Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový utajený mandát ECB

Nový utajený mandát ECB

18.12.2020 10:39

Měnová politika Evropské centrální banky prošla během pandemie zvláštní proměnou. Celkový přístup banky jako by se řídil něčím jiným než cílem stability cen, což naznačuje, že přijala nový mandát, aniž by to veřejně ohlásila.

Od počátku krize covidu-19 se ECB daří zužovat rozdíl mezi výpůjčními náklady severních a jižních členských států a severo-jižní spread výnosů se tak posouvá na historická minima. Evropa pohlédla do tváře řadě hrozeb pro svou jednotu (od administrativy Donalda Trumpa, přes revanšistický Kreml Vladimira Putina, po čím dál průbojnější Čínu a populisty domácí provenience), a tak tvůrci politik v zásadě přijali „zužování spreadů“ jako nový mandát.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová a její kolegové si zřejmě uvědomují, že nejdůležitější metou, o jejíž dosažení může instituce jako ECB v tomto mezním okamžiku usilovat, je zajištění evropské jednoty a solidarity. Ač to patrně nikdo v bance nepřizná, není mnoho pochyb o tom, že teď drží spready dole.

Spready na uzdě

Prostřednictvím nákupů obrovských objemů dluhopisů od periferních členských států v rámci politiky kvantitativního uvolňování a Programu mimořádných pandemických nákupů (PEPP) posiluje ECB na trhu poptávku po rizikovějších dluhopisech. Výnosy desetiletých suverénních dluhopisů vydaných Portugalskem a Španělskem se v důsledku toho propadly pod nulu a výnosy italských dluhopisů klesly na nejnižší úroveň za deset let.

Lagardeové vůdčí tým má víc úspěchů v zužování severo-jižního rozpětí úrokových sazeb než v plnění mandátu ECB na poli cenové stability, vymezeného roční inflací „mírně pod 2 %“. To je snad odrazem uznání Rady guvernérů ECB, že bez silnější fiskální stimulace je inflační cíl nedosažitelný.

Samozřejmě že i pokud ECB s ohledem na inflační cíl přijala přístup založený na otázce „k čemu je to dobré?“, nevysvětluje to její vytrvalé odmítání snížit diskontní sazbu také tváří v tvář jednomu z největších šoků pro ekonomickou aktivitu, co paměť sahá. Na posledním zasedání Rady guvernérů odmítla snížit diskontní sazbu z -0,5 %, čímž vyvolala účinek kontraproduktivního zvýšení měr. Ve výsledku tento přístup vymrštil euro na nejvyšší hladiny od roku 2018 a během teď už čtvrtého měsíce nepřetržitě klesajících cen zapříčinil ještě hlubší pokles inflace eurozóny oproti cíli ECB. 

Nevyřčený důvod této strategie je nad slunce jasný: ECB se zaměřuje na zlepšování podmínek pro banky v periferních zemích eurozóny a má za to, že snížení diskontní sazby by zhoršilo problémy těchto bank. Navzdory podstatným zlepšením jejich finančního zdraví se banky v periferních zemích nadále silně obávají důsledků současné krize. Tento problém by se ale měl sám vyřešit, jak se budou ekonomiky na jihu zotavovat.

No a co?

Prozíravou reakcí na to, že ECB zanedbává svůj inflační mandát, je tedy prozatím si říct: „No a co?“ Zužování spreadů výnosů mezi severem a jihem je pro přežití a budoucí prosperitu Evropy mnohem důležitější než pár rysek na indexu cen.

Ostatně stačí se podívat na výsledky. Nový mandát, jenž se neodvažuje vyslovit své jméno, už předešel rozpadu eura v důsledku pandemie – možnosti, jíž se zkraje mnozí obávali. Usadil eurozónu na skálopevný základ a v poslední chvíli před druhou vlnou nákazy prohloubil evropskou finanční integraci a solidaritu (což posiluje přitažlivost dluhopisů nejslabších členů pro mezinárodní investory).

Politiky zužování spreadů byly možná nejdůležitějšími kroky uskutečněnými na zasedání rady guvernérů minulý týden, kdy zahájila čerstvé kolo stimulace příslibem nákupu dluhopisů za dalších 500 miliard eur prostřednictvím rozšíření PEPP z 1,35 bilionu na 1,85 bilionu eur. Ve stejnou dobu, kdy odklání pozornost od inflačního cíle, jedná ECB s pevným záměrem, co se týče stability spreadů.

