Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Páteční problémy evropské sítě odvracely i jaderné zdroje ČR

ČEZ: Páteční problémy evropské sítě odvracely i jaderné zdroje ČR

12.01.2021 15:46
Autor: ČTK

Páteční problémy evropské sítě s dodávkami elektřiny odvracely také české jaderné elektrárny. Jejich provozovatel, společnost ČEZ, dnes v tiskové zprávě uvedl, že operátoři obou jaderných elektráren v pátek dohromady uskutečnili přes 30 úkonů k tomu, aby pomohli situaci v síti řešit. Podle některých zdrojů byla soustava například v Rakousku na pokraji masivního výpadku dodávek elektřiny, tzv. blackoutu. Provozovatel tuzemské přenosové energetické soustavy ČEPS v tiskové zprávě dodal, že páteční stav, kdy se elektrizační soustava kontinentální Evropy potýkala s nedostatkem výkonu, neohrozil provoz přenosové soustavy ČR.

Oborový server oenergetice.cz v pondělí upozornil, že se jednalo o nejzávažnější incident v evropské přenosové soustavě za posledních 14 let. S odkazem na Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) web uvedl, že prozatím blíže nespecifikovaná událost způsobila, že na více než hodinu mezi 14:05 až 15:08 byla od zbytku evropské soustavy oddělena soustava jihovýchodní Evropy.


"Byl zaznamenán dočasný pokles frekvence přibližně o 250 mHz (milihertzů). Koordinované kroky a okamžitá reakce provozovatelů kontinentální evropské přenosové soustavy zajistily, že ve většině evropských zemí nebyla ovlivněna stabilita systému," uvedlo ve své zprávě ENTSO-E. Podle ČEPS důvodem bylo kaskádní šíření poruchy v oblasti Chorvatska, Srbska a Rumunska.

"V České republice nedošlo vlivem rozdělení soustavy k žádným mimořádným incidentům. Vlivem krátkého poklesu kmitočtu mimo běžné provozní pásmo pouze přešly elektrárny do režimu regulace otáček. To znamená, že elektrárny automaticky regulují svůj výkon podle okamžité frekvence," řekl dnes ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula.

ČEZ dnes uvedl, že konkrétně operátoři obou českých jaderných elektráren v pátek dohromady uskutečnili přes 30 úkonů k tomu, aby pomohli situaci v síti řešit. "Došlo k rychlému poklesu frekvence pod limitní hladinu, automatické systémy všech tří provozovaných bloků přepnuly přibližně na půl hodiny do ostrovního provozu se vším, co jej provází. Zpět do nominálního provozu jsme všechny tři bloky připojili po třetí hodině odpoledne na základě pokynu z centrálního dispečinku ČEPS," uvedl za elektrárnu Dukovany směnový inženýr Josef Jordán.

O situaci a problémech v Rakousku informovala mimo jiné agentura APA s odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN. Dolnorakouský dodavatel energie EVN podle ní uvedl, že blackoutu se podařilo v pátek zabránit jen těsně. Ke stabilizaci sítě tam pomohla elektrárna v obci Theiss nedaleko Kremže. Podle mluvčího EVN Stefana Zacha by ale sama situaci nezvládla. "Rakousko v energetické bezpečnosti stále více spoléhá na jaderné a uhelné elektrárny v okolních zemích," uvedl.

Rakousko přitom jadernou energetiku dlouhodobě odmítá a dlouhodobě kritizuje výstavbu a rozvoj jaderných elektráren v sousedních zemích. Kromě českých elektráren Temelín a Dukovany jsou mu trnem v oku například i elektrárny Mochovce na Slovensku, Paks v Maďarsku či Krško ve Slovinsku.


