Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři body, které dnes sledovat u ECB

Čtyři body, které dnes sledovat u ECB

10.12.2020 5:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Až bude dnes Christine Lagardeová oznamovat nejnovější měnověpolitické rozhodnutí ECB, bude mít pro vlády a banky v eurozóně prostý vzkaz: Nemějte strach ze zvyšování úrovně zadlužení, výpůjční náklady zůstanou hodné nízké po velmi dlouhou dobu. O tom, co dnes v rozhodnutí ECB sledovat, napsal list Financial Times.

Lagardeová i jiní představitelé ECB v posledních týdnech naznačovali, že centrální banka eurozóny s velkou pravděpodobností zvýší stimulační balíček, aby se pokusila zmírnit hospodářskou újmu, kterou způsobuje koronavirová pandemie.

ECB zřejmě rozšíří svoje hlavní nástroje pro boj s krizí; rozhodne se nakupovat více dluhu po delší dobu a poskytovat bankám finanční prostředky se silně záporným úrokem, pokud nechají do ekonomiky dál téct peníze ve formě úvěrů.

Podle některých investorů ECB na neformální úrovni přijala strategii řízení výnosové křivky s cílem držet výnosy na určité úrovni tak, aby omezila výpůjční náklady, dokud nedojde k zotavení ekonomiky a inflace nezrychlí na cílovou odnotu. Lagardeová to otevřeně nepřipustila, minulý měsíc ale slíbila, že „finanční podmínky zůstanou mimořádně příznivé tak dlouho, jak bude třeba“.

Dnes budou tedy komentátoři sledovat tyto čtyři body:

Nekonečné QE

Mimořádný pandemický program nakupování dluhopisů (PEPP), ve kterém chce ECB do června nakupovat dluhopisy až za 1,35 bilionu EUR, ECB zřejmě rozšíří a prodlouží. V původním rámci zbývá utratit ještě 600 miliard EUR. Podle většiny ekonomů ECB přidá dalších minimálně 500 miliard a program prodlouží do konce roku 2021. Podle řady z nich půjde ještě dál, konkrétně do června 2022.

To už by bylo dost na to, aby nakupovala 70 % veškerých dluhopisů, které příští rok vydají vlády v eurozóně, domnívá se Frederik Ducrozet, analytik v Pictet Wealth Management.

Větší otázkou je, jak si ECB poradí, až pandemická krize skončí. Podle Isabel Schnabelové, členky Výkonné rady ECB, potrvá hospodářská krize déle než krize zdravotní, což naznačuje, že ECB bude pravděpodobně nakupovat dluhopisy dlouho poté, co bude už proočkováno dost lidí.

Větší podpora pro banky

Půjčovat peníze bankám za ultranízký úrok je dalším hlavním nástrojem ECB v její odpovědi na krizi. Operace v programu TLTRO rozpůjčovaly bankám skoro 1,5 bilionu EUR s úrokem i jenom -1 %. Podmínkou je, že banky nezmění svoje úrovně poskytování úvěrů.

Tento program by měl skončit v březnu, ECB už ale naznačila, že ho asi prodlouží. Jasné není, zda půjde se sazbou ještě hlouběji do záporného teritoria.

Několik ekonomů čeká, že banka sníží svou depozitní úrokovou sazbu (úroková sazba vkladové facility) z nynějších -0,5 %. Jasné není, zda zvýší výjimku pro banky na negativní úrok, které platí u vkladů uložených u ECB a je stanovena na šestinásobek minimálních rezerv dané bankovní instituce. Podle analytika banky ABN Amro Nicka Kounisa by ho ale mohla zvednout na osminásobek.

Horší prognóza

Možný hospodářský útlum ve čtvrtém čtvrtletí podle většiny ekonomů přiměje ECB k tomu, že sníží očekávané tempo hospodářského růstu v příštím roce, jakkoli to bude možná dorovnávat lepší předpovědí pro roky 2022 a 2023. Zásadní je, zda srazí i svoji prognózu inflace, a jak hluboko pod cílem bude růst cenové hladiny vidět v roce 2023.

Silné euro

Euro v posledních týdnech posílilo k dolaru nad 1,21 USD, což je nejvyšší úroveň od roku 2018. Takovýto kurz vypovídá většinou o slabším dolaru, je zde ale obava, že silnější euro vytváří tlak na zpomalení inflace skrze nižší dovozní ceny.

Silnější euro „neguje skoro všechny reflační benefity ze strany národních a očekávaných společných letošních rozpočtových opatření v reakci na pandemii“, domnívá se Lena Komileva, hlavní ekonomka v G+Economics.

Prezidentka Lagardeová již dříve uvedla, že ECB sleduje devizový kurz, a dnes by mohla vyjádřit další obavy z hospodářských důsledků, pokud se bude kurz i nadále nacházet vysoko.

Zdroj: FT

 

Čtěte více:

Víkendář: Fed změnil svou strategii, bylo by to vhodné i u ECB?
22.11.2020 9:23
ECB je v procesu hodnocení a analýzy své monetární politiky. Skončit m...
FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
25.11.2020 15:59
Evropská centrální banka (ECB) naznačila, že by příští rok mohla banká...
BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
26.11.2020 14:13
Rozdílný přístup mezi evropskou a americkou měnovou politikou zvyšuje ...
Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
27.11.2020 5:52
Evropští bankéři doufají, že měsíce otravných regulací skončí ještě př...
Týdenní výhled: Nervydrásající jednání EU-Británie a další akce ECB
07.12.2020 13:24
Začínající týden nebude o nových makrodatech a už ani o firemních výsl...

Váš názor
  •  
    10.12.2020 8:35

    to jsou blázni ti bankéři.....tak ať peníze přímo natisknou a rozdají je občanům....myslím, že ta jejich politika vede k dostatečný inflaci v nemovitostech a akciích.....holt máme jeden žaludek, více toho nesežereme, více aut je limitováno infrastrulturou....a budou dělat vše pro to, aby občané ztratili důvěru v peníze úplně....potom se budou opět divit, jako naši kašpárci z ČNB se neustále něčemu diví (naposledy, že v době krize ceny nemovitostí stále svižně rostou)
    abc1
Aktuální komentáře
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  
8:47Komárkova loterijní Allwyn vstoupí na newyorskou burzu ve spojení s další firmou. Hodnota má přesáhnout 9 miliard dolarů
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data