Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Twitter smazal přes 70.000 účtů spojených s konspirací QAnon

Twitter smazal přes 70.000 účtů spojených s konspirací QAnon

12.01.2021 13:38
Autor: ČTK

Americká technologická společnost Twitter smazala od pátku na své stejnojmenné sociální síti přes 70.000 účtů spojených s šířením spiklenecké teorie známé jako QAnon. Krok podnikla v reakci na nepokoje z minulého týdne, při nichž přívrženci prezidenta Donalda Trumpa, z nichž někteří byli také vyznavači QAnon, napadli sídlo Kongresu USA. Při potyčkách zemřelo pět lidí. Twitter již v pátek zablokoval natrvalo prezidentův účet, podle společnosti jej totiž Trump využíval k podněcování násilností. Akcie Twitteru v pre-marketu rostou o 0,98 % po včerejším poklesu o 6,41 %.

"Vzhledem k násilným událostem ve Washingtonu a zvýšenému riziku újmy jsme začali v pátek odpoledne natrvalo pozastavovat tisíce účtů, jež byly primárně zaměřeny na šíření obsahu spojeného s QAnon," napsala společnost v noci na dnešek v příspěvku na svém oficiálním blogu.

Twitter zakročil proti konspirační teorii již v minulosti, v pátek pak oznámil, že veškeré účty s ní spojené bude trvale mazat.

Jádro spiklenecké teorie QAnon tvoří přesvědčení, že Washington ovládá skupina pedofilních satanistů, mezi něž údajně patří řada nejvýše postavených demokratů či hollywoodských celebrit. Zásadní je však postava Donalda Trumpa, který podle nepodložené teorie proti této skupině tajně bojuje. Konspiraci začal šířit na internetových fórech anonym pod přezdívkou Q, který tvrdí, že je činitelem americké vlády s přístupem k utajovaným informacím.

Při středečních nepokojích měla řada prezidentových příznivců transparenty, které na spikleneckou teorii odkazovaly. Pro veřejnost nejznámějším se stal takzvaný QAnon šaman, jak se přezdívá Jacobu Chansleymu. Ten do budovy Kongresu vtrhl s kožešinovou čepicí s rohy, pomalovaným obličejem, svlečený do půl těla a v ruce držel kopí, na němž byla americká vlajka a transparent "poslal mě Q".

Trump v minulosti odmítl odsoudit zastánce této spiklenecké teorie, kterou Federální úřad pro vyšetřování (FBI) označil za domácí teroristickou hrozbu. Do Kongresu se v letošních volbách dostaly dvě nové republikánské zákonodárkyně, které teorii vyslovily v minulosti podporu, a to Marjorie Taylor Greenová a Lauren Boebertová.

Druhá jmenovaná přitom čelí silné kritice na twitteru, kde uživatelé volají po jejím odvolání z Kongresu. Ráno před vypuknutím nepokojů totiž napsala, že "dnešek je 1776" s odkazem na letopočet americké revoluce. Po vniknutí demonstrantů do budovy Kongresu, kde se někteří snažili probít do jednacího sálu Sněmovny reprezentantů, pak v dalším příspěvku informovala o tom, že předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiovou ochranka odvedla.

Řada uživatelů ji proto obvinila z toho, že s rozzuřeným davem spolupracovala. Vyšetřovatelé přitom uvedli, že někteří účastníci protestů měli zřejmě v plánu některé zákonodárce unést. Policie rovněž vyšetřuje osoby, které přijely do Washingtonu se zbraněmi a ve vzájemné komunikaci psaly o plánech zavraždění Pelosiové.


Čtěte více:

Twitter zvyšuje příjmy z reklamy, akcie ale zareagovaly na slabší růst uživatelů
30.10.2020 8:54
Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než ...
Twitter natrvalo zablokoval Trumpův účet. Akcie až -8 %
11.01.2021 11:32
Akcie společnosti Twitter listované v Německu padaly dnes i o 8 %, než...