Úloha samotné Lagardeové v novém směřování ECB je poněkud nejednoznačná. V březnu na tiskové konferenci ECB poznamenala, že není úkolem banky zužovat mezeru ve výpůjčních nákladech mezi silnějšími a slabšími ekonomikami eurozóny. Její komentář však na trzích s dluhopisy vyvolal prodeje, což hlavního ekonoma ECB Philipa Lanea přimělo obtelefonovat přední finanční instituce, aby se ujistil, zda nedochází k nedorozumění ohledně politiky ECB.

Současný postoj Lagardeové se od toho, co vyslovila na počátku roku, značně liší. Vyznívá mnohem méně jako její březnový přístup, ba zní spíš jako francouzský prezident Emmanuel Macron, pro něhož je podpora periferních zemí a severo-jižní integrace odjakživa věcí prvořadého zájmu.

Nehledě na svůj počáteční postoj se Lagardeová rychle vzpamatovala a proměnila se v lídryni, již ECB potřebuje. Nová faktická strategie zužování spreadů možná nese, a možná nenese četné otisky Macronových prstů, ale nad tvorbou politik ECB už nemají výlučnou moc krátkozrací technokraté. Zřejmý vliv mají politici s hlubokým porozuměním toho, co Evropa potřebuje, a celkové výsledky jsou víc než uspokojivé.

Autor: Melvyn Krauss je seniorním výzkumným pracovníkem Hooverova institutu při Stanfordově univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org


 
 

Čtěte více:

ECB: Zisky bank zatím zůstanou slabé, je třeba restrukturalizace
16.11.2020 15:31
Ziskovost evropských bank se na úrovně z období před příchodem koronav...
ECB navýšila nouzové nákupy dluhu i pomoc bankám
10.12.2020 14:16
ECB dnes v rámci své podpory ekonomiky eurozóny rozšířila svůj dočasný...
ECB umožnila bankám výplatu dividend, investoři jsou ale zklamaní
16.12.2020 12:24
Evropští bankovní regulátoři vynesli dlouho očekávané rozhodnutí o zru...

Váš názor
 • ECB je tu hlavně proto
  18.12.2020 12:20

  aby financovala rozpočtové deficity periferních zemí. Bez těchto nákupů dluhu by byla min. 1/3 eurozóny bankrot. Z toho plyne, že hlavním úkolem ECB je permanentní záchrana EURa resp. eurozóny.
  bob
  • Re: ECB je tu hlavně proto
   21.12.2020 18:57

   Kdyby tohle platilo, nebyla by tu řecká krize. ECB má mandát v podobě inflačního cíle a k tomu používá především změny úrokových sazeb. Pokud ECB potřebuje snížit dlouhodobé úrokové sazby vstoupí na trh se státními dluhopisy a svou poptávkou zvýší jejich ceny a tím dojde k poklesu dlouhodobých úrokových sazeb. Pouze vedlejším efektem je fakt, že snaha o dosahování inflačního cíle může vypadat jako jakýsi způsob financování vlády. To ale není primárním záměrem QE, proto taky Evropský soudní dvůr k otázce QE judikoval, že jde o nástroj, který ECB k plnění jejích úkolů potřebuje a je v souladu s právem EU. Názor, že ECB tak vlastně financuje vlády, je tak nesprávným výkladem toho, co ECB ve skutečnosti dělá.
   Richard Fuld
   • A kdo je tedy financován?
    21.12.2020 19:40

    A kdo je tedy skrze tyhle operace financován, když to nejsou vlády (státy)? Jsou to snad korporace? Nebo to chodí lidem jako šeky do schránky? Nebo nebo nebo...
    Ten, který tančí s papoušky
    • Re: A kdo je tedy financován?
     21.12.2020 19:52

     Už to mám. Centrální banky financují mafii. To je vonóóó.
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      21.12.2020 20:07

      no to je jasny, jinak by si mafie musela tisknout prachy sama nekde po garazich, nebo vydavat svoje vlastni mafiansky dluhopisy a to by bylo padelani. A proti tomu uz by musel nekdo zasahnout. Takhle je to perfektne legalni
      Ai-kun
      • Nezapomenout na BTC
       21.12.2020 21:03

