Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Karanténní opatření se protahují, eurozóna míři do dvojité recese

Bloomberg: Karanténní opatření se protahují, eurozóna míři do dvojité recese

12.01.2021 12:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika eurozóny na počátku letošního roku znovu spěje ke kontrakci v době, kdy další vlna pandemie noří tento region do dvojité recese. Analytici bank, včetně JPMorgan a UBS Group, snižují prognózy tak, aby odpovídaly novým karanténním opatřením (na některých místech tvrdších než kdy dříve) a vyhlídce toho, že nová mutace koronaviru pustošící Velkou Británii se přesune i na kontinent.

Přidáme-li zpoždění v očkování a narušení obchodu kvůli brexitu, je scéna připravena pro druhý kvartál klesajícího hrubého domácího produktu za sebou. To odraží pokles na začátku roku 2020, i když méně závažný, a zvyšuje tlak na zadlužené vlády a Evropskou centrální banku, které se příští týden sejdou, aby určily směr politiky a poskytly větší finanční podporu.

Vysokofrekvenční ukazatele ukazují, že přestože se ekonomická aktivita v eurozóně v prvním týdnu tohoto roku zrychlila, jak se lidé vrátili do práce, je mnohem nižší než před rokem. Karanténní opatření a pomalé očkování „nepomáhají,“ dodala Katharina Utermoehl, hlavní ekonomka Allianzu. "Větším problémem jsou zdlouhavá omezení, která začala poměrně mírně."

Bloomberg Economics se domnívá, že ekonomika eurozóny se v prvních třech měsících roku 2021 sníží přibližně o 4 %, a to na základě „pesimistických“ předpokladů o tom, jak dlouho budou omezení trvat. Dříve předpovídal růst o 1,3 %.

JPMorgan, který odhaduje, že ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 utrpěla masivní pokles o 9 %, nyní v prvním čtvrtletí letošního roku předpokládá pokles o 1 % ve srovnání s dřívější prognózou růstu o 2 %.

UBS očekává v prvním čtvrtletí pokles o 0,4 % ve srovnání s dříve očekáváným růstem o 2,4 %. Společnost Goldman Sachs předpovídá mírnou kontrakci s velkou nejistotou a „rizika směřující více dolů“.

Svůj dopad má i brexit. ING míní, že kromě zmatků způsobených virem by vývoz mohl oslabit poté, co na konci roku šel nahoru. V době, kdy byl stále ještě možný brexitu bez dohody, spěchaly společnosti z eurozóně s dodávkami produktů do Velké Británie.

Tato nizozemská banka očekává „v nejlepším případě“ nulový růst v příštích třech měsících a uvedla, že ekonomika se vrátí na předpandemickou úroveň až v roce 2023. „Rok 2021 začíná špatnou nohou,“ komentoval hlavní ekonom Peter Vanden Houte. "Začátek očkovací kampaně byl pomalý a někdy chaotický."

Mezi členskými státy se vyskytly značné rozdíly. Německo těží ze své větší závislosti na výrobě. Továrny zůstávají otevřené a vládou nařízená karanténní opatření zavírají obchody, které nejsou nezbytné, a většinu pohostinství. Podle Bloomberg Economics se tomuto národu pravděpodobně podařilo ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenat určitý růst.

Všechny vlády jsou pod zvýšeným tlakem na podporu společností a pracovníků skrze fiskální pomoc. Výdaje financované z dluhů, které umožňují masivní měnové stimuly ECB, udržují výpůjční náklady téměř na nule.

Centrální banka nyní vypracovala svůj program nákupu dluhopisů do března 2022. To znamená, že tento rok by nemuselo dojít k větším změnám její politiky. Citigroup tvrdí, že tento program bude v konečném důsledku muset ještě prodloužit.

Letní překvapení?

Většina ekonomů předpovídá, že k oživení dojde nakonec až ve druhém čtvrtletí (po více než ročním strádání). Odraz ode dna by mohl být ostrý, alespoň zpočátku, jakmile se uvolní omezení, ustoupí infekce a proočkuje se větší část populace. K návratu ke spotřebě by mohla přispět i značná část stovek miliard eur nedobrovolných úspor spotřebitelů, což by mohlo vést i k dočasnému růstu inflace.

Do druhé poloviny roku by měl podporovat růst bezprecedentní fond na obnovu Evropské unie v hodnotě 1,8 bilionu eur a víceletý rozpočet. Veřejné investice budou klíčové pro firmy, které budou chtít napravit své finance oslabené krizí.

"Očekáváme, že vlády budou poskytovat trvalou podporu na pomoc s oživením a přecházet od podpory příjmů ke stimulaci poptávky," uvedl ve své zprávě ekonom UBS Reinhard Cluse. "Další podpora měnové politiky v letech 2021 a 2022 se zdá být jistá."

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Výhled Fidelity na rok 2021: Můžeme být optimističtí?
21.12.2020 15:53
Rok 2020 byl jiný než všechny, co pamatujeme. Bude tak sloužit jako př...
Jan Bureš: ČR by během pandemie nejvíce pomohla účinná vládní strategie
16.12.2020 10:42
„Evropská ekonomika, a ostatně i ta česká, bude do konce roku řešit do...
Investiční výhled 2021: Investiční strategie aneb V jako vakcína, kontinuita i FAANGM+
04.01.2021 7:38
Doufáme, že rok 2021 si překvapení podobného typu, jako to letošní kor...
Investiční výhled 2021: Investiční strategie aneb V jako výnosy a kde hledat příležitosti
05.01.2021 8:08
Doufáme, že rok 2021 si překvapení podobného typu, jako to letošní kor...
Investiční výhled: Penězi nadopovaný cyklus. Rozcestník pro 2021
06.01.2021 8:04
Doufáme, že rok 2021 si překvapení podobného typu jako to letošní koro...
Ilzetzki: Kde bude evropská ekonomika po pandemii?
05.01.2021 11:01
Může mít pandemie dlouhodobější dopad na ekonomickou aktivitu? Ethan I...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y