Váš názor
 •  
  12.01.2021 23:46

  Jeden psycholog mi řekl, ať si přečtu definici psychopata. No a přitom jsem zjistil, že si čtu o Trampovi a ještě o dvou podobných lidech z mého města. POZOR PSYCHOPAT není žádný blázen, ale chová se zcela asociálně jen proto aby si zajistil sebemenší prospěch. Nemá žádné výčitky, když ublíží různým lidem (dokonce i osobám blízkým) a když způsobí různé škody, jen když z toho má nějaký prospěch. A ještě se jim směje, že si to zavinili sami. Se svým okolí manipuluje, ví o tom a baví ho ovládat takto lidi. Pokud se mu postaví někdo s věcnými a klidnými argumenty, které může prokázat, tak šílí, ztrácí sebekontrolu a útočí. Začne mluvit úplně o něčem jiném a obviňovat druhého ze všeho možného atd. atd. Nejhorší pro něj je silný a vyrovnaný oponent, který věcně a klidně bez emocí argumentuje. A hlavně pravdivě. Proti pravdě se nedá s úspěchem bojovat a psychopat to ví. Proto aspoň zmanipuluje jednodušší lidi na svojí stranu.
  RomanH
  •  
   17.01.2021 23:26

   Přesně tatáž definice zazněla zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11054978064-fokus-vaclava-moravce/215411030530001/obsah/482674-psychopati-mezi-nami Pops docela sedí na jistého současného prezdenta a na dva ze tří polistopadových prezidentů u nás. Nechci jmenovat, ale slušný souhrn kleptokratických metod jednoho z nich je zde: https://www.nfpk.cz/p/vaclav-klaus-st
   Gyroskop
   •  
    17.01.2021 23:54

    Nejen prezident, ale i premiér.
    Lišák
   • Gyroskop
    17.01.2021 23:34

    Opět souhlas. Taky nechci ty dva bastardy a Zemana a Klause jmenovat. Díky prasárně nazvané opiziční smlouva. / smlouva o dělení koryt/, jsem si uvědomil bezmocnost voliče a do dnešního dne už nikdy nevolil parlanetní stranu.. Dám si panáka na Tvé zdraví.
    Velkamedvědice
 • Tak jsem zvědav,
  12.01.2021 15:20

  kdy přijdou "demokraté" z depp state s omezováním politicky nekorektních občanů např. v taxislužbach, hospodách či kadeřnictvích.....Sociálními sítěmi to začíná a fašismem může skončit. Tak dlouho vyvážela americká armáda do světa vlastní "demokracii", až tato země sama spadla na úroveň Číny. Co mě nejvíce děsí je fakt, že někteří vlivni evropští politici spatřuji v USA svůj vzor.
  g5
  • Re: Tak jsem zvědav,
   12.01.2021 15:23

   Vždyť taky v Evropě vládnou socialisté pod různými značkami, takže se není co divit.
   Velkamedvědice
   •  
    12.01.2021 15:43

    V europarlamentu má ČR pouze 3% zastoupení.....jak to asi dopadne?
    g5
 • Po africku
  12.01.2021 15:02

  Trump je měl pořešit hned ze začátku jak teď v Africe. V Ugandě FB smazal něco provládního, tak dostali zákaz všichni.
  HenryFord
  • Re: Po africku
   12.01.2021 15:12

   trumo zničil demokratické procesy v USA. A rádoby nejchytřejší pan Henry má spalničky.
   Velkamedvědice
 • Tož jo
  12.01.2021 14:13

  A kolik smazali účtů černochům za několika měsíční násilí a rabování BLM? Proč se nepochválí?
  HenryFord
  • Re: Tož jo
   12.01.2021 14:31

   Úplně jsem nepochytil smysl... tady smazali účty, které prosazují ty nesmysly (kterým bohužel řada zejména hloupějších oveček věří).
   Bo
   •  
    12.01.2021 14:57

