Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Tlačit na monetární provaz“ – kde to vlastně začalo

„Tlačit na monetární provaz“ – kde to vlastně začalo

21.01.2021 16:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Jestliže k nějakému objektu uvážeme provázek a zatáhneme za něj, objekt se pohne. Pokud ale na provázek začneme tlačit, s objektem to nic neudělá, změní se jen tvar provázku. Jak poukazuje ekonom Tim Taylor, v ekonomii se tento příklad někdy používá ve spojitosti s monetární politikou. Konkrétně při demonstraci toho, že její efektivita může být výrazně vyšší ve snaze o snížení inflace než při pokusech o její zvýšení. Jak ale toto přirovnání vlastně vzniklo? Taylor nabízí pohled do historie uvedeného úsloví.

Taylor popisuje svou konverzaci se Samuelem Demeulemeesterem, podle kterého se výraz „tlačit na provaz“ použil v lednu roku 1934, když tehdejší Komise pro banky a měnu zasedala v americkém Kongresu. Probírala se tvorba širších peněz v bankovním sektoru a zazněl názor, že je jednoduché zabránit tomu, aby se těchto peněz tvořilo příliš mnoho, ale těžko se zabrání tomu, aby jich bylo příliš málo. A právě v tu chvíli zaznělo přirovnání o tom, že za provázek se dá zatáhnout, ale těžko se na něj tlačí.

Tato konverzace proběhla konkrétně mezi senátorem za Mississippi Jeffem Busbym a Willfordem Kingem, který působil jako profesor ekonomie na New York University. Busby dva dny poté vedl podobný rozhovor se známým ekonomem Irvingem Fisherem, ve kterém přirovnání zaznělo také. V tom smyslu, že pokud se zatáhne za provázek, je výsledný efekt znatelný, ale pokud se na něj tlačí, platí opak.

Fisher následně ve své knize z roku 1935 nazvané 100% Money and the Public Debt psal o peněžním systému, kde je množství peněz v oběhu svázáno s objemem dluhů. Zde může nastat situace, kdy se „nikdo nechce zadlužovat“, což je ale zároveň doba, kdy je nejvíce potřeba peněz a likvidity. V takové situaci není radno čekat, „až někdo přijde a vše za nás vyřeší tím, že se zadluží,“ protože k tomu nebude ochota, přestože sazby se mohou nacházet velmi nízko. Podle Fishera je to stejné, jako kdyby někdo přivedl koně k vodě, ale zvíře se stejně nemohlo napít. Nebo jako kdyby někdo tlačil na opratě a chtěl tím koně pobídnout k tahu.

Demeulemeester nicméně nakonec zmiňuje, že když bylo přirovnání o neefektivním tlaku na provaz použito v Kongresu ve vztahu k monetárnímu systému, nemuselo to být poprvé, kdy bylo použito. Jinak řečeno, do té doby mohl být „tlak na provaz“ používán v jiných souvislostech.

Zdroj: The Conversable Economist

 

Čtěte více:

Nový utajený mandát ECB
18.12.2020 10:39
Měnová politika Evropské centrální banky prošla během pandemie zvláštn...
S Fedem se nebojuje?
18.12.2020 15:53
Jedno z nejvíce omílaných rčení na akciovém trhu zní „s Fedem se neboj...
Investiční výhled 2021: Inflace a bobtnající bilance centrálních bank
02.01.2021 7:59
Doufáme, že rok 2021 si překvapení podobného typu, jako to letošní kor...
Bloomberg: Ultranízké úrokové sazby nás letos neopustí
05.01.2021 14:17
Centrální banky letošní rok stráví zřejmě se svými extra uvolněnými mě...

Váš názor
 •  
  22.01.2021 13:07

  Ano, na provázek tlačit nemá smysl, proto když se soukromé ekonomické subjekty nemají k tomu, aby začaly být ekonomicky aktivní, má stát toto prostředí pro ně zatraktivnit tím, že se sám zadluží a takto nově vzniklými penězi podpoří poptávku v ekonomice, která pak přiměje reagovat i nabídku zvýšením ekonomické aktivity (produkce). Stát tak drží v této situaci jiný provázek, za který může zatáhnout a uvolnit tak kohoutek, kterým do ekonomiky začnou proudit nové peníze, když se ekonomické subjekty samy od sebe nejsou schopny odstartovat růst svých aktivit samy. Pokud ani toto nepomůže a peníze, které měly roztočit kola ekonomiky, roztočí namísto toho kola kapitálových trhů, pak už, jak se říká, nepomůže ani svěcená voda. :-) V takovém případě prostě lidé už o vyšší úroveň spotřeby nestojí a jakákoliv snaha o podporu růstu jejich ekonomické aktivity bude zbytečná a půjde proti přání těch, kteří si ekonomiku přejí ponechat v takovém stavu, v jakém se právě nachází.
  Richard Fuld
  •  
   22.01.2021 13:10

   Jo, tak více státu se Vám zachtělo.....ale jen když se to zrovna hodí, že?
   g5
   •  
    22.01.2021 16:48

    Že má stát podporovat ekonomiku, hlavně když se to hodí, je můj dlouhodobý konzistentní názor, tak proč Vás to tak překvapuje?
    Richard Fuld
    •  
     22.01.2021 16:54

     Stát má podporovat zdravou ekonomiku a zdravé firmy ve smyslu tržního mechanismu a nikoli ve smyslu socialistického záchranáře.
     g5
     •  
      22.01.2021 16:57

      To je přece nesmysl. Zdravá ekonomika a zdravé firmy žádnou podporu nepotřebují. Stát má podporovat krizí zasaženou ekonomiku a tedy především firmy ohrožené krizí. O tom, jestli je nějaká firma zdravá nebo není, rozhodují především majitelé těch firem a její věřitelé, nikoliv stát.
      Richard Fuld
      •  
       22.01.2021 17:06

       I zdravý člověk potřebuje vitamíny a minerály.
       g5
       • Multinick
        22.01.2021 17:48

        Ty rozhodně. A prášky proti zbabosti.
        Velkamedvědice
       •  
        22.01.2021 17:10

        No a obstará si je sám a nečeká, až mu je obstará někdo jiný, tedy k tomu žádnou podporu nepotřebuje.
        Richard Fuld
        •  
         22.01.2021 17:16

         To je v pořádku, ze si vitamíny obstará sám. Úlohou státu je vytvořit prostor a podmínky k tomu, aby si vitamíny mohl zajistit.
         g5
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y