Čtěte více:

Evropa byla v pátek na pokraji masivního výpadku elektřiny
11.01.2021 15:05
Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil...
Investiční tip Nvidia: Katalyzátor dalšího růstu již dnes večer?
12.01.2021 10:55
O kvalitách Nvidie jako akciového titulu se není třeba dlouho rozepiso...
Bude Trump odvolán? Úterý je pro trhy zatím klidné
12.01.2021 11:14
V Asii slušně vyrostly třeba čínské akciové indexy, ale západní Evropa...
Bloomberg: Karanténní opatření se protahují, eurozóna míři do dvojité recese
12.01.2021 12:53
Ekonomika eurozóny na počátku letošního roku znovu spěje ke kontrakci ...
Twitter smazal přes 70.000 účtů spojených s konspirací QAnon
12.01.2021 13:38
Americká technologická společnost Twitter smazala od pátku na své stej...
ČNB loni zvýšila zisk na rekordních 91,9 miliardy korun
12.01.2021 15:28
Česká národní banka loni zvýšila zisk na rekordních 91,9 miliardy kor...

Váš názor
 • Blackout
  13.01.2021 9:17

  Blackout je pro naši generaci slovem imaginárním, tedy bez konkrétního obsahu, protože jsme něco podobného v našich končinách zatím nezažili. V roce 1977 postihl blackout New York. Na internetu je možno dohledat řadu materiálů, které slovu blackout dávají konkrétní obsah. "Zelená" ideologie zvýhodňující výstavbu OZ (slunce, vítr) na úkor klasických elektráren, je při náhlém výpadku výkonu z OZ v době vysoké spotřeby tím nejlepším předpokladem pro rozpad propojených energetický soustav. Blackout určitě dřive nebo později zažijeme, ale nemáme se na co těšit.
  Harpagon První
 • Dotovat
  13.01.2021 8:44

  desítkami miliardami korun ročně OZE a současně odvracet možný kolaps dodávek elektřiny je reálným výsledkem propagace zeleného náboženství. A co na to např. solární baroni? Bankovní konta nabobtnala podle představ?
  g5
  • Re: Dotovat
   13.01.2021 9:27

   Jen mi tak napadlo co by se asi dělo, kdyby ČR vyráběla značnou část elektriky ze solárů a větrníků, hrozil by blackout a Rakousko, Německo nebo třeba Polsko by nám muselo pomoci se svými uhelnými nebo jadernými kapacitami. Umíte si představit ten jekot a hrozby sankcemi z EU, že jsme něco zanedbali? A naše ministerstva mlčí jako partizáni, místo toho aby Rakouským a Německým zeleným fanatikům vyčistili žaludek.
   Drahokoupil
   • Drahokoupil
    13.01.2021 9:46

    Opravdu nevím, jesti má každý stát povinost jakési soběstačnosti, ale tuším, že pokud mají tito sousedé výpadky a my ještě jádro, vyděláme na tom vývozem.
    Velkamedvědice
    • Re: Drahokoupil - RVHP /Rakousko
     13.01.2021 10:45

     Za bývalého režimu existovaly propojené energetické soustavy zemí RVHP, které pracovaly v synchronním režimu. Potýkaly se prakticky neustále s deficitem výkonu na straně výroby, a tak dosažení frekvence 50Hz bylo vesměs jen zbožným přáním. Existovaly dva druhy dodávek e.e. Tzv. plánované - podle předem odsouhlaseného diagramu a neplánované, které pokrývaly neočekávané výpadky na straně výroby a které se zúčtovávaly tzv. volně směnitelnými rubly. Nejslabším článkem v těchto soustavách bylo tehdy Rumunsko, které neplánovaně dováželo velké objemy e.e. Teď maličkost k naší spolupráci s Rakouskem v minulém režimu. Ta probíhala tak, že v zimním režimu byly v elektrárně Hodonín vyčleněné dva bloky, které byly přifázovány k tzv. síti UCPTE. Ta vznikla v roce 1951, kdy 8 evropských zemí (Belgie, západní Německo, Francie, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Rakousko a Švýcarsko) zformovalo tuto Unii pro koordinaci produkce a přenosu elektřiny (UCPTE). V letním režimu, kdy v Rakousku tály ledovce a v Rakousku byl přebytek energie z vodních elektráren, nám Rakousko do tzv. ostrovní oblasti dodalo dvojnásobné množství e,e. kterou od nás odebralo v zimě.
     Harpagon První
    • Re: Drahokoupil
     13.01.2021 10:09

     Rakušáci budou jako první protestovat kvůli rozšíření Dukovan, ale když jim zachraňuješ pjdel elektřinou z jádra, tak to jim nevadí.
     Matys
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y