    Vzhledem k násilným událostem...vyznavači QAnon...napadli sídlo Trump v minulosti odmítl odsoudit zastánce... úplně stejné důvody jsou na výmaz černochu, atyfy.
    HenryFord
    • pan Henry
     12.01.2021 15:11

     Je rasista. barva kůže smrdí. A fašista. Mě poučuješ, píšeš, že sem hlupák a nejsi si schopen ani zjistit, jak široké spektrum Antifa obsahuje. Pro tebe jogurte. Atyfa.
     Velkamedvědice
     • Re: pan Henry
      12.01.2021 16:03

      A proč bych měl zjišťovat jaké spektrum Antifa zabírá? Prostě se projevují úplně stejně a tedy by měli být vymazání. Vybral jste si jen to o hlouposti ale šlo o fakt že nikdo neví co se kde stalo protože nemůže být u všeho a všichni lidi lžou nejen Trump. Modla klimasekty a dalších vědci. Vědci to a vědci ono a přitom jsou to taky mimoni. Stačí zadat do vyhledávače ....než vědci mysleli... to je ale oprav!
      HenryFord
      •  
       12.01.2021 16:09

       Jistě. Princip ale spočívá v tom, že pokud někoho obviním z podvodu, musím mít důkaz. Do doby , co ho nemám, je to jaksi irevalentní. A i kdybych měl, není v zájmu americké demokracieže poštvat někoho na kapitol a rozmlátit to tam. To se rovnou můžeme vykašlat na soudy a zabíjet se na ulici. / 5 mrtvých
       Velkamedvědice
       •  
        12.01.2021 16:19

        Až na to že násilnou rukou policajta zemřela jen ta protestující. Policajt je zatím opředený tajemstvím. A ti ostatní zemřeli strachy bez cizího zavinění.
        HenryFord
  • Re: Tož jo
   12.01.2021 14:18

   Kapitol napadli naposledy před 200 lety angličani. To je útok na tu, jestli dokáže USA udělat čisté svobodné volby. Odpovědnost nese jedn označně Trump, který je tam poslal. desítky soudu konstaovali, že nemá důkaz. Jen nedokáže unést vlastní porážku a klidně raději devastuje demokracii, kteréu tak rádi vyváží. A ostaně, za průběh voleb byl odpovědný on. Už by jste se měli z výsledkem voleb smířit. demokraty nemusím. ale to nic nemění na faktech.
   Velkamedvědice
   •  
    12.01.2021 14:48

    Demokrati tak tvrdí nesmysly že zvolení Trumpa byl podvod organizovaný Ruskem. Roky to šetřili a nic nenašli. To že nevíte nemáte přehled jste hloupý vám nedává právo si to myslet o druhých a utočit proti nim. Nikdo z těch kašparů z Twitru a dalších nemůže vědět a znát všechno a být u všeho, takže neví co je pravda a co lež. Podle toho jak demokrati vyšilují, to vypadá že skutečně ty volby jsou podvod.
    HenryFord
    • Henry
     12.01.2021 15:09

     Jasně fanatiku. Ty si chytrák a já hlupák je te jak jednoduché. Desítky soudu jsou předpojaté. Pomlouvat bez důkazú umí každý osel. Jen dokazuješ, jak si neschopen přijmout porážku. Stejně jak ten egocentrický křupan. Užij své žvatlání.
     Velkamedvědice
     • Re: Henry
      12.01.2021 15:48

      Desítky soudů a kdypak to šetřili? Hledání zmanipulování voleb Trumpem a Ruskem trvalo roky a tady bylo hotovo za hodiny. To je rychlejší než vyšetřování CSI v televizi.
      HenryFord
      • Henry
       12.01.2021 15:58

