Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF zlepšil odhad globálního růstu pro tento rok na 5,5 %

MMF zlepšil odhad globálního růstu pro tento rok na 5,5 %

26.01.2021 14:19
Autor: ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu světové ekonomiky na letošní rok o 0,3 procentního bodu na 5,5 procenta. Důvodem je očekávané zvýšení aktivity díky očkování a další ekonomická pomoc v několika velkých zemích. V příštím roce má tempo růstu zpomalit na 4,2 procenta. Příznivější byl podle předběžného odhadu také ekonomický výkon v loňském roce.

Loni ekonomika podle aktualizovaného výhledu klesla o 3,5 procenta. V říjnu přitom MMF předpovídal pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 4,4 procenta. Mírnější propad způsobilo oživení růstu ve druhé polovině roku.

Read @GitaGopinath’s latest #IMFblog. #WEO https://t.co/l6a6MLEYha pic.twitter.com/QPnvnBQkjh


Nedávné schválení vakcín proti covidu-19 vyvolalo naději na rychlý obrat v pandemii ve druhé části letošního roku. Nicméně růst počtu nakažených koncem loňského roku, nové varianty viru, obnovení restrikcí, logistické problémy s distribucí vakcín a nejistota, jak bude vakcína přijata, vyvolávají obavy o další výhled. Hodně práce je ještě potřeba v oblasti zdravotnické a ekonomické politiky, aby byly omezeny trvalé škody způsobené prudkým poklesem v roce 2020 a bylo zajištěno trvalé oživení, upozornil MMF.

Ke zlepšení celkového výhledu přispělo oživení ve vyspělých ekonomikách, hlavně díky dalším balíčkům pomoci a lepší dostupnosti vakcín ve srovnání s rozvíjejícími se ekonomikami. Síla oživení je ale v jednotlivých zemích odlišná v závislosti na vážnosti zdravotní krize, narušení ekonomické aktivity a efektivnosti pomoci, která má omezit trvalé ekonomické škody.

HDP rozvinutých zemí má letos vzrůst o 4,3 procenta po poklesu o 4,9 procenta loni. Vyspělé ekonomiky obecně dokázaly poskytnout finanční pomoc domácnostem i firmám prostřednictvím daňových výhod i přímých finančních podpor či půjček a záruk. Další pomoc poskytly centrální banky. Vakcína by zde pak měla být široce dostupná letos v létě. Aktivita ve Spojených státech a Japonsku by se měla vrátit na úroveň z konce roku 2019 v druhé polovině letošního roku. V případě eurozóny a Británie však bude návrat pomalejší a pod úrovní z konce roku 2019 zůstanou oba regiony ještě v příštím roce.

Výhled růstu Spojených států na letošní rok zlepšil MMF o dva procentní body na 5,1 procenta díky silnému oživení v druhé polovině roku a prosincovému balíčku podpory. Japonská ekonomika má letos vzrůst o 3,1 procenta, což je o 0,8 procenta více, než MMF čekal v říjnu. Důvodem je také další finanční pomoc. Naopak v případě eurozóny fond odhad růstu zhoršil na 4,2 procenta z říjnových 5,2 procenta kvůli slabší aktivitě koncem loňského roku, která by kvůli růstu počtu nakažených a novým omezením měla přetrvat i na počátku letošního roku.

Také u rozvojových a rozvíjejících se zemí bude oživení velmi různorodé. Silné oživení čeká MFF v Číně, které se podařilo dostat nemoc pod kontrolu a ekonomiku podpořily vládní investice i centrální banka. Výrazně se zlepšil výhled také pro Indii díky oživení koncem roku. Výhled pro vývozce ropy a ekonomiky vysoce závislé na cestovním ruchu není tak příznivý kvůli nejistému vývoji cen ropy a nejisté normalizaci cestování přes hranice.

MMF HDP odhad růst 2021

Zdroj: Twitter

Stejně jako v říjnu také tentokrát MMF varoval, že očekává, že pandemie zvrátí pokrok, který se podařilo za poslední dvě desetiletí dosáhnout ve snižování chudoby.

Objem globálního obchodu má letos vzrůst o osm procent, příští rok tempo růstu zpomalí na šest procent. Obchod se službami bude oživovat pomaleji než obchod se zbožím. To souvisí s útlumem cestování přes hranice a poklesem služebních cest do doby, než se podaří zastavit šíření covidu-19.

Aktualizace výhledu neobsahuje data za všechny země světa. České republice měnový fond na letošní rok v podzimním prognóze předpovídal růst HDP o 5,1 procenta.

 

Čtěte více:

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
24.09.2020 18:05
Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi...
MMF výrazně zhoršil výhled české ekonomiky na příští rok, výhled světové ekonomiky naopak zlepšil
13.10.2020 14:41
Česká ekonomika příští rok vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP)...
MMF: Globální veřejný dluh dosáhne téměř 100 procent HDP
14.10.2020 16:45
Globální veřejný dluh se letos v důsledku rozsáhlých vládních výdajů s...
Bloomberg: Centrální banky apelují na vlády, aby dál pumpovaly peníze
15.10.2020 12:52
Největší centrální banky světa apelují na vlády, aby kvůli dopadům šíř...
MMF: Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit
15.10.2020 12:29
Vyspělé státy, které mají přístup k úvěrům, si nebudou muset kvůli kor...
Možnost výrazné změny v dominanci dolaru
30.12.2020 15:24
Po celá desetiletí nedošlo k významné změně ve struktuře rezerv držený...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y