       Nějak se ty BTC na chechtáčky proměnit musí.
       Ten, který tančí s papoušky
 •  
  18.12.2020 12:05

  je to zvláštní doba....no v Kauflandu mají brambory za 1,1 Kč, čekám kdy hoši z ČNB vyrukují z deflací.....
  abc1
  • Bramborová deflace
   21.12.2020 19:54

   Tak tak. Deflační tlaky. Že z těch brambor člověk 90 % musí vyhodit, je jenom taková externalita ve statistice.
   Ten, který tančí s papoušky
 •  
  18.12.2020 10:56

  Na článku je nejhezčí ta doprovodná fotka. je to nějaká ekonomka?
  Pracovitý Prosecký
  •  
   18.12.2020 11:32

   nj asi nutnost, zombie Lagarde neni tak fotogenicka :p
   Ai-kun
   •  
    21.12.2020 19:57

    Jako jestli té je 64, tak musela mít fakt krušný život.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     21.12.2020 20:10

     Ona uz tak vypadala pred 10 lety v IMF. Zajimalo by me jak vypada ve skutecnosti pod tou maskou
     Ai-kun
     •  
      21.12.2020 20:44

      Měl jsem spolužačku a jednou jsem ji viděl po ránu bez škrabošky. Chvilku jsem s kocovinou uvažoval, jestli si nesehnat psychoterapeuta. Tohle musí být maso. To musí být na sedativa.
      Ten, který tančí s papoušky
 • Podezřelá slovní spojení
  18.12.2020 10:47

  Jakmile je tu něco od Porject Syndicate stávám se podezřívavým. A právem: "Skálopevný základ" Eura jistě spočívá v tom, že umžníme další bezbřehé zadlužení. A slovní spojení "oživení jižní periferie" vyvolá hořký úsměv. Oživení tohoto regionu totiž znamená, že další růst zadlužení už nebude nikoho znepokjovat a poroste utěšeně dál. Bůh bu´d milostiv k těm, kdo mají nějaké úspory a pracují, podnikají, provozují živnosti, nebo jenom chtějí udržet rodiné firemní dědictví pro příští generace. Pro ty je to všechno velmi špatná zpráva. Úkolem centrální banky totiž je výhradně cenová stabilita a té se nelze pismívat, že je to několik čártek na stupnici. To platí možná pro akademika se scala mobile.
  • Re: Podezřelá slovní spojení
   18.12.2020 11:33

   Solidarity forever. Az do horkeho konce :p
   Ai-kun
Aktuální komentáře
26.01.2021
9:04Rozbřesk: Tuzemský průmysl zachraňuje ekonomiku před propadem
8:49PFNonwovens zveřejnila návrh rozhodnutí valné hromady o nuceném přechodu akcií na hlavního akcionáře
8:49Evropské burzy čeká zřejmě opatrný začátek. Dolar roste  
8:48PFNonwovens a.s. : Návrh rozhodnutí o schválení nuceného přechodu účastnických cenných papírů, 26.1.2020 zahájení procesu hlasování
8:30Americkou ministryní financí byla potvrzena Janet Yellenová
8:18Švýcarská banka UBS více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
25.01.2021
22:03Nevýrazný start do nového týdne, Gamestop se může zapsat do učebnic o spekulacích  
17:50Tři trochu přehlížené rysy čínské ekonomiky
17:42Akcie odpoledne rychle padají, peníze rotují do dluhopisů  
16:29I kdyby trh stagnoval, lze profitovat na rotaci
16:12Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR
15:09Odhad výsledků O2: Zisk ve 4Q zřejmě lepší, výnosy zhruba nastejno  
13:412021 jako opak roku 2020
12:23Týdenní výhled: Virus vs fiskální podpora  
11:53UNICAPITAL Invest III a.s. - Oznámení o výplatě úrokových výnosů
11:36Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za půl roku
11:08Úvod týdne vychází lépe dolaru a dluhopisům než akciím, Prahu však táhne výš Moneta  
10:43Wall Street zaplavují akcie firem založených jen pro akvizice
9:49Petr Dufek: Nižší důvěra v ekonomice
9:14Důvěra v ekonomiku se nelepší, zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Boston Properties Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
General Electric Co (12/20 Q4)
Johnson & Johnson (12/20 Q4, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
Microsoft Corp (12/20 Q2, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Novartis AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
Polaris Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Prologis Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Raytheon Technologies Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Rockwell Automation Inc (12/20 Q1, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/20 Q1, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
UBS Group AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
13:00American Express Co (12/20 Q4)
13:00Verizon Communications Inc (12/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board