       Kdybys mě nenazval hlupákem, neeragoval jsem už před tím. Ověřit předložené důkazy nebo přepočítat netrvá roky. Nahrávky, jak se snažil zmanipulovat, jsou dostupné. A že demokrati nedoložili nějaké svoje žvanění a nenašli pro ně důkaz k soudu, s tím nijak nesouvisí. Rozhodně útok na kapitol, už je vrchol. Pokud se takto nepodloženě shazují volby už i v Americe, musí tato pro příště držet hubu při komentování voleb jinde. Pokud si Trum jako prezident skutečně nedokázal ohlídat volby, nemá tam coí dělat. Já konspiraci bez důkazů nevěřím. IOstaně dávno před volbami vykřikoval, že pokud nevyhraje, busou to ukradené volby a nikdy to nepřipustí. V zájmu demokracie měl převzít odpovědnost a případné skutečné důkazy úředložit, až po jejicjh získání. To nestačí přepočítat jednou, dvakrát, ručně?? K tématu končím kolego, nmeíním tě díle urážet.
       Velkamedvědice
       • Re: Henry
        12.01.2021 16:17

        Zpochybňování voleb začali demokrati. Není o čem diskutovat. Ale pro vás to nic není. Trump byl u moci takže jeho zájem byl aby byl klid. Demokrati nebyli u moci a jejich zájem byl aby byl bordel a ukázali jak Trump rozvrátil zemi. Co nastalo? Ano nastalo rabování a násilí voličů demokratů. Už jsem to tu psal že na procházce po Kapitolu byl aktivista BLM. Taková náhoda. Jak řekl on to tam byl monitorovat. Klidně mohli organizovat vniknutí dovnitř právě podporovatelé demokratů. BLM Antifa. A není to tak dávno kdy dav navštívil kongres v Michiganu. Myslím. A nikdo z toho nevyšiloval.
        HenryFord
        • Poslední reakce
         12.01.2021 16:22

         Osobně sem slyšel přímo Trumpa, jak vyzýval nejen k boji, ale aby jeho fanoušci na Kapitol šli......Demokraté možná po prohraných volbách žvanili. ale tohle neudělali
         Velkamedvědice
Aktuální komentáře
19.01.2021
14:08Bulharský energetický regulátor povolil prodej bulharských aktiv ČEZu
14:05Goldman Sachs vykouzlil za 4Q růst zisku o 153 procent
13:23Také Bank of America rozpouštěla rezervy: Zisk nad odhady, příjmy ale nikoli
12:38Výroba aut v Česku loni klesla o 19 procent na 1,15 milionu
12:07CNBC: Bohatí investují, jako by byla tržní bublina už tady - nebo alespoň blízko
11:49Důvěra investorů v německou ekonomiku díky exportu vzrostla
11:33IEA: Zhoršení pandemie zpomalí oživení poptávky po ropě
10:59Janet Yellenová se se představí v nové roli, američtí hráči se vracejí  
10:50Prodej osobních aut v EU loni klesl o rekordních téměř 24 procent
10:49Vysoce nastavená laťka zisků v Evropě nenechává prostor pro přešlapy
10:23Loni rostly ceny v průmyslu, klesly naopak v zemědělství
9:17Rozbřesk: Trh s auty. Co padalo po Lehmanech 5 let, zvládl covid za jediný rok
8:49Evropské burzy jsou před slyšením Yellenové naladěny na růst  
8:32DeBeers reaguje na oživení trhu s diamanty. Po zamrzlém roce citelně zvyšuje ceny
8:28Trump zrušil výjimku pro lety z schengenu včetně Česka do USA. Biden chce zákaz rychle obnovit
18.01.2021
18:11Výhled na pražskou burzu 2021. Webinář zdarma ve středu od 15:30. Přihlašte se hned teď!
18:09Taper Tantrum
18:06Papírnictví a dětské zboží od úterý otevřeno. Vláda chce nouzový stav dalších 30 dní
17:46Polské státní energetické firmy investují spolu do větrných farem
17:38Akcie, drahé kovy i výnosy se odpoledne posouvají vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
3:00Logitech International SA (12/20 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Bank of America Corp (12/20 Q4)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (12/20 Q4)
22:00Netflix Inc (12/20 Q4)