evropských bank se na úrovně z období před příchodem koronav...
Zodpovědné investování promlouvá do „nezávislé“ švýcarské měnové politiky
21.11.2020 14:56
Už není pochyb o tom, že zodpovědné investování je jedním ze silných i...
FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
25.11.2020 15:59
Evropská centrální banka (ECB) naznačila, že by příští rok mohla banká...
Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha
26.11.2020 15:49
Na trhu panuje optimismus. Americké volby jsou pro finanční trhy již p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data